Ranking kredytów dla rolników - porównanie ofert

Nowoczesne gospodarstwo rolne niczym nie różni się od każdego innego przedsiębiorstwa, a zarządzanie nim wymaga takich samych umiejętności i narzędzi. Aby uprawa ziemi czy hodowla przynosiła realne zyski, najpierw muszą zostać zainwestowane w nie znaczące środki finansowe. Bez nich inwestycje, rozwój czy osiągnięcie stanu konkurencyjności jest praktycznie niemożliwe. Jednak specyfika tego zawodu powoduje, że pozyskanie finansowania zewnętrznego udaje się stosunkowo nielicznym.

Najnowsze badania rynku wykazują, że 60% rolników starających się o kredytowanie inwestycyjne ma problemy z ich uzyskaniem. Rynek produktów finansowych podzielił się stosunkowo wyraźnie na produkty skierowane do rolników i wszystkie inne. Gdzie zatem rolnik ma szukać kredytowania i jak zweryfikować ofertę bankową? Zawsze pozostaje ranking kredytów dla rolnika, symulacja opłacalności i zależności. 


Ostatnia aktualizacja: 11 Marca 2024
Pożyczka Gotówkowa Smartney
6 – 96 miesięcy
Okres spłaty
12 miesięcy
Wiek firmy
30 minut
Czas wypłaty
2 000 – 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka gotówkowa dla firm VISSET
12 miesięcy
Okres spłaty
3 miesięcy
Wiek firmy
do 24h
Czas wypłaty
15 000 – 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Ratalna i biznesowa Ekassa
1 – 48 miesięcy
Okres spłaty
0 miesięcy
? od pierwszego dnia działalności
Wiek firmy
od 2 min
Czas wypłaty
1 000 – 30 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «

Kredyt preferencyjny na zakup ziemi rolnej przez młodych rolników

W każdej sferze biznesu w interesie społecznym jest dostarczenie młodym osobom narzędzi, które umożliwią im wejście do grona przedsiębiorców i  prowadzenie własnej działalności. Dokładnie to samo dotyczy rolników, którzy mogą korzystać z preferencyjnych kredytów kierowanych do osób rozpoczynających prowadzenie gospodarstwa rolnego. 

Kredyt preferencyjny to produkt finansowy oferowany przez banki i dofinansowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rynku Rolnego, państwową instytucję powołaną w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Obecność Agencji gwarantuje znacząco korzystniejsze warunki kredytów niż jest to w przypadku kredytów całkowicie komercyjnych. Preferencyjne warunki kredytów mogą obejmować następujące cechy kredytu: 

  • otrzymanie wyższej kwoty kredytu, która umożliwi realizację założonych celów
  • niższą wartość oprocentowania
  • dłuższy okresu kredytowania
  • brak lub niższe ubezpieczenia kredytu
  • brak lub niższy wkład własny
  • możliwość skorzystania z karencji w spłacie

W grupę kredytów preferencyjnych wpisuje się kredyt dla młodych rolników ( do 40 lat) z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych. Tego rodzaju kredyt zawiera:

  • kwotę kredytu, która nie może przekroczyć 90% wartości nakładów inwestycyjnych 
  • okres kredytowania 
  • okres karencji 

Wniosek o kredyt preferencyjny dla rolników

Kredyty dla rolników z dopłatami ARiMR mogą otrzymać rolnicy z gotowym planem inwestycji, przygotowanym opisem projektu, datą rozpoczęcia, strukturą finansowania, jednym słowem muszą dysponować gotowym biznesplanem. Wniosek o kredyt dla rolników z dopłatą ARiMR składa się do banku, który posiada umowę z ARiMR. Na podstawie analizy wniosku i oczywiście zdolności kredytowej, bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu. 

Kredyt dla rolników na zakup ziemi

Rolnicy najczęściej korzystają z kredytów na zakup ziemi. Dostępne są one w ramach dwóch linii kredytowych kredytów preferencyjnych: 

  • linii RR na realizację inwestycji w rolnictwie oraz rybactwie śródlądowym 
  • linii Z na zakup użytków rolnych

W przypadku linii Z całą otrzymaną kwotę można przeznaczyć na zakup ziemi rolnej, nie ma tu ograniczeń. Dopłata do oprocentowania w ramach kredytu preferencyjnego stanowi pomoc de minimis, nie może jednak przekroczyć równowartości 15 tys euro przez najbliższe 3 lata. 

