Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

11 października 2018 0 By Aleksandra Czarnecka

Jak sprawdzic czy jestem w KRDKRD to inaczej Krajowy Rejestr Długów. Jest to pierwsze polskie biuro, gdzie znajdują się przechowywane i gromadzone dane gospodarcze dotyczące zarówno spółek, jak i osób fizycznych. Stworzone je w celu monitorowania i zdolności kredytowej osób prawnych i fizycznych. Można również, raportem z KRD udowodnić swoja wypłacalność i dobrą kondycje firmy.

Kto korzysta z raportów KRD?

Są to osoby i instytucje, które chcą poznać twoje zdolności kredytowe, w celu udzielenia ci pożyczki/kredytu lub ci, mający zamiar zainwestować swój kapitał, w twoja firmę. Są to:

  • banki
  • parabanki i firmy finansowe udzielające pożyczek
  • inwestorzy
  • kontrahenci
  • poręczyciele.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieją firmy pożyczkowe oferujące pożyczki bez KRD, czyli udzielające pożyczek bez sprawdzania list dłużników.

Jak dostać się na listę dłużników?

Choć wydaje się to oczywiste, że należy mieć dług, to nie jest to do końca prawda. Przede wszystkim w rejestrze mogą znajdować się osoby, które choć mają długi, to spłacają je regularnie. Wówczas taki raport wyciągnięty z KRD jest tylko potwierdzeniem rzetelności i fachowości przedsiębiorstwa lub danej osoby. Inaczej jednak dzieje się w momencie, gdy długi ciążą i nie jesteś w stanie ich spłacać. W rejestrze dłużników znajdują się twoje dane, jeśli twoje zadłużenie wynosi:

  • minimum 200 zł dla osoby fizycznej
  • minimum 500 zł dla firmy i działalności gospodarczej.

Twój wierzyciel może umieścić cię na liście niezależnie od tego, czy nie spłacasz kredytu, czynszu, raty za samochód czy alimentów. Nie dzieje się to jednak zupełnie bez twojej wiedzy, gdyż, żeby wpisać kogoś na listę dłużników należy uprzednio, koniecznie poinformować go o tym zamiarze listem poleconym. Jeśli w 30 dni od tego listu nie spłacisz kwoty długu, wierzyciel ma prawo umieścić twoje dane do Krajowego Rejestru Dłużników.  Nie ma znaczenia czy ów list zostanie odebrany czy tez nie.

Jak sprawdzić czy twoje dane są w KRD?

Jeśli udało ci się spłacić dług przed upływem 30 dni od monitu, lecz nie jesteś pewien czy dana firma windykacyjna nie podała twoich danych do rejestru, lepiej się upewnić. To samo dotyczy podejrzeń, że twoje nazwisko znalazło się w rejestrze przez pomyłkę. Jeśli twoje dane znajdują się na liście, to wiąże się to z licznymi nie dogodnościami przy funkcjonowaniu w instytucjach państwowych. Lepiej taką niejasność od razu wyjaśnić i nie mieć problemu z nieistniejącymi długami, które nie pozwalają na zaciągnięcie nowych. Jak jednak tego dokonać? Otóż realizacja ewidencji danych odbywa się w kilku krokach.

  • Wejdź na główną stronę internetową Krajowego Rejestru Dłużników i odnajdź zakładkę dla siebie. Chodzi tu konkretnie o wybór między „dla konsumentów”, a „dla biznesu”. W zależności od tego, czy chcesz sprawdzić dane swoje czy swojej firmy, naciskasz odpowiedni przycisk.
  • Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli nie masz konta na stronie. Zarejestrowanie polega na wypełnieniu formularza, w którym musisz podać swoje dane takie jak PESEL, imię i nazwisko, adres zamieszkania i dane kontaktowe.
  • Podaj numer dowodu i jego serię oraz datę ważności.
  • Zweryfikuj konto. By mieć pewność, że to ty chcesz poznać twoje dane, a nie osoba podszywająca się pod ciebie, należy wysłać skan dowodu na podany adres, tak, by uwierzytelnić twoje dane.
  • Na kolejnym etapie dostaniesz dostęp do konta, gdzie będziesz mógł mieć wgląd do swoich danych i przekonać się jak wygląda sytuacja.

Sprawdzenie, czy jest się w w rejestrze dłużników jest odpłatne. Jednak wiedza dotycząca tego, czy mamy szansę na otrzymanie kredytu i pożyczki. Interesuję Cię wiedza, jak żyć z długami nie do spłacenia? Sprawdź.

Co wiąże się z byciem na liście dłużników?

Jeśli twoje dane znajdują się na liście dłużników, a ty potwierdziłeś to na podstawie raportu i upewniłeś się że faktycznie ma to miejsce, najlepiej jest sprawdzić dokładnie, z jakiego tytułu dane są w rejestrze dłużników. Jeśli jesteś na liście przez przypadek, to najlepszym rozwiązaniem będzie bezzwłocznie wyjaśnienie sytuacji i dążenie do wymazania twoich danych z rejestru. Jeśli jednak znalazłeś się tam z powodu długu, to najlepszym rozwiązaniem byłaby natychmiastowa spłata i wyzbycie się złej historii, jednak ponieważ nie jest to całkiem możliwe, najlepszym rozwiązaniem byłoby  próba ugody z wierzycielem i regularna spłata, która przybliży do spłaty całości.

Należy bowiem pamiętać, że z byciem w rejestrze dłużników wiąże się mnóstwo niedogodności, takich jak problemy z otrzymaniem kredytu w bankach i firmach pożyczkowych. Do tego jeśli inwestorzy lub kontrahenci chcą przejrzeć twoją historię finansową, to z wpisem do rejestru dłużników, nie wypada się najlepiej. Dodatkowo sprawia to wrażenie nierzetelności i, co najważniejsze, niewypłacalności. Jest to wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza jeśli prowadzisz firmę i zależy ci na jej rozwoju. Jest wówczas problem sięgać po dostępne formy finansowania.

Krajowy Rejestr Dłużników to bardzo potrzebna instytucja, dzięki której wiele firm i banków ustrzegło się przed złą inwestycja kapitału. Jeśli więc jesteś stroną sprawdzającą i czytasz finansowe raporty kontrahentów, to rejestr wydaje się być wyjątkowo przydatny. Jeśli jednak z przyczyn losowych lub z powodu potknięcia się na rynku finansowym, dojdzie do tego, że to twoje dane znajdą się w rejestrze, należy skupić się na jak najszybszym wykreśleniu z KRD oraz pilnowaniu obsługi bieżących wydatków i długów.