Wspólne konto bankowe bez ślubu ?

Wspólne konto bankowe bez ślubu ?

Większości osób wspólne konto bankowe kojarzy się z małżonkami, którzy żyją razem i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Tymczasem wcale tak być nie musi, mimo że to rozwiązanie w Polsce wciąż jeszcze mało popularne. Co warto zatem wiedzieć o wspólnym koncie bankowym osób, które nie są małżeństwem?

Konto dla dwojga, ale nie dla każdego

Wspólne konto w banku na pewno ułatwia wspólne prowadzenie finansów. Każdy współwłaściciel może w dowolny sposób dysponować rachunkiem bankowym i środkami w nim zgromadzonymi. Można więc dokonywać przelewów, spłacać raty kredytu itd. Rozwiązanie to ma niewątpliwie wiele zalet. W ten sposób zwiększyć można również swoją zdolność kredytową. Jednak Polacy boją się zakładania wspólnego konta bankowego z partnerem i to nawet po ślubie. Eksperci oceniają, że co piąty Polak mający partnera nie ma z nim wspólnego konta w banku.

Wspólne konto bankowe bez ślubu

Okazuje się, że aby założyć wspólne konto w banku wcale nie trzeba być po ślubie. Banki pozwalają na to każdemu, kto chce mieć jeden rachunek bankowy. Może być to więc rodzeństwo, córka z matką czy para narzeczonych. W niektórych bankach istnieje nawet możliwość założenia konta dla trzech osób. Warto przy tym pamiętać, że wcześniej nie trzeba zamykać swojego konta osobistego. Większość Polaków dysponuje więcej niż jednym kontem w banku. W tym przypadku nie istnieją żadne ograniczenia, co do ilości. Szczególnie kiedy założyliśmy konto dla młodych i przez cały czas mamy to samo konto.

Jak założyć wspólne konto w banku krok po kroku?

Procedura w tym przypadku nie różni się w zasadzie niczym od zakładania indywidualnego konta bankowego. Wystarczy zjawić się w oddziale banku i wypełnić dany formularz. Założenie konta może się też odbyć online, bez wychodzenia z domu. Prezentuje się to w następujący sposób:

1. Złożenie wniosku przez internet z daną osobą – przydaje się tutaj dowód lub paszport obu osób.

2. Oczekiwanie na telefon od konsultanta, który potwierdzi dane osobowe,

3. Otrzymanie umowy kurierem, podpisanie jej i odesłanie do banku.

4. Aktywacja konta.

Każdy współwłaściciel danego kona bankowego może dokonywać w jego ramach wszystkich operacji finansowych. Ma własną kartę debetową i może zarządzać ustawieniami swojego konta.

Wspólne konto – zalety

Wspólny rachunek bankowy w przypadku par ma całkiem sporo zalet:

1. Wiąże się z równym i nieograniczonym dostępem do pieniędzy.

2. Daje możliwość dowolnego dysponowania zgromadzonymi pieniędzmi.

3. Pozwala na łatwe zarządzanie domowym budżetem.

4. Każdy współwłaściciel konta ma swoją kartę płatniczą i numer PIN.

5. Często wiąże się to z tańszą obsługą  konta, ale warto w tym przypadku zachować czujność.

6. Wspólne konto w banku to większa szansa na uzyskanie kredytu gotówkowego.

Co w przypadku śmierci współwłaściciela konta bankowego?

Wspólne konto w bank wiąże się ze swobodnym dostępem do pieniędzy na nim zgromadzonym. W przypadku osobnych rachunków trzeba przejść wiele procedur, aby dostać pieniądze zmarłej osoby. Posiadając wspólne konto w banku, sprawa jest o wiele prostsza. Trzeba jednak okazać akt zgonu, aby usunąć dane zmarłego z systemu.