Co to Instantor?

Co to Instantor?

11 października 2018 0 By Aleksander Czarnecki

Instator jest to najnowsza metoda weryfikacji tożsamości konsumenta ubiegającego się o kredyt lub pożyczkę bez przelewu weryfikacyjnego. Metoda ta została stworzona, żeby wyjść naprzeciw potrzebom nowoczesnych obywateli, dla których weryfikacja danych za pomocą przelewu jednego grosza, była zbyt czasochłonna i powolna.

Gdzie miało to początek?

W Szwecji, konkretnie w Sztokholmie, jest tam szwedzka firma nazywająca się Instantor AB.

Co się działo z Instantorem po początku w Szwecji? Zaczął zyskiwać coraz to większą popularność i roznosić się po świecie- począwszy od Szwecji kończąc na Wietnamie. Instantor pojawił się w:

 • Finlandii
 • Hiszpanii
 • Polsce
 • Czechach
 • Holandii
 • Estonii
 • na Litwie
 • Łotwie
 • Chorwacji
 • Wietnamie
 • Danii
 • Gruzji
 • Chile
 • Wielkiej Brytanii
 • Meksyku

oraz wielu innych państwach. Ukazane jest tutaj ilość państw korzystających z tej usługi, ażeby podkreślić jego powszechność. W Polsce miał swój debiut w 2014 roku.

Firma ta daje możliwość zweryfikowania danych osobowych oraz określenia zdolności kredytowej za pomocą danych pochodzących z konta konsumenta

Jak to działa?

Instator jest mechanizmem, którego działanie opiera się na metodzie czasu rzeczywistego. Weryfikacja danych i ocena zdolności odbywa się całkowicie za pomocą maszyn. Jedyne co musi zrobić konsument, to zalogować się do swojej bankowości internetowej poprzez specjalną platformę. Maszyna mająca dostęp do naszego konta, śledzi historie przelewów, dzięki czemu jest podejmowana decyzja, czy można udzielić kredytu. Automat ocenia czy nasze dochody są wystarczająco wysokie, by można było spłacić zaciągnięty dług. Dodatkowo międzyczasie sprawdzane są dane osobowe i ich zgodność z podanymi w formularzu zgłoszeniowym.

Czy Instator jest bezpieczny?

Nad metodą działania tego urządzenia krążyło wiele spekulacji. Większość podchodzi sceptycznie do urządzenia, któremu powierzamy dostęp do naszego konta bankowego. Zbyt wiele wokół słyszy się o rabunkach cyfrowych oraz o znikających z kont pieniądzach. Jednak twórcy Instatora uspokajają i twierdzą, że ich narzędzie weryfikacji danych osobowych jest całkowicie bezpieczne. Argumentują to głównie w dwóch punktach:

 • działanie tego mechanizmu określone jest kodami SSL, których niezawodność jest znana w wielu dziedzinach
 • dostęp do konta ma tylko i wyłącznie maszyna, czyli brak tu możliwości wglądu dla osób trzecich. Zmniejsza to ryzyko włamania się do konta, do minimum.

Wiele banków i firm pożyczkowych mają dostęp do tego narzędzia, jednak użycie go bezwzględnie wymaga wyrażenia zgody ze strony konsumenta. Bank nie może samodzielnie zdecydować o wykorzystaniu takiego sposobu oceny zdolności kredytowej. By jej użyć należy poinformować kredytobiorcę o tym i wytłumaczyć dokładny sposób działania. Jeśli po tym wciąż wyraża zgodę, wówczas można sięgnąć po to rozwiązanie.

Zalety korzystania z Instatora

Popularność, jaką zyskało to narzędzie weryfikacji, zawdzięcza głównie swojemu innowacyjnemu podejściu do problemu oraz wygodzie korzystania. Narzędzie nakierowuje samodzielnie na odpowiednią platformę, przez którą należy się zalogować do banku. Instator jest intuicyjny w działaniu i nie sprawia najmniejszego problemu, nawet tym mniej obytym z obsługa komputera.

Konsumenci, którzy wyrażają zgodę na skorzystanie z Instatora w ich przypadku, mogą liczyć na dużo szybsze wyniki weryfikacji wniosku. Jeśli uwierzytelniania danych dokonuje się w tradycyjny sposób, za pomocą przelewu na konto bankowe małej kwoty, należy czekać, aż kwota się zaksięguje. Potrafi to zająć dość długo czasu. W przypadku Instatora, weryfikacja jest szybka, a decyzja o wniosku oddawana jest w trybie przyspieszonym.

Kolejną zaletą tego urządzenia jest bezpieczeństwo. Ta weryfikacja jest odporna na zagrożenia czyhające w cyberprzestrzeni.

Korzystając z tego mechanizmu weryfikacji nie trzeba mieć nic na koncie. Mimo zerowego stanu konta lub na minusie, można starać się o pożyczkę lub kredytu. Jest to wyjątkowo wygodne wyjście dla tych, którzy starają się o kredyt w wyjątkowo trudnej sytuacji majątkowej. Wówczas wystarczy się zalogować na swoja bankowość internetową.

Argumentem, który obstaje za tym, że ta metoda weryfikacji jest rewelacyjna, to to że w łatwy i szybki sposób możemy dostać kredyt, nawet jeśli nie mamy zdolności kredytowej. Wystarczy, że przez ostatnie miesiące nasza sytuacja finansowa poprawiła się, a na konto wpływają regularnie większe kwoty, a maszyna stwierdzi, że jesteśmy wypłacalni i zwiększy nasze szanse na otrzymanie kredytu.

U kogo można skorzystać z usługi Instatora?

Oczywiste jest, że musi to być nasz kredytobiorca, gdyż mechanizm ten weryfikuje dane z konta pod kątem zdolności kredytowej. Nie wszystkie jednak banki i firmy pożyczkowe prowadzą taką usługę. Banki, w których możemy z niej skorzystać to Alior Bank, Bank BPS, Bank Pocztowy, BGŻ, BNP Paribas, BOŚ Bank, WBK, Citibank, Deutsche Bank, ING, Eurobank, Getin Bank, mBank, Bank Pekao, Bank Millenium, PKO, Plus Bank, Toyota Bank.  Natomiast co tyczy się firm pozabankowych to na przykład zaplo.pl, lendon.pl, ekstraportfel.pl. Interesuję Cię wiedza finansowa? Sprawdź, jak żyć z długami nie do spłacenia.