Ranking kont oszczędnościowych - najlepsze konta bankowe

Konto oszczędnościowe to nieoceniony pomocnik w oszczędzaniu pieniędzy. I nie ważne jest, czy zbierasz środki na nowy samochód, wycieczkę, czy po prostu budujesz poduszkę finansową na przyszłość. Możesz też oszczędzać bez konkretnego celu. Oto ranking kont oszczędnościowych i najlepsze konta bankowe na rok 2022.

Przypomnij sobie, ile razy myślałeś o tym, aby oszczędzać pieniądze? Ile razy sam siebie przekonywałeś, że nie stać Ciebie na odkładanie, bo niewiele zarabiasz? Z pewnością nie raz i nie dwa. Wolałeś trzymać gotówkę głęboko w szafie lub na popularnym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, które nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem. Jednak nie dla każdego są to komfortowe rozwiązania.

W budowaniu finansowego bezpieczeństwa pomoże Ci konto oszczędnościowe, czyli klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy posiadający znamiona lokaty. Jednak od typowej lokaty na życie różni się tym, że zebrane środki w każdej chwili możesz pomniejszyć lub powiększyć o daną sumę i wypłacić ją bez żadnych konsekwencji. Tutaj już pierwsza złotówka przelana na konto “pracuje na siebie”!

Poznajmy najlepsze konta oszczędnościowe. Wybierając konkretną ofertę weź pod uwagę oprocentowanie. To od tego wskaźnika zależy, ile zarobisz na wpłaconych oszczędnościach!

Ranking kont oszczędnościowych – poznaj najlepsze konta bankowe!

 

Często banki oferują także konto oszczędnościowe za darmo. Przykładem może być rachunek osobisty, w ramach którego zakładasz konto oszczędnościowe i prowadzisz je całkowicie bezpłatnie. Sama procedura nie jest skomplikowana i zależy od konkretnego banku. W większości przypadków wszystkie formalności wypełnisz też bez konieczności wizyty w placówce, wnioskując online.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe to jedna z najprostszych form oszczędzania. Funkcjonuje na zasadach podobnych, jak typowy ROR. Z tą różnicą, że jest oprocentowane, dzięki czemu od zgromadzonej gotówki wypłacane są odsetki, zgodne ze stawką ustaloną przez bank.

Poznajmy główne zalety konta oszczędnościowego:

 • spory zysk. Już od pierwszej wpłaconej złotówki zarabiasz, a odsetki naliczane są co miesiąc od średniego salda na koncie. Najlepsze konta oszczędnościowe są oprocentowane od 2 do 3% w skali roku,
 • swobodny dostęp do środków. Jeśli okaże się, że w którymś momencie pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki, to bez problemu możesz z niej skorzystać. Nie ponosisz z tego tytułu żadnych opłat, jak w przypadku lokaty. Tam środki “zamrażane” są na ustalony okres, w trakcie którego pieniądze są praktycznie nie do ruszenia,
 • bezpieczeństwo wypłaty wypracowanej gotówki. Popularność rachunków oszczędnościowych ma związek z bezpieczeństwem oszczędzanego kapitału oraz gwarancją wypracowanych zysków,
 • dodatkowe wpłaty. Jeśli stwierdzisz, że chcesz powiększyć nadprogramowe środki znajdujące się na koncie o kolejną wpłatę, to zrób to!
 • oszczędzanie na różne cele. Możesz posiadać kilka rachunków oszczędnościowych w tym samym czasie i na każdym ustalić sobie inny cel oszczędzania, np. wakacje, szkolenia i kursy czy kupno nowego sprzętu. Dzięki temu łatwiej zmobilizujesz się do działania, widząc osiągnięte efekty,
 • atrakcyjne oprocentowanie. Najlepsze konta oszczędnościowe posiadają oprocentowanie zbliżone, a nawet identyczne jak na lokacie!
 • zabezpieczenie oszczędności. Miej świadomość tego, że pieniądze zgromadzone na rachunku chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny! Oznacza to, że gdy bank znajdzie się w stanie upadłości, to odzyskasz zdeponowane środki (ich wysokość nie może przekroczyć równowartości 100 tys. euro).

