Odrzucony wniosek o pożyczkę – co można zrobić?

Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony? Zanim złożysz kolejny, sprawdź co mogło być tego powodem. Możliwe, że niewielka zmiana w twoim wniosku wystarczy, aby następnym razem został rozpatrzony pozytywnie.

Niezależnie od typu pożyczki o jaki wnioskujemy, istnieje szansa że spotkamy się z odmową. Dla większości osób jest to dość stresująca sytuacja, w szczególności, gdy gotówka na konkretny cel jest potrzebna jak najszybciej. Odmowna odpowiedź banku może być spowodowana wieloma czynnikami. Sprawdź jakie mogą być powody nieudzielenia kredytu lub pożyczki oraz jak rozwiązać taką sytuację. 

Dlaczego odrzucono mój wniosek?

Odrzucenie wniosku o pożyczkę świadczy, że z jakiegoś powodu bank uważa, że nie jesteś wiarygodny lub ocenia, że nie będziesz w stanie spłacić pożyczki w terminie. Niektóre przyczyny odrzucenia wniosku mogą wydawać się prozaiczne. Pamiętaj, że bardzo ważna jest poprawność wypełnienia formularza o pożyczkę: dane muszą być starannie uzupełnione, a wszystkie wymagane dokumenty załączone (przykładowo zaświadczenie o zarobkach). Pamiętaj, że przy składaniu wniosku niezbędne jest również posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, dlatego warto się upewnić, że Twój dowód osobisty nie musi być w najbliższym czasie wymieniony. Warto wiedzieć, że sposób weryfikacji formularza może się różnić w poszczególnych instytucjach, a każda z nich może brać różne czynniki pod uwagę przykładowo: wykonywany zawód, wiek czy wykształcenie. Sprawdź jakie mogą być inne przyczyny odrzucenia wniosku.

Jakie są najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę?

Niektóre najczęstsze powody odrzucenia wniosku o pożyczkę mogą być trudne do „przeskoczenia”. Zobacz co jeszcze sprawdzają instytucje przy wydawaniu decyzji o udzielenie pożyczki.

Brak zdolności kredytowej

Komisja Nadzoru Finansowego, która dba o stabilność systemu bankowego w naszym kraju, wymaga wyliczania zdolności kredytowej, przed udzieleniem każdego kredytu bankowego. Celem tego zabiegu jest określnie czy dany kredyt nie rodzi nadmiernego ryzyka braku spłaty zobowiązania w przyszłości. Kredytobiorca musi mieć odpowiednie dochody, aby otrzymać wnioskowane finansowanie. Przy obliczaniu zdolności kredytowej brane są również inne zobowiązania takie jak: raty z zaciągniętych wcześniej kredytów. KNF nadzoruje jednak tylko, banki dlatego biorąc tradycyjny kredyt gotówkowy lub hipoteczny musimy mieć bezwzględnie dobrą historię kredytową. Inaczej czeka nas odmowa kredytu.

Inaczej sprawa ma się jednak jeśli chodzi o pozabankowe firmy pożyczkowe. Te nie są bezpośrednio nadzorowane przez KNF i mogą oceniać zdolność kredytową według własnych zasad. Mogą też w ogóle tego nie robić i udzielać pożyczek bez sprawdzania zdolności kredytowej. Wszystko zależy od konkretnej firmy, a także od kwoty i długość na jaki wnioskujemy o pożyczkę. Jeśli chcemy mieć pewność w jaki sposób firma ocenia klientów, można przed złożeniem wniosku skontaktować się z jej konsultantem i zapytać o szczegóły.

Zbyt młody wiek

Każda instytucja podchodzi indywidualnie podczas ustalania przedziałów wiekowych, w których musi mieścić się osoba wnioskująca o pożyczkę. Przykładowo, niektóre banki udzielają pożyczki tylko osobom pomiędzy 21 a 75 rokiem życia, choć często te ramy nie są restrykcyjne przestrzegane. Jeśli jednak mamy mniej niż 21 lat, może to skutkować odrzuceniem wniosku o pożyczkę w przypadku niektórych firm. W takiej sytuacji warto szukać firm, które mają w swojej ofercie pożyczki od 18 lat.

Bycie w bazach dłużników BIK, BIG, ERIF, KRD

Figurowanie w bazach dłużników znacząco zwiększa szansę na to, że wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony. Co prawda firmy pożyczkowe nie maja obowiązku sprawdzania klientów w Biurze Informacji Kredytowej, jednak często to robią.

W Polsce funkcjonuje kilka baz dłużników, do najpopularniejszych z nich należą:

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej S.A , które gromadzi dane o historii kredytowej klientów banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów,
  • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej, które gromadzi dane dotyczące zadłużenia zarówno konsumentów jak i przedsiębiorców,
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów w Biuro Informacji Gospodarczej S.A, który zbiera dane na temat wszystkich podmiotów gospodarczych,
  • ERIF – ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., które gromadzi dane o płatnikach oraz dłużnikach regulujących swoje zobowiązania bez opóźnień.

