Czy można dostać kredyt po egzekucji komorniczej?

Czy można dostać kredyt po egzekucji komorniczej?

13 stycznia 2023 0 By Aleksander Czarnecki

Wiele osób w wyniku problemów z zadłużeniem ma za sobą egzekucję komorniczą. Czy takie osoby mogą w przyszłości liczyć na kredyt bankowy? Czy też problemy z komornikiem w przeszłości oznaczają, że dłużnik całkowicie traci szansę na uzyskanie kredytu w przyszłości? Jeśli jesteśmy w trakcie postępowania komorniczego raczej nie mamy co liczyć na uzyskanie kredytu w banku. Dopiero po 5 latach od spłacenia zadłużenia, informacja o egzekucji komorniczej znika z bazy BIKu i nie powinna mieć wpływu na naszą zdolność kredytową.

Czym jest egzekucja komornicza?

Nazwa przyprawiająca o dreszcze, która odnosi się do procesu zajęcia majątku osoby, która nie jest w stanie wypłacić zaległych należności stronie wierzyciela. W poczet majątku zaliczamy część ruchomą, czyli wszelkie pojazdy mechaniczne, sprzęt RTV i AGD oraz nieruchomą, czyli mieszkania, domy itp. Komornik może również zająć nasze konto bankowe, pensję bądź emeryturę. Nie może jednak zająć rzeczy użytku codziennego, jak ubrania, nie może też zająć rzeczy nienależących do dłużnika. Aby w ogóle doszło do procesu egzekucji komorniczej wierzyciel, czyli strona, która chce odzyskać swój dług, musi mieć dokumenty sądowe, że takowa egzekucja jest koniecznością. Sięgnięcie po pomoc organów państwowych jest bowiem raczej ostatecznością – wierzyciel będzie raczej starał się załatwić sprawę ugodowo. Strona, której zalegamy pieniądze może kontaktować się przez firmy windykacyjne, które polubownie ustalają harmonogram bądź szanse na odzyskanie długu bezproblemowo. Jak wiadomo, komornik też otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę. W tym przypadku koszty działania komornika ponosi osoba, która zalega z długiem. Komornik z reguły pobiera od 3 do 10 procent kwoty długu. Egzekucja komornicza trwa do momentu, aż komornik ściągnie całość należności wierzyciela. W momencie, kiedy nie ma takiej możliwości informuje o tym wierzyciela. Ten ma 7 dni na odpowiedź, by podał inny sposób, w jaki ma zostać spłacona Jego należność. W sytuacji, gdy wierzyciel nie poda takowej informacji ten umorzy postępowanie. Warto również przytoczyć istnienie kwoty wolnej od zajęcia. Komornik musi pozostawić do dyspozycji 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto na dany rok, w 2022 kwota Ta wynosiła 2257,50 zł. Warto pamiętać, że kwota wolna od zajęcia nie obowiązuje w momencie pracy na umowie zlecenie bądź umowie o dzieło.

Czy bank udzieli kredytu osobie, która miała w przeszłości komornika?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy wiedzieć, co dzieje się, gdy nie spłacasz zobowiązań. Jedną z instytucji, która będzie posiadać dane o Twoich długach jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – BIK przechowuje dane o spóźnieniu ze spłatą raty przez 5 lat od momentu spłaty, pod warunkiem, że spóźnienie wynosi 60 dni. Możesz również trafić o Krajowego Rejestru Długów, kiedy zaległości wynoszą 30 dni – warunkiem jest 200 zł dla osoby fizycznej i 500 zł w przypadku przedsiębiorstw. Pozostają jeszcze Biura Informacji Gospodarczej, które zbierają informacje o przedsiębiorcach i prywatnych podmiotach. Istnieje 5 takowych biur, usunięcie osoby ze wpisu następuje maksymalnie 14 dni od spłacenia długu. Tak więc odpowiadając na pytanie, po usunięciu z listy KRD, BIK oraz wszelkiej masy BIG-ów bank raczej udzieli kredytu takowej osobie. Należy jednak pamiętać o zdolności kredytowej, kiedy będziemy się ubiegać o kredyt.

Wpływ komornika w przeszłości na zdolność kredytową

Zdolność kredytowa po spłacie komornika jest mocno nadszarpnięta. W ciągu 5 lat od spłaty nie będzie możliwości zaciągnięcia kredytu hipotetycznego – ciągle widniejemy w liście BIK-u. Trochę inaczej sytuacja ma się przy kredycie gotówkowym. Tutaj bank może czasami przyznać kredyt wcześniej niż po upływie 5 lat. Zależy to oczywiście od naszej aktualnej sytuacji finansowej i wielkości kredytu. Jeśli mamy stałe i pewne źródło dochodu i wnioskujemy o niewielki kredyt to bank może zignorować nasze problemy komornicze z przeszłości i udzielić nam kredytu gotówkowego.

Alternatywy dla kredytu bankowego – pożyczki pozabankowe

Pożyczanie w tradycyjnym banku może zszargać nerwy i zająć sporo czasu. Bank ocenia, czy osoba, która zaciąga kredyt jest wiarygodna finansowo. Instytucja finansowa musi sprawdzić, czy taka osoba ma stałe zatrudnienie, czy posiada zdolność kredytową i nie zalega z długami bądź nie ma na sobie komornika. Ciężko dziwić się, w banku pożyczkę bierzemy na długi termin i na sporą ilość w przeciwieństwie do tzw. chwilówek. Pożyczki pozabankowe cechuje prostota wydania decyzji – bardzo często, by wydane zostały pieniądze wystarczy wyciąg z konta i dowód osobisty. Instytucje te często oferują pożyczki bez BIK-u, więc alternatywa ta jest świetna dla osób, które w przeszłości miały problem z komornikiem bądź firmami windykacyjnymi. Co ciekawe wiele firm pożyczkowych oferuję swoje usługi także do osób, które ciągle znajdują się w problemach finansowych, udzielając np. pożyczek dla zadłużonych lub pożyczek z komornikiem. Przy poszukiwaniu firmy, która udziela pożyczek warto szukać tych, które mają promocje dla nowych klientów. Często jest to RRSO 0%, czyli oddajesz tyle, ile zaciągnąłeś (często ta kwota na początku wynosi nie więcej niż 1000 zł) Pożyczki pozabankowe cechuje też wygoda pobrania środków, istnieje bowiem możliwość pobrania takowej przez Internet, co przydaje się, gdy często korzystamy z tego typu rozwiązania.

5/5 - (1 vote)