Ile można wypłacić z bankomatu – limity wypłat z bankomatów

Ile można wypłacić z bankomatu – limity wypłat z bankomatów

19 listopada 2022 0 By Aleksander Czarnecki

Wypłata jednorazowo środków z bankomatu związana jest z limit wypłat. Zakłada on ograniczenie wielkości sumy, którą można jednorazowo, w ciągu doby podjąć. Ograniczenia te wynikają z wewnętrznych polityk określonych banków, ale można zmienić ich przedział. Jak zmienić limit wypłacanych środków korzystając z karty debetowej i czy wysokość limitów ma charakter uniwersalny?

Ile gotówki można wypłacić z bankomatu?

Banki trzymają się pewnych ustalonych przez siebie procedur. Niektóre z nich określają ilość środków, które jednorazowo podjąć może klient. Jako że te procedury mogą się od siebie różnić, wysokości limitów na pieniądze wypłacane z bankomatów są nieco inne. Wspólnym mianownikiem jest podejście do liczby banknotów, które może pobrać z bankomatu. Przyjmuje się, że z przeciętnego urządzenia wybrać można do 30 banknotów. W zależności od wielkości nominałów jednorazowa wypłata środków z bankomatu może wynosić do 6 000 zł. Warto jednak pamiętać, że poza procedurami samego banku, istotne są też kwestie techniczne. Niekiedy automaty nie dysponują zadowalającą sumą. Wszystko jednak zależy od tego w którym banku mamy konto osobiste.

Jak zmienić limit wypłat z bankomatu?

Istnieją trzy sposoby na zmianę dziennego limitu wypłat z karty. Najwygodniejszą formą jest skorzystanie z bankowości internetowej. Wystarczy zalogować się na swoim koncie bankowym i przejść do odpowiedniej zakładki. Nawigacja po interfejsie indywidualnego konta bankowego przebiega na ogół bardzo intuicyjne i z tego powodu nie powinno być większych problemów ze znalezieniem tej właściwej zakładki. Po wybraniu interesującej opcji i ustaleniu nowego limitu karty otrzymuje się wiadomość SMS zawierającą kod PIN. Należy go wpisać w odpowiednią rubrykę. Po tej czynności można już swobodnie podejmować środki w szerszym przedziale. 

Drugą opcją jest konsultacja telefoniczna z pracownikiem banku, w którym klient ma konto. Ów pracownik obsługujący klienta po drugiej stronie wprowadzi zmiany manualnie. Może też zasugerować mu skorzystanie z aplikacji internetowej. Trzecią opcją, równie prostą, jak poprzednie jest fizyczne wstawienie się w lokalnym oddziale banku. Stacjonarnie również można zmienić limit wypłacanych z karty pieniędzy.

Domyślne limity wypłat z bankomatów zależne od banku

Limity wypłacanych pieniędzy z bankomatów ustalane są na poziomie banków. Decydują o tym ich wewnętrzne ustalenia i procedury. Warto przyjrzeć się poniższemu zestawieniu.

  • Bank PKO. Korzystanie z rachunku w tym banku wiąże się z dziennym limitem oscylującym od 600 do 15 000 zł. Dysponując aplikacją internetową iPKO, można podjąć jednorazowo sumę do 3 000 zł. Czy istnieje możliwość zmiany tego limitu? Tak i bank może przystać na zwiększenie dziennego limitu aż do 20 000 zł. 
  • Santander Bank. Dzienne ograniczenia pobierania środków z bankomatów, gdy jest się stałym klientem tego banku, wynosi od 2 do 5 000 zł.
  • ING Bank Śląski. Domyślny limit wypłat wynosi 10 000 zł.
  • mBank. Bank ten określa dzienne limity pobierania środków z bankomatu na poziomie 10 000 zł.
  • Bank Millenium. Dzienny przedział limitu wypłat środków mieści się w przedziale od 2 do 10 000 zł.
  • Alior Bank. Bank ten ustalił limit na dość wysokim poziomie, bo wynoszącym aż 15 – 25 000 zł.
  • Credit Agricole. Zgodnie z procedurą tego banku możliwa jest dzienna wypłata rzędu 5 000 zł.

Z powyższej listy wynika rozstrzał w płatnościach dziennych i jednorazowych. Można też zaobserwować pewne podobieństwa dotyczące górnego pułapu limitów wypłat środków z bankomatu.

Jak wypłacić większą sumę pieniędzy?

Oczywistym rozwiązaniem jest rozłożenie wypłat na kilka dni, ponieważ limity nakładane przez banki są zwykle dobowe. Jeśli jednak potrzebujemy większej kwoty na już możemy pójść do siedziby banku, w której powinniśmy otrzymać dowolną potrzebną nam kwotę w gotówce.

4.9/5 - (7 votes)