Ile pieniędzy można wpłacić we wpłatomacie?

Ile pieniędzy można wpłacić we wpłatomacie?

19 października 2023 0 By Aleksander Czarnecki

Jeszcze do niedawna jednym urządzeniem kojarzącym się z dowolnymi transakcjami gotówkowymi był bankomat. Klient miał więc możliwość wypłaty środków, lecz wpłata gotówki na konto bankowe nie była na tej drodze możliwa. Dzisiaj niemal każdy może wpłacić pieniądze, o ile ma przy sobie kartę płatniczą albo umie obsługiwać BLIK-a. Jednakże warto mieć na uwadze, że istnieją pewne limity wpłat – nie można więc dokonywać takich operacji na dowolnie wysokie kwoty.

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomat, jak sama nazwa wskazuje, że jest to urządzenie służące do wpłacania gotówki. Klienci mogą za jego pośrednictwem zamieniać pieniądz fizyczny, spoczywający w ich portfelu w formie materialnej, na pieniądz cyfrowy – widniejący na ich koncie bankowym. Urządzenia są odpowiednio oznaczone. Można spotkać się z maszynami funkcjonującymi tylko w zakresie wpłacania środków – WPŁATOMAT oraz z takimi, które łączą w sobie możliwość zarówno wpłaty jak i wypłaty gotówki – BANKOMAT/WPŁATOMAT.

Wpłatomat – w jakich bankach?

Na terenie całego kraju możemy mówić o całej sieci wpłatomatów, należących do różnych instytucji. Urządzenie można spotkać na terenie placówki banku, ale też w innych miejscach. Obecnie klienci mogą korzystać z wpłatomatów należących do:

 • Alior Banku,
 • Banku Millennium,
 • Banku Pekao S.A.,
 • Banku Pocztowego,
 • BNP Paribas,
 • Citi Handlowego,
 • Credit Agricole,
 • ING Banku Śląskiego,
 • mBanku,
 • Nest Banku,
 • PKO BP,
 • Santander Banku Polska,
 • VeloBanku.

Warto nadmienić, że w całym kraju działają wpłatomaty należące do spółki Euronet. Współpracuje ona z polskimi bankami, dzięki czemu, nawet jeśli w pobliżu nie ma urządzenia należącego do Twojego banku, ale jest wpłatomat Euronet, to jak najbardziej możesz z niego skorzystać.

Jak skorzystać z wpłatomatu?

Każdy, kto jeszcze dotąd nie korzystał z wpłatomatu, a chciałby, może to zrobić w łatwy sposób. Nie wymagane są do tego wyjątkowe umiejętności czy specjalistyczne, trudno dostępne technologie. Aby wszystko przebiegło prawidłowo, warto postępować krok po kroku, zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Sprawdź, czy masz wystarczająco dużo gotówki. Choć taka porada może wydawać się banalna, to niestety nie raz i nie dwa bywa tak, że klient, myśląc o wpłacie gotówki do wpłatomatu, wcześniej nie pomyślał o tym, czy ma ją w portfelu. Wpłatomat nie przyjmie nam bilonu. Należy więc mieć przygotowane same banknoty. Nie mogą być one pomięte, podarte czy jakkolwiek inaczej uszkodzone. Pamiętaj, że jeśli chcesz wpłacić większą kwotę, to wówczas przygotuj banknoty o jak największych nominałach.
 2. Wybierz sposób wpłaty – karta albo BLIK. Sposoby na wpłatę gotówki we wpłatomacie to karta płatnicza albo kod BLIK. Jeśli chcesz dokonać wpłaty własnej na Twoje konto osobiste, to wówczas środki powinny znaleźć się tam od razu po dokonaniu wpłaty. Jednakże, jeśli gotówka ma się znaleźć na innym rachunku bankowym, to wówczas może zostać zaksięgowana w ciągu 1 dnia roboczego.
 3. Przystąp do wpłaty. Jeśli korzystasz z karty, to wsuwasz ją do wpłatomatu tak jak do bankomatu. Natomiast, jeżeli decydujesz się na BLIK-a, to wówczas wybierasz na wpłatomacie opcję: WPŁATA BLIK. Kod musisz wpisać na klawiaturze wpłatomatu.
 4. Dokonaj wpłaty. Dokonanie wpłaty odbywa się poprzez umieszczenie banknotów w podajniku wpłatomatu. Maszyna rozpozna, że zostały przekazane pieniądze i zamknie okienko podawcze. Następnie przystąpi do przeliczenia banknotów.
 5. Zatwierdź transakcję. Sprawdź, czy kwota, którą przeliczył wpłatomat, zgadza się z sumą gotówki, która została przekazana urządzeniu w podajniku. Jeśli wszystko jest w porządku, zaakceptuj transakcję. Pamiętaj, aby pobrać z urządzenia potwierdzenie wpłaty.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak poczekać, aż pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie bankowym.

