Czy zaciąganie kredytu przez Internet jest bezpieczne?
Bardzo popularną formą zaciągania kredytów w obecnych czasach jest kredyt przez Internet. Możliwość wnioskowania i wypłaty środków przez Internet, oferują aktualnie niemalże wszystkie firmy i instytucje finansowe, posiadające kredyty w swoich ofertach.
Niemalże każdy ma dostęp do Internetu i może to zrobić w ciągu kilku – kilkunastu minut. Obecnie nie jest to czynność ani czasochłonna, ani skomplikowana, a więc przyciąga do siebie rzeszę interesantów.
Czy kredyty przez Internet są bezpieczne?
Wzięcie kredytu dla wielu osób wiąże się z obawą, czy na pewno jest to bezpieczne. Sporo ludzi obawia się wycieku danych wrażliwych jak numery PESEL czy numery dowodów osobistych. Są to obawy zrozumiałe, jednak z reguły nie ma się czego obawiać, bo Instytucje oferujące kredyty przez Internet, zazwyczaj rzetelnie zabezpieczają swoje systemy informatyczne. Mimo tego istnieje powszechne przeświadczenie, że branie internetowych pożyczek czy zaciąganie kredytu przez Internet, może być działaniem potencjalnie niebezpiecznym, mogącym narazić wnioskodawcę czy osobę zainteresowaną takim kredytem, na nieprzyjemności w postaci np.:
- Niejasnych warunków umowy,
- Wyższych kwot do spłaty niż te początkowo ustalone,
- Wycieku danych wrażliwych osoby wnioskującej etc.,
Ogólne przekonanie, jakoby zaciąganie kredytów przez Internet było działaniem potencjalnie niebezpieczne, jest obecne poprzez powtarzanie niepochlebnych opinii na temat kredytów internetowych. Taki stan rzeczy jest niestety wynikiem nie do końca uczciwej polityki działania niektórych podmiotów oferujących i udzielających takich kredytów. Nie sposób pominąć fakt istnienia na rynku finansowym nieuczciwych firm, stosujących tzw. lichwę i oferujących najlepsze na rynku warunki udzielania kredytów, gdzie niestety potem Kredytobiorca takim długiem jedynie się pogrąża (niejednokrotnie tzw. parabanki, oczekują zwrotu w wysokości nawet trzykrotności wartości udzielonego kredytu).
Działalność nieuczciwych firm w zakresie udzielania kredytów internetowych
Działalność nieuczciwych firm na rynku finansowym w Polsce jest zauważalna. Wiele firm oferujących kredyty udzielane przez Internet, oczywiście na dogodnych warunkach, które są nazywane często “prawdziwą okazją” i “jedyną szansą na poprawienie swojej sytuacji finansowej” tak naprawdę szuka ludzi naiwnych, łapiących się na światłe i bijące chęcią pomocy hasła reklamowe lub osób naprawdę będących w potrzebie i zdesperowanych, którzy zrobią wszystko, byle dostać potrzebne pieniądze.
Ci ludzie niestety bardzo często bywają oszukiwani. Niejednokrotnie okazuje się, że po podpisaniu kilkunastu stron umowy napisanej językiem mało jasnym dla Kredytobiorcy, jednak pozwalającym na niemalże dowolną interpretację na swoją korzyść dla parabanku, na światło dzienne wychodzi, że korzyści z podpisania umowy będzie miała jedynie firma udzielająca kredytu a Kredytobiorca zostaje z kwotą do spłaty o wiele wyższą (niejednokrotnie 3 lub 4 razy większą niż pobrana w formie kredytu). Dodatkowo do spłaty w bardzo szybkim czasie, co zwykle jest nie do zrealizowania przez Kredytobiorcę. Wtedy w grę wchodzą odsetki od kredytu – oczywiście równie nieuczciwe i wysokie, jak ostateczna kwota do spłaty w stosunku do bardzo krótkiego czasu, jaki zostaje na spłatę.
Jakie przykładowe metody stosują nieuczciwe firmy?
Do odsetek firma dolicza sobie także inne opłaty związane z brakiem spłaty kredytu w terminie, jak np. kwoty 70-100 złotych za wysłanie listu z przypomnieniem o spłacie lub nawet za sam kontakt telefoniczny w sprawie przekroczenia terminu spłaty! To właśnie sposób na wciąganie Kredytobiorcy w poważne problemy, jakimi są rosnące w zastraszającym tempie długi, co jest na rękę nieuczciwej firmie, która udzieliła kredytu i w ten sposób jeszcze bardziej się bogaci.
