Instytucje pozabankowe udzielające pożyczek – czym są?
Każdy z nas może niespodziewanie potrzebować gotówki. W takich sytuacjach nie zawsze mamy czas, aby udać się do banku, złożyć wniosek i czekać na jego rozpatrzenie. Wtedy pomocą mogą być instytucje pozabankowe, które są w stanie udzielić nam pożyczki gotówkowej. Warto dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania i charakteru takich firm. Wokół tej tematyki krąży wiele mitów i błędnych przekonań, dlatego każdy zainteresowany powinien szukać sprawdzonych i rzeczowych informacji. Oferty firm pozabankowych są często korzystne i odpowiadają potrzebom klientów, ale należy z nich korzystać z głową.
Czym są pożyczkowe firmy pozabankowe?
Pożyczkowe firmy pozabankowe to prywatne firmy działające poza sektorem bankowym, które również mogą pożyczyć nam pieniądze, tak samo jak banki. Taką możliwość dopuszczają przepisy prawne kodeksu cywilnego oraz inne, o których powiemy później. Firmy te nie są zobligowane do przestrzegania prawa bankowego, ale ich działanie jest prawnie usankcjonowane przez odpowiednie przepisy oraz ustawy. Przedsiębiorstwa pozabankowe zobowiązane są do informowania klientów o realnej rocznej stopie oprocentowania oferowanych przez siebie pożyczek oraz wysokości naliczanej prowizji, dzięki czemu nie pozostawiają pola do nadużyć.
Czym firma pozabankowa różni się od banku?
Banki i instytucje, które oficjalnie działają w sektorze bankowym, są zobligowane do przestrzegania prawa bankowego. Z kolei firmy pozabankowe muszą działać zgodnie z przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim i Ustawy antylichwiarskiej, a umowy podpisane z ich klientami są dokumentami cywilnoprawnymi. Wszelkie roszczenia dochodzone przez takie firmy opierają się na kodeksie cywilnym, który reguluje podstawowe normy społeczne. Firmy te udzielają zwykle pożyczek gotówkowych o znacznie mniejszych kwotach niż banki. Średnia kwota chwilówki wynosi kilka tysięcy złotych, podczas gdy za kredyt w banku można kupić mieszkanie. W przypadku firm pozabankowych wymagania formalne są znacznie mniejsze, a czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu pożyczki jest krótszy. Warto zauważyć, że choć banki oferują już możliwość brania pożyczek przez internet, to wciąż skupiają się głównie na swoich stacjonarnych placówkach i kontach depozytowych i osobistych, podczas gdy firmy pozabankowe operują głównie w Internecie.
Co jest potrzebne do uzyskania pożyczki pozabankowej?
Aby uzyskać pożyczkę pozabankową, należy spełnić kilka warunków, które zazwyczaj są prostsze i mniej rygorystyczne niż te, które stawiają banki. Pierwszym wymaganiem jest ukończenie 18 roku życia, co oznacza, że pożyczka jest dostępna dla osób pełnoletnich. Czasem jednak firmy pożyczkowe mogą wymagać ukończenia 21 roku życia. Drugim kryterium jest posiadanie polskiego obywatelstwa.
Kolejnym ważnym wymogiem jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Firmy pozabankowe muszą upewnić się, że osoba starająca się o pożyczkę jest tym, za kogo się podaje, a także potwierdzić jej tożsamość.
Stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju (adres zameldowania) jest również ważnym warunkiem. Może być też tak, że pozabankowa firma pożyczkowa będzie chciała od nas dokumenty przedstawiające nasze dochody. Zwłaszcza w przypadku większych kwot pożyczki, gdzie firma musi mieć pewność, że klient zdoła spłacić zobowiązanie w terminie. Może to być umowa o pracę, umowa o dzieło, emerytura lub renta. W przypadku nieregularny dochodów często pożyczkodawcy wystarcza wypis z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy. Przedstawienie takich dokumentów zwiększa wiarygodność i zaufanie pożyczkodawcy wobec osoby ubiegającej się o pożyczkę.