Kto może założyć konto oszczędnościowe?

Konkretne oferty bankowe skierowane są do osób pełnoletnich, czyli takich, które mają ukończone co najmniej 18 lat oraz posiadają pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych. Konta oszczędnościowego nie otworzysz zatem, jeśli jesteś częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolniony. Ważne jest również to, abyś pamiętał o systematyczności. Tylko wtedy Twoje oszczędzanie ma sens i przyniesie rezultaty. Nawet niewielkie kwoty wpłacone na rachunek, po kilku miesiącach czy latach urosną i pozwolą zrealizować Ci dotąd niedoścignione cele i marzenia.


Coraz częściej w ofercie banków znajdują się także konta oszczędnościowe dla dzieci, które można założyć w każdym momencie życia – czyli w chwili narodzin pociechy lub w trakcie jej edukacji szkolnej. Popularne są również konta oszczędnościowe dla młodych oraz studentów między 18 a 26. – rzadziej 30. rokiem życia.

Kiedy opłaca się zakładać konta oszczędnościowe?

To, czy faktycznie otwarcie konta oszczędnościowego będzie opłacalne, zależy przede wszystkim od Ciebie! Jeśli wypracowałeś w sobie systematyczność i jesteś zdeterminowany do osiągnięcia wyznaczonego celu, to taka inwestycja w przyszłość z całą pewnością jest bardzo opłacalna.

Jednak konto oszczędnościowe to także dobre rozwiązanie, gdy:

 • masz nieregularne przychody. Przykładowo, w jednym miesiącu możesz wpłacić 100 zł, a w kolejnym 500 zł,
 • nie masz konkretnego celu i daty jego zakończenia. Konto oszczędnościowe to swego rodzaju skarbonka, do której masz stały dostęp, bez narażania się na dodatkowe opłaty, jak w przypadku lokaty,
 • odnajdziesz tanią ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań. Konto oszczędnościowe często musi być założone z kontem osobistym, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zdarza się również, że za kolejne wypłaty z rachunku, bank pobiera prowizję (pierwszy przelew jest bezpłatny). Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny typ, sprawdź wszystkie wymagania danej instytucji.

Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowym – czym jest ROR?

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to klasyczne konto osobiste przeznaczone dla osób fizycznych. Służy do wykonywania najróżniejszych transakcji płatniczych:

 • na ROR przelewane są różnego rodzaju należności: wynagrodzenie, emerytura/renta czy stałe dochody (za wyjątkiem wpływów pochodzących z działalności gospodarczej),
 • z ROR dokonujesz opłat za różnorodne zobowiązania.

Minusem tego typu produktu jest niskie oprocentowanie lub jego brak, bo rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są “oszczędnościowymi” tylko z nazwy. Nie służą, jak konta oszczędnościowe do gromadzenia środków na określony czas.

ROR podobnie, jak rachunek oszczędnościowy założysz błyskawicznie bez wizyty w placówce bankowej. Otworzysz i zamkniesz je online, ale i przeniesiesz do innego banku, gdy przestaniesz być zadowolony z oferowanych usług.

Konto oszczędnościowe czy lokata – co wybrać?

Na rynku dostępna jest cała gama produktów, które pomagają w konsekwentnym oszczędzaniu środków. Najczęściej jednak wymagają od posiadaczy pewnej dyscypliny – czy to “zamrożeniu pieniędzy” na określony czas, czy też dokonywania wpłat o określonej wysokości. Są też i takie, które dają Ci pełną swobodę decydowania o nadwyżce finansowej.


Spójrzmy na podstawowe różnice między kontem oszczędnościowym a lokatą. Choć oba produkty służą jednemu celowi – oszczędzaniu, objęte są tzw. podatkiem Belki oraz ich oprocentowanie zależne jest od zgromadzonych środków, to działają na swoich własnych zasadach.

Konto oszczędnościowe

Lokata

Jakie wymagania należy spełnić, aby otworzyć konto oszczędnościowe?