W takich sytuacjach nietrudno jest nie mieć zaufania do kredytów udzielanych przez Internet. Nic bowiem nie wzbudza zaufania tak, jak wizyta w oddziale Banku i bezpośredni kontakt oraz konsultacja z pracownikiem Banku, przyjmującym wniosek lub tłumaczącym jasno zasady i warunki jego spłaty.
Jak nie dać się złapać nieuczciwym firmom?
Parabanki i firmy “lichwiarskie” niestety są obecne na polskim rynku usług finansowych, jednak nie oznacza to, że wszystkie kredyty udzielane przez Internet są pułapką, przez którą wpadniemy w jeszcze większe długi.
Pamiętajmy, że aby kredyt internetowy był w pełni bezpieczny, należy interesować się nie najbardziej zachwalanymi ofertami firm finansowych, które są mało znane lub od niedługiego czasu istnieją na rynku. Szukajmy ofert, co do których będziemy mieć stuprocentowe zaufanie i gdzie pracownik firmy lub banku dokładnie i spokojnie wytłumaczy wszelkie wątpliwości i cierpliwie odpowie na wszystkie pytania.
Na co należy zwrócić uwagę, aby być pewnym uczciwości firmy lub instytucji udzielającej kredytu internetowego?
- Dokładnie sprawdźmy i przeczytajmy umowę przed jej podpisaniem,
- Gdy nie rozumiemy któregoś z punktów umowy, poprośmy o wytłumaczenie i dopytajmy o szczegóły,
- Nie podpisujmy żadnej umowy bez poczucia, że jesteśmy stuprocentowo pewni jej jasności i naszych możliwości co do spłaty kredytu,
- Obserwujmy zachowanie konsultanta i jeśli wydaje się on niekompetentny lub wyraźnie unika odpowiedzi – lepiej poszukajmy innej oferty.
Stosując się do powyższych porad z pewnością oszczędzimy sobie wielu dodatkowych zmartwień i kłopotów, których moglibyśmy się nabawić poprzez zaciągnięcie kredytu przez Internet u nieuczciwej firmy kredytowej.
Bezpieczeństwo informacji przesyłanych do firm oferujących kredyty przez Internet
O tym, że firmy i instytucje, oferujące kredyty internetowe dbają o bezpieczeństwo swoich obecnych lub potencjalnych Klientów – już wiemy. Czynią oni to poprzez stosowanie zabezpieczeń informatycznych swoich stron internetowych, przez które odbywa się proces wnioskowania o kredyt oraz jego przyznanie, a także baz danych swoich Klientów. Używają oni do tego zaawansowanych protokołów bezpieczeństwa i zapór, zabezpieczających przed przenikaniem złośliwego oprogramowania i atakami hakerskimi. W gruncie rzeczy, ryzyko, że zostaniemy oszukani jest takie samo, jak w przypadku zawierania umowy kredytowej w oddziale firmy lub banku – niejednokrotnie dochodziło już do przypadków podszywania się pod inne osoby czy nawet bywały przypadki wycieku danych osób, które firmę odwiedziły “stacjonarnie”.
Istnieje grono zwolenników kredytów udzielanych przez Internet, którzy twierdzą, że ten sposób wnioskowania i przyznawania kredytu jest nawet bezpieczniejszy.
Oprócz zabezpieczeń ściśle informatycznych, banków lub firm finansowych pamiętajmy także o tym, by samemu dbać o bezpieczeństwo swojego komputera i wysyłanych z niego danych.
Co możemy zrobić ze swojej strony, aby działania zmierzające do uzyskania kredytu przez Internet były bezpieczne?
- Sprawdźmy, czy komputer nie zawiera wirusów ani złośliwego oprogramowania,
- Nie upoważniajmy osób postronnych do korzystania ze skrzynki e-mail ani nie ułatwiajmy im wejścia na pocztę internetową,
- Dbajmy o regularne aktualizowanie zabezpieczeń komputera,
- Sprawdzajmy, czy połączenie z bankiem jest bezpieczne i szyfrowane protokołem SSL (dowodzi tego obecność zielonej kłódki przy adresie witryny bankowej oraz początek adresu: „Błąd! Nieprawidłowy odsyłacz typu hiperłącze”),
- Regularnie zmieniajmy hasła dostępu do skrzynki mailowej oraz przede wszystkim hasła dostępowe do bankowości internetowej,
Pamiętajmy, jak ważne jest bezpieczeństwo Nasze i Naszych pieniędzy, dbajmy więc o to, aby kredytem internetowym nie przysporzyć sobie jeszcze większych problemów. Chcesz wiedzieć, jak odstąpić od umowy pożyczki? Sprawdź.