Jeżeli znajdujesz się na którejkolwiek z nich, może to być powód, dla którego bank nie chce Ci udzielić pożyczki. Jak sprawdzić czy znajdujesz się w danej bazie? Możesz to zrobić rejestrując się na danych stronach i przechodząc pozytywnie weryfikacje:

  • https://www.bik.pl/pobierz-raport-bik
  • https://www.big.pl/dla-konsumentow/sprawdz-siebie
  • https://konsument.krd.pl/.
  •  https://erif.pl/konsumenci/sprawdz-siebie/

Czasem może się zdarzyć, że widniejemy w bazie dłużników, nawet o tym nie wiedząc. Bo np. spóźniliśmy się kiedyś ze spłatą innej pożyczki czy nawet rachunków, a nasz wpis z jakiegoś powodu nie został usunięty. W teorii wierzyciel ma 14 po spłaceniu zaległości na usunięcie negatywnego wpisu o nas z baz dłużników. Istnieje jednak możliwość, że wskutek zaniedbania nie zrobił tego i nasze dane ciągle tam figurują. W takim wypadku warto zająć się sprawą samemu.

Jeśli znajdujemy się w bazie dłużników BIK (lub innej) nie w skutek pomyłki, ale w wyniku aktualnych i niespłaconych jeszcze zaległości nasza szansa na otrzymanie finansowania znacznie się zmniejsza. Jednak nie wszystko stracone, istnieją firmy które udzielają pożyczek bez bik i lub w ogóle pożyczek bez sprawdzania baz dłużników. Więc jeśli przyczyną odmowy są właśnie rejestry dłużników, warto spróbować złożyć wniosek właśnie w takich firmach.

Brak dochodów

Tutaj sytuacja jest dosyć prosta. W przypadku banku, jeśli nie posiadamy udokumentowanych dochodów praktycznie nie mamy szans na otrzymanie kredytu.

Wiele firm pożyczkowych także oczekuje posiadania stałego dochodu, czasem wymagana jest stabilność zatrudnienia, najlepiej na umowę o pracę. Nie jest to jednak bezwzględnym wymogiem i nadal mamy szansę na otrzymanie pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Jeśli jednak interesuje nas pożyczenie pieniędzy na większą kwotę, w ramach pożyczki na raty, wtedy wykazanie dochodów może być wymagane. Często jednak wystarczy pokazanie wypisu z konta osobistego z ostatnich 3 miesięcy, które potwierdza, że mamy jakiś rodzaj przychodu. Nie ma więc znaczenia czy jest on z umowy o pracę, umowy o dzieło, emerytury, renty czy jeszcze z innego źródła. Oczywiście o ile jest to źródło legalne.

Posiadanie komornika

Posiadanie egzekucji komorniczej bardzo mocno ogranicza nasze pole manewru. Nie mam co liczyć na udzielenie kredytu bankowego, a i w firmach pożyczkowych nasze szanse będę niewielkie. W niektórych przypadkach mamy jednak szanse na uzyskanie pożyczki. Będzie to jednak pożyczka raczej na niską kwotę, tzw. chwilówka. Gdyż w ich przypadku klienci nie są tak dokładnie weryfikowani, często udzielana jest na sam dowód z gotówką do ręki.

Inna możliwość na pożyczkę z komornikiem to skorzystanie z pożyczki na czek GIRO, która umożliwia odebranie gotówki na poczcie. Nie wszystkie firmy udzielające pożyczek na czek GIRO weryfikują dokładnie swoich klientów, jest więc możliwość otrzymać pożyczkę w ten sposób.

Posiadanie innych zaciągniętych pożyczek

Należy pamiętać, że inne zobowiązania mogą znacznie obniżyć zdolność kredytową. Mało która firma pożyczkowa chce udzielać pożyczek klientowi, który ma niespłacone dotychczasowe zobowiązania w innych firmach. W takim przypadku w wielu firmach spotkamy się z odmową, możemy jednak szukać ofert pożyczek dla zadłużonych, gdzie nie są sprawdzane inne długi klienta.

Błędne dane we wniosku

To najprostszy i najłatwiejszych do naprawy powód, który może być przyczyną odrzucenia wniosku o pożyczkę. Może się w końcu zdarzyć, że pomyliliśmy jakieś dane uzupełniając wniosek lub zrobiliśmy literówkę. W ten sposób np. błędna cyfra w PESELu może zostać uznana przez firmę, za próbę uzyskania pożyczki na inną osobę i odrzucona.

Podczas wypełniania formularza pożyczkowego, należy dołożyć wszelkich starań, aby był on wypełniony zgodnie z prawdą. Jeśli odrzucony wniosek o pożyczkę jest spowodowany błędem tego typu, to nic nie stoi na przeszkodzie aby złożyć go jeszcze raz już w poprawnej wersji.

Odrzucony wniosek pożyczkowy – czy można coś zrobić?

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym, która weszła w życie w 2019 roku, instytucje upoważnione do udzielania pożyczek, mają obowiązek podania powodu odmowy udzielenia kredytu. Zatem otrzymując odrzucenie wniosku o pożyczkę, musisz dostać stosowne i zrozumiałe wyjaśnienie tejże decyzji. Znając przyczynę, możesz ją wyeliminować poprzez przykładowo: spłacenie długów, zwiększenie zarobków lub ponowne wypełnienia formularza, a następnie ponownie ubiegać się o pożyczkę w tej samej lub innej instytucji.

Wiedząc jaka jest przyczyna odrzucenia wniosku możesz tez spróbować skorzystać z usług innej firmy pożyczkowej, która ma bardziej dostosowaną do twoich potrzeb ofertę. Może istnieć wiele powodów odrzucenia wniosku od złej zdolności kredytowej po literówkę w formularzu, jeśli sama firma nie udzieliła nam jasnych przyczyn odrzucenia wniosku, warto napisać do konsultanta z pytaniem o konkretne powody takiej decyzji.

Jeśli spotkałeś się z odmową udzielenia pożyczki, sprawdź nasz artykuł jak zwiększyć szansę na przyznanie pożyczki.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz