Pomoc dla zadłużonych – gdzie szukać wsparcia?

Pomoc dla zadłużonych – gdzie szukać wsparcia?

26 stycznia 2023 0 By Aleksander Czarnecki

Biorąc kredyt, pożyczke, kupując coś na raty czy biorąc samochód w leasing jesteśmy przekonani, że bez problemu spłacimy nasze zobowiązania na czas. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasza należność urasta do tak dużych rozmiarów, że przekracza naszą zdolność do terminowej zapłaty? Gdzie tego rodzaju osoby powinni zwrócić się po wsparcie, jeśli zauważą, że mają problemy ze spłatą swoich długów? W tym przypadku przede wszystkim muszą szukać rozwiązań. Istnieje wiele możliwości, a także schematów pomocy osobom zadłużonym.

Dlaczego osoby popadają w długi?

Można powiedzieć, że dłużników jest tyle, ile historii. Przyczynami popadania w długi są między innymi  bezrobocie, nieprzewidziane okoliczności, choroba, nadmierne wydatki czy też dodatkowo złe nawyki finansowe. Zdarza się także, że dłużnicy biorą nieprzemyślane kredyty, pożyczki pozabankowe czy chwilówki, a następnie po jakimś czasie stają się niezdolni do ich spłaty. Natomiast w innych kwestiach zadłużenie jest wynikiem nieudanej inwestycji czy też coraz częściej upadku przedsiębiorstwa danego dłużnika. Tego typu problemy skutkuje ratowaniem takiej firmy następnymi kredytami firmowymi.

Warto pamiętać, że w przypadku przyczyny popadnięcia w długi, istotne jest, aby się nie poddawać i szukać sposobu na rozwiązanie problemy. Można szukać profesjonalnej organizacji czy też kancelarii prawnej, która oferuje pomoc w problemach związanych z zadłużeniem.

W jakim sposób szukać pomocy gdy jesteśmy zadłużeni?

Kiedy jesteś zadłużony, znalezienie odpowiedniego sposobu na poradzenie sobie z tym może być trudne. Istnieje wiele różnych zasobów, do których można się zwrócić o pomoc w zarządzaniu długiem. Osoby zadłużone powinny szukać profesjonalnych doradców i agencji zarządzania długiem, które specjalizują się w pomocy osobom w trudnej sytuacji finansowej. Powinni także starać się oszczędzać i dokonywać świadomych wyborów dotyczących tego, co kupić i za co zapłacić. Jednym z najlepszych sposobów na wyjście z długów jest zarządzanie finansami dzięki samodyscyplinie, nie zawsze jest to jednak możliwe.

Warto zacząć nasza walkę z długami od dokładnego ich przeliczenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy liczba długów jest większa. Pisaliśmy niedawno o tym jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej. Dokładna analiza naszej sytuacji finansowej to podstawa od której powinniśmy wyjść. Wiedząc ile dokładnie mamy długu i jakimi możliwościami dysponujemy możemy zaplanować naszą walkę z zadłużeniem.

Co jednak może zrobić osoba, która ma długi nie do spłacenia? Po pierwsze, tego rodzaju osoby mogą szukać wsparcia u przyjaciół i rodziny. Każdy, kto zechce pomóc, pomoże wrócić takiej osobie na właściwe tory. Warto również rozważyć skorzystanie z porady doradcy lub agencji w zakresie zarządzania długiem. Ci profesjonaliści są przeszkoleni, aby pomagać ludziom dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi, aby nie wpadli oni w pułapki zadłużenia. Mogą również dostarczyć narzędzi do poprawy sytuacji finansowej i dokonania pozytywnych zmian w życiu zadłużonej osoby. Nawet jeśli nie jesteś pewien, czy potrzebujesz profesjonalnej pomocy, wiedza, gdzie znaleźć bezpłatne zasoby, może pomóc Ci w życiu.