Ile pieniędzy można wpłacić we wpłatomacie?

Niezależnie od tego, czy posiadamy konto osobiste, czy firmowe obowiązują nas limity wpłat. Banki podlegają szczególnej kontroli prawnej, gdyż jako instytucje posiadające ogromne udziały w rynku finansowym ponoszą większą odpowiedzialność. W związku z tym przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy mówią o tym, że limit wpłat do wpłatomatu wynosi 15 000 euro. Oczywiście, aby przeliczyć to na złotówki, trzeba wziąć pod uwagę aktualny kurs walutowy.

A jak to wygląda w praktyce? Niejeden wpłatomat został zaprogramowany tak, że jednorazowo można wpłacić 50 banknotów (czyli przy nominale 200 zł to będzie kwota 10 000 zł). Jednakże istnieją modele, gdzie można wpłacić nawet 150 banknotów. Warto więc zawsze dokładnie liczyć pieniądze według nominałów. Kluczowy jest tutaj wyżej wspomniany, ustawowy limit 15 000 euro.

Przykładowo, jeśli kurs euro wynosi 4,63 zł, to wówczas maksymalnie możesz wpłacić do wpłatomatu 69 450 zł. Jak łatwo policzyć, będzie to odpowiadało 138 banknotom 500 zł, 2 banknotom 200 zł oraz banknotowi 50 zł. Teoretycznie jest więc możliwe nawet przekroczenie limitu przy pojedynczej wpłacie.

Co jeśli potrzebuję wpłacić więcej?

Jeżeli wpłatomat przyjmuje mniejszą liczbę banknotów jednocześnie albo posiadasz jedynie banknoty o niskim nominale, to wówczas możesz powtórzyć operację kilka razy. Zgodnie z tym, co opisaliśmy już w niniejszym artykule, możesz krok po kroku – najpierw rozpocząć transakcję, przejść przez procedurę i ją zakończyć – a następnie zrobić to samo. Będzie to skuteczne, np. w przypadku, gdy na jeden raz wpłacisz 50 banknotów 20 zł – czyli 1000 zł, a następnie jeszcze raz 50 banknotów po 20 zł. Łącznie wpłacisz więc 2000 zł na dwa razy, bez przekroczenia limitu.

Ale co by się stało, gdyby limit został przekroczony? Trzeba na to bardzo uważać, bo zarówno przy jednorazowej operacji, jak i kilku wpłatach jedna po drugiej jest to możliwe, a w praktyce spowoduje to, że bank powiadomi o takiej operacji Urząd Skarbowy. Zazwyczaj US nie dokonuje kontroli transakcji, o czym więcej pisaliśmy tutaj: https://meritumbank.pl/ile-mozna-wplacic-do-banku-bez-kontroli/

Zgodnie z przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy kwota powyżej 15 000 euro musi wzbudzić zainteresowanie US. Zostanie wówczas wszczęte postępowanie podatkowe wyjaśniające, a osoba wpłacająca będzie musiała przekazać informację na temat operacji. Jeśli tego nie zrobi, Urząd skontroluje wyciągi z konta bankowego, przyjrzy się dochodom oraz porówna to wszystko z deklaracją podatkową za ostatni rok. Może się to wiązać z bardzo przykrymi konsekwencjami, bo zgodne z art. 54 Kodeksu karnego skarbowego za nieujawnianie podstawy opodatkowania można otrzymać nawet karę pozbawienia wolności.

Wpłata BLIK we wpłatomacie bez karty płatniczej

Jak już wspomnieliśmy – pieniądze możemy wpłacić na konto poprzez wpłatomat i kod BLIK, ale jak to wygląda w szczegółach? Przede wszystkim urządzenie musi posiadać opcję dokonania takiej wpłaty. Musimy mieć przy sobie smartfona z aktywną aplikacją banku. Na ekranie wpłatomatu pojawi się miejsce do wpisania tam kodu. Wchodzimy w aplikację mobilną i generujemy kod BLIK. Teraz wystarczy wpisać kod BLIK na klawiaturze urządzenia. Następnie wszystko przebiegnie wedle dobrze nam znanego schematu – wpłata gotówki, przeliczenie, zatwierdzenie transakcji i pobranie potwierdzenia.

5/5 - (1 vote)