Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jak sprawdzic BIK za darmoCo to jest BIK?

Jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich. BIK ma na celu integrowanie, gromadzenie i udostępnianie danych na temat historii kredytowej danego klienta banku. Tłumacząc to prościej, można tam sprawdzić (jeżeli korzystało się z usług kredytowych banków) swoje zadłużenia. Jest to prosty  sposób na upewnienie się, ile dalej powinniśmy zapłacić oraz czy jest się dłużnikiem. BIK jest często wykorzystywany przez banki dające kredyt, firmy dające pożyczki, potocznie zwane chwilówkami, ponieważ uwiarygodniają w ten sposób zdolność kredytową. Biorą wtedy pod uwagę miejsce pracy, stan cywilny, czy w rodzinie są dzieci oraz partner, w BIK-u upewniają się, czy w kredytach oraz pożyczkach nie ma zaległości, jeżeli wszystko pasuje do wymagań, istnieje wtedy zdolność kredytowa.

Jak sprawdzić BIK samodzielnie i za darmo?

Samodzielne sprawdzenie BIK-u pomoże w odgadnięciu swojej sytuacji, a w przypadkach, gdy pożyczka, czy kredyt są niezbędne, a nie wiadomo jak wygląda sytuacja w spłacaniu, a jednocześnie jest to brane pod uwagę przy chęci zapożyczenia się od nowa. Jak sprawdzić BIK? Coś co będzie tu niezbędne to internet. Połączenie z internetem jest jedyną opcja, aby wejść na BIK, ponieważ żadne z informacji nie są udzielane telefonicznie ani nawet osobiście.

Jak sprawdzić BIK, krok po kroku:

1.Sprawdzić połączenie z internetem (BIK nie udzieli informacji w inny sposób niż przez internet)

2.Należy się zarejestrować (potrzebne do tego są informacje podstawowe typu imię oraz nazwisko, adres e-mail, adres zamieszkania, pesel). Co do zarejestrowania to potrzebne będzie tu również:

  • Potwierdzenie tożsamości- dołączając do formularza skan dokumentu tożsamości;
  • możliwa jest także opcja potwierdzania tożsamości poprzez wysłanie listu poleconego;
  • wykonując przelew identyfikacyjny na kwotę 1 złoty.

3.Odbierz e- mail z linkiem aktywującym i kliknij na to.

4.Wpisz kod autoryzacyjny, który przyjdzie SMS- em.

5.Wybierz dostosowane przez siebie hasło i zaloguj się.

Mając już konto, trzeba wykupić raport. Jak wiadomo nie jest to tania usługa, lecz jest też darmowa możliwość sprawdzenia, czy jest się w BIK. Skupiając się na tej darmowej wersji – przez ustawę niedawno wprowadzoną RODO, możemy uzyskać swoje dane, lecz tylko w wersji kopii danych, o które trzeba składać wniosek, nie częściej niż raz na sześć miesięcy.

Gdzie złożyć wniosek?  

Można zawieźć go osobiście do Centrum Obsługi Klienta w Warszawie lub wysyłając go na adres na stronie BIK. Coś co odróżnia płatną wersję od bezpłatnej to to, że przy płatnej wersji, raport otrzymamy o wiele szybciej niż na bezpłatnej. Sprawdzanie swojego długu na BIK pozwoli na zebranie finansów, aby wyjść już z długów i poprawić swój wizerunek u innych firm.

Jak spojrzeć na BIK inaczej i wiedzieć o nim więcej?

Trzeba wiedzieć, jaki ma zakres usług:

  • Obniżenie ryzyka

Chodzi tu o możliwość zmniejszenia ryzyka podjęcia współpracy urzędu, przedsiębiorstwa komunalnego oraz instytucji z nierzetelnymi kontrahentami.

  • Odzyskiwanie należności

Możliwość, aby wpisywać niesolidnych zadłużonych, którzy zalegają z opłatami takimi jak: opłata z czynsz, wywóz śmieci, czy nawet niepłacącym faktur posiadaczy firm. Co to daje? Wpisana osoba do takiego rejestru nie będzie miała zdolności kredytowej, a więc nie dostanie ona możliwości zapożyczenia się. Statystyki mówią, że w ciągu trzech miesięcy od wpisania takiej osoby można zyskać około połowę procent należności, lecz brakuje na to stałej reguły.

  • Program ,,Dłużnik Alimentacyjny”

Na celu ma to odzyskiwanie zaległych alimentów i jest kierowany głównie do gmin. Od wszczęcia Ustawy mającej na celu pomoc dla osób posiadających prawo do alimentów (dzień 07.09.2007 roku) gminy mają obowiązek przekazywania do biur (BIG- ów) informacji gospodarczych zawierające dane o osobach zalegających z alimentami. BIK zapewnia wsparcie oraz pomoc w dokonywaniu wpisów do bazy, a także nie jest to płatne.

To jest pełen zestaw usług BIK, teraz wiedząc coś więcej na ten temat można dalej zagłębiać się w ten temat.

Jakie korzyści wiążą się z uzyskaniem danych z Biku?

Choć procedura uzyskania informacji o swoich danych znajdujących się w ewidencji dłużników, wydaje się dość długa, to korzyści jakie ze sobą niesie są współmierne do włożonego w tym celu wysiłku. Pozyskując informację na swój temat w Biurze Informacji Kredytowej, uzyskujesz również dane o:

  • stanie swoich zadłużeń
  • o zdolności kredytowej oraz jakie masz szanse na dostanie kolejnego obciążenia
  • w przypadku, gdy masz własną firmę, to uwierzytelniasz jej wypłacalność oraz zwiększasz atrakcyjność dla nowych inwestorów lub kontrahentów.

Korzystając z usług BIK, możesz również zaopatrzyć się w najnowszy system profilaktyki przed szerzącą się plagą cyfrowo-finansowych przestępstw. Jak to działa? Otóż przy wykupionym pakiecie, jeśli ktokolwiek będzie próbował wyłudzić na ciebie kredyt lub pożyczkę będzie musiał sięgnąć do twojej historii w ewidencji dłużników. Wówczas ty dostaniesz powiadomienie na telefon. To działanie pomoże w powstrzymywaniu dalszego wyłudzenia pieniędzy, a ty będziesz mógł spać spokojnie w trosce o swój dobytek. Interesuję Cię dodatkowa wiedza finansowa? Sprawdź, co to jest Instantor.

Dodaj komentarz