Dla wielu osób zadłużenie to sytuacja finansowa, z którą bardzo trudno sobie poradzić. Ludzie często borykają się z problemami finansowymi, takimi jak utrata pracy lub nieoczekiwany wydatek. Sytuacja pogarsza się, gdy ludzie nie wiedzą, gdzie zwrócić się o pomoc. Istnieje wiele usług i grup wsparcia, które mogą pomóc ludziom z problemami finansowymi.
Zarządzanie długiem odnosi się do wielu różnych projektów i działań, które pomagają ludziom radzić sobie z problemami finansowymi. Projekty obejmują doradztwo w zakresie zadłużenia, doradztwo kredytowe oraz upadłościowe. Istnieje również kilka inicjatyw konsumenckich, które koncentrują się na zadłużeniu, kredytach hipotecznych, kartach kredytowych i innych tematach. Ludzie mogą uzyskać dostęp do tych usług za pośrednictwem organizacji takich jak:

  • Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego.
  • Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych.
  • Wszystkie te organizacje oferują bezpłatne informacje, porady i wsparcie zadłużonym.
  • Stowarzyszenie Osób Ubogich i Zadłużonych.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie instytucje?

Warto jednak uważać, ponieważ jest wiele dostępnych metod, firm czy też instytucji, które pomogą wyjść danej osobie ze spirali zadłużenia. Należy przede wszystkim wybierać tylko wiarygodnych partnerów, a ich legalność można łatwo zweryfikować. W związku z tym trzeba szukać biur zadłużeniowych, firm windykacyjnych, stowarzyszeń czy też różnego rodzaju fundacji. Są one skuteczne i z pewnością rozwiążą problemy tego typu.

Pożyczka dla zadłużonych na spłatę długów – czy to dobry pomysł?

Wiele osób znajdując się pod ścianą decyduję się skorzystać z usług firm pozabankowych, które oferują pożyczki dla zadłużonych. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymują pieniądze, które pozwalają im na spłatę najpilniejszych długów, jednak nakładają na siebie nowe jeszcze wyższe zobowiązania. Takie rozwiązanie może być bardzo niebezpieczne, ponieważ to prosta droga do wpadnięcia spiralę zadłużenia, gdzie bierzemy nowe pożyczki, tylko po to by spłacić stare.

To opcja, która może być dobra, dla osób mających przekonanie, że ich sytuacja finansowa na 100% ulegnie poprawie w niedalekiej przyszłości, a potrzebują pilnie pieniędzy na spłatę aktualnych zobowiązań. Radzimy jednak być bardzo ostrożni i dokładnie przeanalizować swoją sytuację, żeby uniknąć jeszcze większych kłopotów.

Pomoc dla zadłużonych – Podsumowanie

Trudne chwile są częścią życia każdego z nas. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tego rodzaju problemami. Dlatego też coraz częściej w takich momentach powinniśmy szukać pomocy.

Niestety, osoby zadłużone zazwyczaj szukają pomocy dopiero wtedy, gdy ich długi niepokojąco się powiększają, skrzynki pocztowe są zalewane telefonami z żądaniem zapłaty. Warto pamiętać, że im mniej długów kredytowych ma się na koncie, tym lepiej jest je potem spłacić czy też odzyskać bezpieczeństwo finansowe. 

Dług może być czasem źródłem wstydu czy też strachu, co powoduje, że wielu dłużników bardzo długo zwleka z szukaniem potrzebnej im pomocy. Istnieje jednak wiele agencji, które mogą zapewnić szybkie i skuteczne wsparcie. Instytucje takie jak Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego czy też wyspecjalizowane firmy potrafią skutecznie znaleźć wyjście z nawet najtrudniejszej sytuacji. W związku z tym warto jest udać się z problemem się do nich jak najszybciej, aby tym samym nie pogorszyć sytuacji i w ten sposób uniknąć  ogłoszenia upadłości konsumenckiej czy też konieczności egzekwowania komorniczego.

5/5 - (1 vote)