Kredyt gotówkowy dla rolnika

Kredyty gotówkowe dla rolnika to przede wszystkim oferta instytucji bankowych, ale też pozabankowych. Jako kredyt dla rolników na dowolny cel może zostać skonsumowany zgodnie z aktualnymi potrzebami. Procedura wnioskowa jest tu prosta a decyzje przyznania gotówki zapadają szybko. Na rynku można znaleźć kredyty czy pożyczki online na niewielkie kwoty, ale też sięgające wielu tysięcy złotych. Niektóre z ofert nie wymagają skomplikowanych formalności czy zabezpieczeń. 

Kredyt dla rolników na zakup maszyn

Kredyt dla rolników na zakup maszyn należy do grupy kredytów inwestycyjnych. Wszystkie tego rodzaju kredyty celowe wymagają przygotowania szczegółowego biznesplanu. Wniosek musi zawierać dokładne plany inwestycyjne, terminy realizacji, zakres zmian rozwojowych, jednym słowem musi udowodnić, że przyznane środki przyczynią się do wzrostu wartości firmy. Projekt musi również zagwarantować pełnię i terminowość spłat. Tego rodzaju kredyt inwestycyjny jest dostępny w ramach dotacji unijnych dla rolników. Dobrym kierunkiem w poszukiwaniu optymalnej oferty jest skorzystanie z kredytów pomostowych, zapewniających sobie dostęp do tych środków w korzystniejszym tempie generującym kredytowe oszczędności. 

Kredyty w rachunku bieżącym dla rolników

Bieżąca działalność przedsiębiorstwa rolnego, jak każdego innego, również wymaga stałego dopływu środków, choćby w odnawialnym kredycie obrotowym lub kredycie w rachunku bieżącym. Tego rodzaju kredyt oferuje każdy bank w Polsce obsługujący klienta instytucjonalnego. W przypadku grupy zawodowej jaką stanowią rolnicy, najkorzystniej jest sięgnąć do oferty opracowanej specjalnie dla rolników. Różnią się one od tych „zwykłych” uwzględnieniem specyfiki zawodu, a przede wszystkich charakterystyczną sezonowością prac i dochodów. Kredyty w rachunku bieżącym dla rolników zawierają choćby możliwość zawieszania spłat w danym okresie, elastycznej spłaty i możliwość wielokrotnego zadłużania się w granicach przyznanego limitu. 

Kredyt dla rolników na remont domu

To kategoria kredytów, które w bankach nie tworzą odrębnej grupy skierowanej dla rolników. Większość banków oferuje kredyty hipoteczne, jednak bez preferencji zawodowych. Tego rodzaju kredyt rolnik może wykorzystać na zakup domu, budowę, remont czy rozbudowę nieruchomości. Musi też przejść przez wszystkie procedury decyzyjne i formalności. Co do zasady, kredyty hipoteczne zabezpieczane są przez bank na nieruchomości. Specyfika zawodu, jego sezonowość sprawia jednak, że banki mają problem z określeniem zdolności kredytowej wynikającej z prowadzenia działalności rolniczej. Oznacza to, że rolnikom wcale nie jest łatwo pozyskać tego typu kredyt i zwykle bank wymaga wkładu własnego w wysokości 10-20% wartości. 

Kredyty klęskowe dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane suszą

Kredyty klęskowe oraz kredyt restrukturyzacyjny dla firm to grupa kredytów gwarantowana przez ARiMR. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek wyłącznie w bankach związanych umową z Agencją. Kredyty klęskowe są dostępne dla tych rolników, którzy są w posiadaniu protokołów oszacowania szkód dokonanych przez komisje powoływane przez wojewodów. Kredyty na restrukturyzację zadłużenia mogą być udzielane pod warunkiem:

  • do maksymalnej kwoty 5 mln zł na spłatę 75% zadłużenia mikro i małych gospodarstw rolnych oraz 60 % średnich gospodarstw rolnych
  • oprocentowanie kredytów rolniczych dla producenta rolnego wynosi 2% w skali roku
  • okres spłaty kredytu restrukturyzacyjnego nie dłuższy niż 10 lat

Kredyt dla rolników bez BIK

Tani kredyt dla rolników czy też kredyt dla rolników bez BIK udzielany jest zwykle przez pozabankowe instytucje finansowe, firmy, które funkcjonują z powodzeniem na rynku od wielu lat. Pożyczki dla rolników bez weryfikacji w BIK, dostępne od ręki można przeznaczyć na dowolne cele. Firma pożyczkowa standardowo weryfikuje swoich klientów sprawdzając ich zdolność kredytową. 

 

4.6/5 - (13 votes)