Kredyt studencki – co to i jak go mieć?

Kredyt studencki – co to i jak go mieć?

11 października 2018 0 By Aleksander Czarnecki

Kredyt studencki - co to i jak go miecKredyt studencki pod lupą:

Jest to dobry pomysł na sfinansowanie swojego utrzymania na okres studiów, znaczna większość studentów według statystyk korzysta z tej opcji. Można tym zaspokoić koszt swojego utrzymania, kiedy jest się zajętym studiowaniem. Dużą zachętą do tego kredytu jest to, że państwo dostosowało spłatę odsetek i jest to bardzo niski koszt pożyczki, co zdecydowanie dla studentów jest na pierwszym miejscu w skali ważności sytuacji. Z kredytem studenckim nie trzeba mieć jasno określone na co chcesz te pieniądze, jest to zależne od ciebie możesz zainwestować to w jakiś pomysł, lub mieć na twoje utrzymanie, co tylko chcesz, to jest kwestia dowolna.

Kto może go mieć?

Zdecydowanie chodzi tu o studentów, jak sama nazwa wskazuje.

Jakich studentów, czy dla wszystkich?

Uczelnia nie ma tu wiele znaczenia, studenci uczelni publicznych i niepublicznych maja dostęp do tego rodzaju pożyczki. System studiowania jest w tej sprawie podobny do uczelni, również wiele nie ma znaczenia, studenci studiujący systemem dziennym, wieczorowym czy zaocznym mają możliwość na ten kredyt. Warunkiem stawianym do tego typu zapożyczenia się jest to, że musisz zacząć studiować przed końcem 25 roku życia, dlatego, że po 25 rokiem życia ludzie już potrafią (mówiąc dużym ogółem) pogodzić pracę ze studiami, oraz zarabiają w tym okresie życia lepiej. Na studiach doktoranckich  również można wziąć kredyt studencki.

Co ma na celu taki kredyt?

Głównym celem miało być wspieranie młodych studentów, którzy pochodzą z bardziej ubogich rodzin. Państwo dokłada sporo pracy, aby ludność poszerzała swoja wiedzę oraz doskonaliła swoje wykształcenie, więc Państwo wysunęło opcję takiego kredytu, który jest naprawdę opłacalny i może wspomóc studentów poszerzających wykształcenie. Z tego powodu co roku ustalana jest maksymalna wysokość dochodu miesięcznego na osobę w rodzinie studentów, co sprawdza, czy rodzina jest w stanie pomóc studentowi w utrzymaniu.

Co przygotować do wniosku o kredyt studencki?

 • Potwierdzenie dochodu rodziny osoby podanej
 • wniosek złożony w kredytującym banku
 • zaświadczenie, że dana osoba jest studentem, może to być;
 • zaświadczenie szkoły wyższej
 • dokument utwierdzający, że byleś rekrutowany na daną uczelnie
 • wymagane przez bank dokumenty w celu możliwości oceny zdolności kredytowej

Wnioski składane są od 15 lipa do 20 października, oraz nie zmienia się to co rok- w dobranym przez ciebie banku.

Potrzebne do tego celu informacje:

 • Trzeba mieć poręczyciela, lub poręczycieli:

Zaczynając od tego kto to poręczyciel – poręczyciel to osoba, która spłaci zaciągnięte przez ciebie zapożyczenie w razie konieczności, oraz jest to podstawa przy braniu kredytu. Może być to ktokolwiek, ze statystyk wynika, że najczęściej do tego typu roli wybierani są rodzice, starsze rodzeństwo czy jakaś dalsza rodzina typu wujek/ ciocia, lecz nie znaczy to, że poręczycielem nie może być osoba spoza rodziny. Jeżeli jako student jesteś zainteresowany wzięciem kredytu studenckiego, a twoja sytuacja wygląda tak, że nie masz poręczyciela, jest też dla ciebie wyjście. O poręczenie musisz się zgłosić do Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W roku akademickim 2018/2019  obowiązują takie warunki poręczeń kredytów studenckich przez Bank Gospodarstwa Krajowego:

 • całkowita kwota – studenci pozbawieni opieki rodzicielskiej bez względu na dochód
 • całkowita kwota- w przypadku studenta, kiedy w jego rodzinie dochody na jedna osobę nie są wyższe niż 1500 zł.
 • 90 procent kwoty- kiedy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 2000.

A co do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

Ubiegać się o to mogą osoby zamieszkałe na wsi. W zależności na dochód na jedną osobę w rodzinie studenta tak Agencja poręcza za studenta od całkowitej kwoty w dół. O poręczenia Agencji można ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A i w SGB banku S.A.

 • Na jaki czas udzielany jest kredyt?

Nie jest to krótki czas, co daje wiele czasu na spłatę i możliwość bez stresowego utrzymania się z tego kredytu. Jest to na okres studiów, nie więcej niż 6 lat, lecz w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o 4 lata. Kredyt wypłaca się co miesiąc, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w ciągu roku akademickiego. W wypadku urlopu spowodowanego zdrowiem lub innych przyczyn kredyt nie jest wypłacany.

 • Miesięczna wypłata kredytu studenckiego:

Jest to zazwyczaj około 600 zł, więc sumując cały rok akademicki ( 10 miesięcy) w ciągu roku dostaniesz 6000 zł.  Jeżeli to dla ciebie za mało możesz wnioskować o 800 zł lub 1000 zł, może być również obniżona do 400 zł.

A więc wypłaty:

 • 600 zł- podstawa
 • 800-1000zł- rata podwyższona
 • 400 zł- obniżona

Jeżeli twoja wypłata zmniejszyła się wraz ze zmiana pracy to masz prawo wnioskować o podwyższenie wypłaty z kredytu studenckiego i znowu możesz ustabilizować jakoś swoje finanse. Jest wiele dobrych opcji w tym kredycie, a jedną z nich jest możliwość wnioskowania o podwyższenie lub obniżenie wypłaty z kredytu. Interesuję Cię dodatkowa wiedza finansowa? Sprawdź, co to jest Instantor.