Jak zwiększyć szansę na udzielenie pożyczki?
Planujesz złożenie wniosku pożyczkowego, ale nie wiesz czy zostanie pozytywnie rozpatrzony? A może spotkałeś się już z odmową? W naszym tekście poznasz konkretne sposoby, które pomogą Ci zwiększyć szanse na otrzymanie pożyczki online.
Co instytucje pożyczkowe biorą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku pożyczkowego
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twój wniosek o pożyczkę został odrzucony, podczas gdy twój znajomy dostał ją bez problemu? Czynniki, które wpływają na decyzję o udzieleniu pożyczki, to nie tylko twoja historia kredytowa.
Firmy pożyczkowe patrzą na kilka kluczowych elementów, zanim podejmą decyzję o udzieleniu pożyczki. Oto kilka z nich:
- Historia kredytowa: Oczywiście, Twoja historia kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników, które firmy pożyczkowe biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Im lepsza twoja historia kredytowa, tym większe są twoje szanse na uzyskanie pożyczki. Duże znaczenie może mieć to czy braliśmy już wcześniej pożyczkę w danej firmie i czy spłaciliśmy ją w terminie. Wiele pozabankowych firm pożyczkowych zwraca na to uwagę.
- Dochody: Firmy pożyczkowe chcą wiedzieć, czy masz wystarczające dochody, aby spłacić pożyczkę w wyznaczonym terminie. Im wyższe twoje dochody, tym większe są twoje szanse na uzyskanie pożyczki, to oczywiste. Osiągane zarobki nie muszą jednak pochodzić z umowy o pracę, wiele firmy uznaje także źródła dochodu takie jak emerytura, renta czy nawet pieniądze z programu 500+.
- Wiek: To ile mamy lat, też może mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki. Trzeba być osobą pełnoletnią i mieć ważny dowód osobisty, to jasne. Częstą praktyką stosowaną przez firmy jest natomiast udzielanie pożyczki tylko osobom powyżej 21 roku życia. Młodsze osoby muszą więc w takim przypadku szukać ofert pożyczek o 18 lat, w tych firmach, które nie posiadają takich ograniczeń.
- Stabilność zatrudnienia: Firmy pożyczkowe chcą wiedzieć, czy masz stabilne zatrudnienie i czy jesteś w stanie swoje zobowiązania finansowe w terminie. Najlepszą sytuacją byłoby oczywiście posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednak prawda jest taka, że nawet możliwe jest nawet pożyczki dla bezrobotnych. Wiele firm nie wymaga bowiem konkretnych zaświadczeń od pracodawców, a jedynie wypisu z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy. W ten sposób ocenia nasze wydatki i wpływy, nie sprawdzając ich źródła.
Jak zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki online – porady
Te kilka porady może nie rozwiążą wszystkich problemów, ale są dobrym punktem wyjścia do zwiększenia swoich szans na otrzymanie pożyczki. Ważne jest też indywidualne podejście, gdyż sytuacja każdej osoby może być inna i wymagać podjęcia innych środków.
Buduj zdolność kredytową
Zdolność kredytowa jest obliczana przez bank i większość firm pożyczkowych na podstawie przychodów i zobowiązań finansowych osoby ubiegającej się o pożyczkę. Pracownicy danej instytucji szacunkowo określają, czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić pożyczkę w wyznaczonym terminie. Banki podchodzą do tego tematu bardzo restrykcyjnie i jeśli uznają, że klient nie ma zdolności kredytowej, to nie udzieli mu kredytu. Całe szczęście sprawa wygląda łatwiej w przypadku pożyczek pozabankowych, które często decydują się na udzielanie pożyczek bez zdolności kredytowej. Nie mamy oczywiście co liczyć na pożyczenie w ten sposób setek tysięcy złotych, ale pożyczki o wielkości kilku lub nawet kilkunastu tysięcy są jak najbardziej w zakresie każdego z nas.
Jeśli jednak myślimy o większej kwocie i potrzebujemy pożyczki ratalnej na dłuższy okres, wtedy trzeba będzie wykazać jakąś zdolność kredytową. Jak można ją zwiększyć? W przypadku firm pożyczkowych ciekawym sposobem może być, aby przed dużą pożyczką, wziąć mniejszą, na krótki okres i możliwie szybko ją spłacić. Jaki jest tego cel? Wiele firm wyżej ocenia zdolność kredytową klienta, który korzystał już ich usług i spłacił je w terminie lub nawet przed czasem. Dzięki takiemu małemu zabiegowi, mamy szanse na otrzymanie pożyczki większej, niż gdybyśmy przyszli do firmy jako nowy klient.