W skrócie, najważniejsze wymagania instytucji pozabankowych to :
- Ukończony 18 rok życia
- Polskie obywatelstwo
- Ważny dokument tożsamości
- Stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju
- Udokumentowane dochody (opcjonalnie)
Zalety brania pożyczek w firmie pozabankowej
Rynek pożyczek pozabankowych w Polsce dynamicznie się rozwija, a konkurencja między firmami coraz bardziej zaostrza. Klienci mają dzięki temu coraz lepszy dostęp do atrakcyjnych ofert. Dobrym przykładem jest darmowa pierwsza pożyczka dla nowych klientów, udzielana bez oprocentowania, pod warunkiem terminowego zwrotu. Jedną z głównych zalet pożyczek pozabankowych jest szybkość ich realizacji, co wynika z braku dodatkowych weryfikacji i analizy historii konta klienta przez firmy. Wiele przedsiębiorstw oferuje swoje usługi online, dzięki czemu cały proces wnioskowania i otrzymywania pieniędzy może odbyć się bez wychodzenia z domu. Co więcej, niektóre z firm pozabankowych udzielają pożyczek nawet osobom z problemami finansowymi, nie weryfikując klientów w BIK (Biuro Informacji Kredytowej).
Istotną zaletą pożyczek pozabankowych jest również elastyczność warunków spłaty. Pożyczkobiorcy mają możliwość wyboru dogodnych rat, a okres spłaty może sięgać nawet kilku lat. Warto jednak pamiętać, że informacje o wziętej pożyczce zostaną wpisane do BIK tylko wtedy, gdy klient wyrazi na to zgodę.
Wady brania pożyczek w firmach pozabankowych
Wszelkie rozwiązania niosą ze sobą swoje jakieś wady. Zazwyczaj kwoty, jakie można pożyczyć w ramach instytucji pozabankowych, nie przekraczają 25 000 zł, a okres spłaty wynosi maksymalnie 48 rat. Oferowane większe sumy zdarzają się niezwykle rzadko i wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę, że często są to oferty promocyjne, które skierowane są wyłącznie do nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z usług danego przedsiębiorstwa pozabankowego. Więc, jeśli chcemy wziąć kolejną pożyczkę w danej firmie, mamy małe szanse, aby załapać się na promocyjne warunki.
Trzeba pamiętać, że każda firma posiada indywidualną ofertę, a realne roczne oprocentowanie często jest wysokie, mimo krótkiego okresu spłaty i niewielkiej liczby rat. W niektórych przypadkach konieczne jest jednorazowe uregulowanie całego długu. Ludzie, którzy znaleźli się w spirali zadłużenia, mogą napotkać problemy z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego, a ich długi mogą szybko trafić do firm windykacyjnych.
Czy pożyczki pozabankowe są bezpieczne?
Udzielanie pożyczek pozabankowych jest dokładnie uregulowane prawnie i uważane za bezpieczne dla klientów. Najprostszym sposobem, aby ubiegać się o pożyczkę, jest wypełnienie wniosku przez internet na stronie firmy pozabankowej. Należy posiadać także imienny rachunek bankowy i dokonać weryfikacyjnego przelewu (jeśli taki jest wymagany), zwykle w wysokości jednego złotego. Ma to na celu potwierdzenie, że jest się tożsamości klienta i weryfikacje konta. Firmy pozabankowe są zobowiązane do posiadania niezbędnych zabezpieczeń, co uniemożliwia oszustom zaciąganie pożyczki na cudze dane. W razie wątpliwości, klientów firm pozabankowych chroni Ustawa antylichwiarska, a kontrolę nad jej przestrzeganiem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Przed podpisaniem umowy i zaciągnięciem pożyczki, powinniśmy dokładnie przeczytać regulamin oraz całą umowę. Wszelkie istotne informacje muszą być zawarte na stronie internetowej przedsiębiorstwa pozabankowego. Warto zwrócić uwagę na koszty pozaodsetkowe, ponieważ nie mogą one przekraczać dwudziestu procent.