Numer karty kredytowej — co oznacza i gdzie go znaleźć?

Numer karty kredytowej — co oznacza i gdzie go znaleźć?

22 listopada 2022 0 By Aleksander Czarnecki

Każda karta bankowa posiada unikalny numer identyfikacyjny, który zazwyczaj znajduje się na awersie karty. W tej kombinacji liczb zakodowanych jest wiele informacji od rodzaju systemu płatności po dane banku, który wydał instrument płatniczy. Dowiedzmy się, dlaczego potrzebny jest numer karty bankowej, co oznacza i gdzie można go znaleźć na instrumentach płatniczych różnych banków.

Gdzie jest numer karty?

Numer identyfikacyjny znajduje się zawsze na samej karcie plastikowej wraz z innymi ważnymi informacjami, takimi jak nazwisko posiadacza karty, jej data ważności oraz tajny kod CVC lub CVV na rewersie, który jest niezbędny do dokonywania płatności w Internecie. Większość kart ma numer z przodu, ale niektóre banki umieszczają go na odwrocie, aby dodatkowo chronić go przed wścibskimi oczami.

Numer ten jest zazwyczaj nadrukowany na powierzchni karty kontrastowym tuszem lub wytłoczony w samym plastiku. Pierwsza metoda jest łatwiejsza do wykonania, ale istnieje ryzyko, że tusz będzie się ścierał od prywatnego użytkowania karty i numer nie będzie już czytelny. Dlatego coraz więcej banków przechodzi obecnie na drugą metodę — tłoczenie za pomocą specjalnej maszyny tłoczącej. Dzięki tej metodzie numery pozostają czytelne nawet po całkowitym starciu tuszu.

Rzadko można też zobaczyć karty bez numeru lub innych ważnych informacji na nich; robi się to w celu dalszej ochrony danych bankowych klienta i utrudnienia oszustom dostępu do pieniędzy. W takim przypadku wszystkie niezbędne dane można znaleźć tylko w oficjalnej aplikacji bankowej lub w koncie osobistym na stronie internetowej banku.

Co oznaczają cyfry w numerze karty kredytowej?

Każda cyfra w Twoim numerze jest umieszczona nieprzypadkowo, koduje określone dane.

  • Pierwsza cyfra informuje o systemie płatniczym, który wydał kartę — dla międzynarodowych systemów płatniczych będzie to 4 lub 5. Numery wydane przez KOK zaczynają się od cyfry 6.
  • Kolejne pięć cyfr koduje informacje o banku wydającym — ta kombinacja jest unikalna dla każdego banku.
  • Razem pierwsze sześć cyfr tworzy numer identyfikacyjny banku — BIN. Na przykład, być może zauważyłeś, że kiedy kupujesz coś online, strona płatności „rozpoznaje” Twój bank już wtedy, kiedy wpisałeś tylko pierwsze sześć cyfr numeru, dzieje się tak za sprawą unikalnego BIN-u.
  • Kolejne dziewięć cyfr to numer identyfikacyjny konkretnej karty, który zawiera informacje o jej rodzaju — debetowa lub kredytowa, a także rok wydania, rodzaj programu bankowego, a nawet region, w którym została wydana.
  • Ostatnia cyfra nazywana jest cyfrą kontrolną. Jest ona obliczana losowo, na podstawie zestawu poprzedzających ją znaków. Dzięki temu możesz dodatkowo zabezpieczyć swój numer i sprawić, że będzie on naprawdę wyjątkowy. Podczas używania numeru do płatności internetowych, specjalny algorytm sprawdza ostatnią cyfrę względem poprzednich cyfr i może w ten sposób potwierdzić lub zaprzeczyć autentyczności instrumentu płatniczego.

Co umożliwia numer karty kredytowej?

Numer karty kredytowej jest potrzebny do wykonywania różnych transakcji bankowych bez użycia fizycznej plastikowej karty. Na przykład, jeśli korzystasz z bankomatu, aby wypłacić gotówkę lub przelać pieniądze, używasz fizycznej karty, którą bankomat może sam zidentyfikować za pomocą wbudowanego chipa lub paska magnetycznego. Jeśli jednak korzystasz z usług banku zdalnie, na przykład płacąc online lub dokonując przelewów między kartami lub rachunkami za pośrednictwem aplikacji mobilnej, będziesz musiał podać systemowi jakiś inny identyfikator, za pomocą którego będzie mógł zidentyfikować konkretny środek płatniczy. Tym identyfikatorem będzie Twój unikalny numer karty.

Inną sytuacją, w której możesz potrzebować tego numeru, jest połączenie z obsługą banku. Jeśli zadzwonisz na numer infolinii, pracownik może poprosić Cię o odpowiedź na kilka pytań w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Między innymi możesz zostać poproszony o numer karty, w tym przypadku podanie go jest OK. Bądź jednak ostrożny, gdy bank dzwoni do Ciebie i prosi o takie informacje, istnieje duże ryzyko, że otrzymujesz telefon od oszusta. Nie podawaj im żadnych danych, od razu się rozłącz i oddzwoń do banku.

Nie trzeba się jednak obawiać, że znając numer karty kredytowej ktoś zaciągnie na nas pożyczę czy chwilówkę online. Firmy pożyczkowej wymagają znacznie większej ilości danych.

Kod CVC/CVV na kartach — gdzie są i co oznaczają?

CVV (Card Verification Value) dla Visa i CVC (Card Verification Code) dla MasterCard są kodami uwierzytelniającymi karty i stanowią odrębny element zabezpieczenia konta. Kody CVV i CVC są umieszczane na odwrocie kart bankowych i składają się z trzech cyfr. Ich wpisanie jest zazwyczaj wymagane w celu weryfikacji autentyczności karty przy płatnościach internetowych. Unikalna kombinacja numerów identyfikuje płatnika jako faktycznego posiadacza karty, który ma dostęp do szczegółów płatności.

W przeciwieństwie do kodu PIN, który jest wpisywany przy transakcjach offline, CVV/CVC jest wymagany przy:

  • Zakupach w sklepach internetowych;
  • Przelewach online;
  • Dodawaniu środków do e-portfela.
4.7/5 - (4 votes)