Oszczędzanie to trudny temat, bo łatwiej i przyjemniej przychodzi nam wydawanie pieniędzy niż ich gromadzenie. Dlatego rozwiązanie konta oszczędnościowego z uwagi na swój swobodny dostęp do gotówki, sprawdzi się wśród osób posiadających krótkoterminowe cele.

Głównymi wymogami, jakie musisz spełnić przed założeniem konta jest:

 • pełnoletność,
 • pełnia praw do czynności cywilnoprawnych,
 • stałe i regularne dochody przelewane na ROR. Często koniecznością przy założeniu konta oszczędnościowego jest otwarcie konta osobistego. Dlatego, aby uniknąć dodatkowych kosztów, musisz wykazywać się aktywnością i regularnością dochodów. W przeciwnym razie, bank nalicza opłaty za korzystanie z ROR.

Oszczędzanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym - które jest najlepsze?

W ofercie każdego banku odnajdziesz propozycję rachunków oszczędnościowych. Mogą być one połączone z kontem osobistym, stanowić odrębny produkt, jak Otwarte Konto Osobiste w ING Banku Śląskim bądź są związane z promocją, która zakłada dodatkowe korzyści za spełnienie określonych warunków. Który wybór jest najlepszy?

Zwróć uwagę na kilka czynników, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję:

 • oprocentowanie. Im wyższe, tym niesie ze sobą więcej korzyści. Pamiętaj też, że banki oferują wyższe oprocentowanie premiując nowych klientów. Po upływie określonego czasu oprocentowanie ulega obniżce,
 • konieczność otwarcia nowych rachunków. O ile prowadzenie konta oszczędnościowego jest bezpłatne, tak założenie ROR-u wiąże się z dodatkowymi opłatami,
 • częstotliwość kapitalizacji odsetek. To nic innego, jak odsetki, które dopisywane są do kwoty, jaką wpłaciłeś na konto. Sprawdź, czy doliczane są dziennie, co miesiąc lub co kwartał. Najkorzystniejsza dla Ciebie jest dzienna kapitalizacja odsetek,
 • niższe oprocentowanie po przekroczeniu progu kwotowego. Zdarza się czasem, że banki stosują limity kwotowe, w wyniku czego nadwyżka, jaką posiadasz na koncie jest niżej oprocentowana,
 • koszty za użytkowanie konta. Prowadzenie rachunku, jak i jedna operacja w miesiącu są bezpłatne. Za kolejne wypłaty i przelewy naliczana jest opłata w wysokości od 9 do nawet 20 zł.

Oprócz samodzielnego porównania ofert, skorzystaj z najnowszego rankingu kont oszczędnościowych przygotowanego przez Meritum. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje na temat aktualnych promocji.

Ile kosztuje konto oszczędnościowe?

Prowadzenie rachunku oszczędnościowego z reguły jest darmowe. Koszty pojawiają się w momencie, gdy musisz założyć rachunek osobisty, który wiąże się już z dodatkowymi kosztami. W celu uniknięcia nadprogramowych opłat zwróć też uwagę na tabelę opłat i prowizji, widoczną na stronie każdego banku. Dzięki temu dowiesz się, które operacje są darmowe, a które – płatne.

Gdzie można założyć darmowe konto oszczędnościowe?

Bez potrzeby wizyty w placówce bankowej w zaledwie kilka minut założysz konto oszczędnościowe przez internet lub wykorzystasz do tego popularną bankowość mobilną. Oto nasze najlepsze propozycje bankowe:

 • Otwarte Konto Oszczędnościowe w ING Banku Śląskim (bez konieczności zakładania konta osobistego!)
 • Konto Oszczędnościowe “Profit” w Millenium Bank
 • Konto Jakże Osobiste w Alior Banku
 • Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getin Bank
 • eKonto oszczędnościowe na nowe środki w mBanku

Jeśli do tej pory miałeś wątpliwości, czy założyć konto oszczędnościowe to podpowiadamy, że dzięki niemu zyskasz nie tylko dodatkową gotówkę na realizację planów, ale i nowoczesne rozwiązania na “wyciągnięcie ręki”.

4.7/5 - (12 votes)