Spłać wcześniejsze zobowiązania
Spłacenie wcześniejszych zobowiązań w terminie to bardzo ważny element budowania historii kredytowej. Czasem nawet kilkudniowa zwłoka w płatnościach może niekorzystnie wpłynąć na ocenę banku. Dodatkowym problemem jest posiadanie wielu zobowiązań finansowych naraz. Klienci często mają:
- samochód w leasingu
- sprzęt AGD i RTV na raty
- telefon w abonamencie
- kredyt na dom lub mieszkanie
Przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto spłacić część zobowiązań, co zwiększy wiarygodność klienta i sprawi, że wzrośnie jego zdolność kredytowa. Jeśli np. pozostało nam jeszcze kilka rat za jakiś produkt do spłaty, warto poczekać z pożyczką lub też spłacić je przed czasem. Dzięki temu wnioskując o pożyczkę pozbędziemy się jednego obciążenia, które może okazać się kluczowe.
Sprawdź bazy dłużników i usuń wpisy o sobie
Wiele osób nie ma świadomości, że znajduje się w bazie dłużników. Tymczasem ten fakt bardzo niekorzystnie wpływa na zdolność kredytową. Jeśli dług nie uległ przedawnieniu, to jedynym sposobem na jego usunięcie, będzie spłacenie całej należności wraz z odsetkami. Gdy zobowiązanie jest już nieaktualne, ale wpis wciąż widnieje, trzeba zwrócić się do KRD z żądaniem usunięcia nieprawdziwych lub przedawnionych danych.
Może się zdarzyć, że figurujemy w bazach dłużników z zupełnie prozaicznego powodu jak spóźnienie z opłatą rachunków czy zaległy mandat. Być może nawet już zapomnieliśmy o tych sprawach, ale z perspektywy prawa są niespłacone zadłużenia, co czyni z nas dłużnika i zamyka nam w wielu przypadkach drogę do otrzymania kredytu lub pożyczki.
Gorzej sytuacja ma się jeśli posiadamy prawdziwe długi i zaległe zobowiązania, których nie jesteśmy w stanie spłacić. W tej sytuacji nasza jedyna szansa, to wnioskowanie o pożyczkę dla zadłużonych. Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku, aby nie obudzić się z kolejnym długami nie do spłaty.
Stały dochód przez ostatnie 3 miesiące
Osoba, która ubiega się o pożyczkę, często musi wykazać, że ma stałe dochody, które pozwolą jej na spłatę zadłużenia w przyszłości. Dla instytucji finansowych bardzo często do obliczenia zdolności kredytowej kluczowe są ostatnie 3 miesiące. Dlatego przed złożeniem wniosku o pożyczkę, warto postarać się o dodatni bilans na naszym koncie bankowym.
Zrezygnuj z karty kredytowej
Samo posiadanie karty kredytowej to czynnik, który obniża zdolność kredytową. Nawet jeśli klient z niej nie korzysta, to bank i tak weźmie pod uwagę fakt jej posiadania, podczas rozpatrywania wniosku o pożyczkę. Z perspektywy banku czy firmy pożyczkowej karta kredytowa może być postrzegana na równi z posiadaniem kredytu, co obniża naszą zdolność kredytową. Zrezygnowanie z karty kredytowej to skuteczny i szybki sposób, aby zwiększyć swoją szansę na uzyskanie pożyczki.
Znajdź poręczyciela
W niektórych przypadkach banki są w stanie udzielić pożyczki, jeśli klient znajdzie wiarygodnego poręczyciela. Taka osoba zobowiązuje się, że spłaci dług za kredytobiorcę, jeśli ten ostatni tego nie zrobi w wyznaczonym terminie. Dzięki poręczycielowi można poprawić zdolność kredytową i zdobyć pieniądze na realizację powziętych planów. Znalezienie poręczyciela oczywiście nie jest łatwe, gdyż w razie problemów musi on wziąć na siebie ciężar spłaty pożyczki. Jednak jeśli uda nam się namówić taką osobę trzecią mamy prawie 100% szansę na uzyskanie pożyczki.
Zmniejsz domowe wydatki
Banki bardzo dokładnie sprawdzają nie tylko zarobki i dotychczasowe zobowiązania, ale także koszty życia. A i firmy pożyczkowe często wymagają wyciągu z konta osobistego, aby ocenić poziom wydatków klienta. Zmniejszenie domowych wydatków korzystnie wpłynie na zdolność kredytową i zwiększy szansę na otrzymanie pożyczki. W tym celu należy zrezygnować z usług i zakupów, które nie są niezbędne do codziennej egzystencji.
Budowanie zdolności kredytowej wymaga czasu. Jednak warto podjąć ten wysiłek, aby otrzymać potrzebną pożyczkę. Stosując się do powyższych rad, można znacząco zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.
Jeśli mimo zastosowania się do naszych porad spotkasz się z odmową polecamy zapoznać się z naszym artykułem o powodach odrzuconych wniosków pożyczkowych. Opisujemy tam co warto można w takiej sytuacji zrobić.