Anonimowe konto bankowe – konto bankowe nie do namierzenia bez danych osobowych

Anonimowe konto bankowe – konto bankowe nie do namierzenia bez danych osobowych

24 listopada 2022 0 By Aleksander Czarnecki

Ochrona danych osobowych stała się w ostatnich czasach bardzo pożądanym zjawiskiem. Słysząc bowiem o różnego rodzaju wyciekach danych, chyba nikt nie chciałby, aby informacje dotyczące przeprowadzanych transakcji bankowych stały się powszechnie dostępne. Stąd wiele osób poszukuje sposobów na założenie anonimowego konta bankowego, bez konieczności podawania danych osobowych. Czy takie anonimowe konto jest możliwe do założenia?

Czy da się założyć anonimowe konto bankowe?

Chcą chronić swoje dane osobowe nasuwa się więc pytanie czy istnieją sposoby na założenie anonimowego konta bankowego bez podawania żadnych danych osobowych. Odpowiedź może być jednak niesatysfakcjonująca, ponieważ zachowanie całkowitej anonimowości jest niemożliwe. Istnieją jednak metody, które dodatkowo są w mniejszym lub większym stopniu legalne, na założenie w pewnym sensie anonimowego konta bankowego, za pomocą którego możliwe będzie dokonywanie transakcji trudnych do namierzania. Więc mimo że nie jest możliwe posiadanie całkowicie anonimowego konta bankowego, możliwe jest zachowanie wysokiego stopnia prywatności poprzez skorzystanie z tych opcji.

Sposoby na anonimowe konto bankowe – bankowość offshore, kryptowaluty

Wspominanych możliwość na wejście w posiadanie konta osobistego, które będzie anonimowe jest klika, a do najczęściej używanych alternatyw należy bankowość offshore oraz kryptowaluty.

Bankowość offshore – co to?

Czym jest bankowość offshore? W dużym skrócie, jest to rodzaj bankowości prowadzonej przez banki zagraniczne, które udostępniają swoje usługi klientom z całego świata. Klienci mogą korzystać z takich usług, jak rachunki osobiste, karty kredytowe, inwestycje i wiele innych. ofert.

Bankowość offshore związana jest z korzystaniem z rachunku bankowego poza granicami kraju, w którym dana osoba przebywa na stałe. Najczęściej na siedzibę banku offshore wybierane są państwa wyspiarskie, szczególnie tropikalne takie jak chociażby Kajmany ze względu na niskie podatki. Do bankowości offshore zaliczyć można także banki zlokalizowane w Luksemburgu, Szwajcarii czy Austrii.

Anonimowość kont w przypadku tego rodzaju bankowości wynika w głównej mierze z niezbyt restrykcyjnego systemu prawnego oraz dużej niezależności banków w stosunku do państw, w której bankowość offshore nie jest możliwa. Ponadto można liczyć na zabezpieczenie przed niestabilnością finansową lub polityczną, w kraju, w którym zdecydowaliśmy się na założenie depozytu. Nie ma jednak stuprocentowej gwarancji wypłaty pełnej kwoty ulokowanych środków w przypadku upadku takiego banku.

Kryptowaluty – alternatywa dla anonimowego konta?

Ciekawą alternatywą na przechowywanie majątku, na koncie w pewnym sensie anonimowym, jest inwestycja środków w kryptowaluty. Transakcje kryptowalutami są praktycznie niemożliwe do namierzania, a co więcej są w Polsce w pełni legalne. Do założenia portfela z wybraną indywidualnie kryptowalutą wystarczy często podanie jedynie adresu e-mail. Ponadto można to zrobić bez wychodzenia z domu przez internet. Minusem przechowywania środków na takim koncie jest jednak ciągał zmienność kursu kryptowalut, co znacząco może wpłynąć na wysokość wpłaconego majątku. Można jednak zminimalizować działanie tego czynnika wpłacając środki i dokonując transakcji od razu po ich zaksięgowaniu. Wskazane jest, aby osoba otrzymująca przelew równie szybko wypłaciła z takiego portfela swoje środki.

Czy jednak jest to całkowicie anonimowe? Nie do końca. Kiedy dokonujesz transakcji za pomocą kryptowalut, Twój klucz publiczny (który jest w zasadzie Twoim podpisem cyfrowym) jest dołączony do transakcji. Oznacza to, że każdy może zobaczyć, ile kryptowalut masz w swoim portfelu, a także historię transakcji. Mimo że twoje dane osobowe nie są powiązane z kluczem publicznym, to jest możliwe się do nich dostać. Na przykład, jeśli używasz giełdy kryptowalutowej do kupowania i sprzedawania kryptowalut, to Twoja tożsamość będzie przypisana do Twojego konta na tej giełdzie.

Konta bankowe na słupa – czy można założyć konto na inną osobę?

Wielu osobom, które chcą mieć anonimowe konto bankowe przychodzi do głowy pomysł, żeby założyć je na kogoś innego. Warto jednak przestrzec, że w świetle polskiego prawa jest to działanie nielegalne.

Jak mówi kodeks karny:

Art. 299 Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, przekazuje lub wywozi za granicę, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Za zakładanie kont na słupa może grozić kara nawet kilku lat pozbawienia wolności, zdecydowanie odradzamy więc tego rodzaju praktyki.

Konto bankowe bez danych osobowych – konto numeryczne

Jednym ze sposobów na założenie konta unikając rejestracji danych osobowych jest konto numeryczne. Nie jest to jednak popularna forma bankowości, która dodatkowo jest zakazana w większości krajów. Są one prowadzone głównie w krajach takich jak Szwajcaria czy Austria. Ponadto, w związku ze swoim specyficznym charakterem, konto numerowane jest objęte skomplikowanymi regulacjami prawnymi i nie jest łatwo je założyć.

Posiadacz konta numerycznego w transakcjach z bankiem posługuje się specjalnym hasłem, które zna tylko właściciel konta oraz jedynie część pracowników banku. Zaletą takiego konta jest zachowanie częściowej anonimowości, po przez ukrycie danych osobowych na zewnątrz. Jedynym identyfikatorem takiego konta jest bowiem sam numer rachunku bankowego. Anonimowość zachowywana jest jednak tylko w pewnym stopniu ponieważ zwierając umowę z bankiem należy podać swoje dane osobowe. Dodatkowo jest to sposób zarezerwowany dla bardzo wąskiej grupy klientów i próg wejścia liczony jest nawet w setkach tysięcy dolarów.

Jeśli szukasz anonimowe konta ze względu na problemy z komornikiem zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu pożyczek z komornikiem.

4.6/5 - (13 votes)