Kredyty konsolidacyjne ranking - najtańsze oferty kredytów

Spłata kredytu nie zawsze odbywa się tak, jak się zaplanowało. Wydarzenia niezależne czy zmiana stóp procentowych mogą spowodować problemy i zaburzyć regularne spłacanie comiesięcznych rat. Jedną z możliwości, która pozwoli na złapanie oddechu podczas kłopotów finansowych, jest tak zwany kredyt konsolidacyjny. Sprawdź, czym jest ten produkt i skorzystaj z naszego eksperckiego rankingu kredytowego.

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 11 Marca 2024
Pożyczka Gotówkowa Smartney
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
15,75 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 60 000 zł
Kwota
24,48 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Konsolidacyjna Bank Pekao S.A.
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,80 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 250 000 zł
Kwota
10,97 %
? RRSO 10,97% - od 96 miesięcy RRSO 13,96% - do 95 miesięcy
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Konsolidacyjny Santander Bank Polska
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
15,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 300 000 zł
Kwota
21,64 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Rozmowa z Doradcą
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,88 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej
Oprocentowanie
1 000 - 250 000 zł
Kwota
11,55 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Konsolidacyjna Raiffeisen Digital Bank
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,38 %
Oprocentowanie
5 000 - 150 000 zł
Kwota
11,99 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Konsolidacyjny Alior Bank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,90 %
? stałe
Oprocentowanie
500 - 200 000 zł
? Dla kwoty kredytu powyżej 100 000 zł brutto wymagane jest zabezpieczenie w formie cesji z umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od utraty pracy.
Kwota
12,57 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Konsolidacyjna Mini Ratka PKO BP
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
13,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 500 - 200 000 zł
Kwota
14,94 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Konsolidacyjny BNP Paribas
6 - 120 miesięcy
? Kredyt konsolidacyjny dostępny jest na okres od 6 do 120 miesięcy, przy czym na okres od 85 miesięcy dla kwot od 10 000 zł
Okres spłaty
11,99 %
? stałe
Oprocentowanie
1 000 - 230 000 zł
Kwota
12,65 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
comperia
6 - 84 miesięcy
Okres spłaty
9,99 %
Oprocentowanie
1 000 - 60 000 zł
Kwota
10,49 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy VeloBank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
12,49 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 200 000 zł
Kwota
13,20 %
?
RRSO
» SPRAWDŹ «

Rynek finansowy w ostatnich latach przechodzi wielkie przeobrażenia, współpracując ściśle z nową technologią czy też oferując klientom nowatorskie instrumenty finansowe. Rosnąca konkurencja wśród banków sprawia, że kredyty są coraz tańsze, tym samym wielu Polaków chętniej z nich korzysta. Do tego dochodzi wzrost zainteresowania na przykład sprzętem branym na raty oraz różnego rodzaju pożyczkami czy chwilówkami online. Efektem tej rynkowej hossy jest to, że wiele osób posiada na swoim koncie kilka, o ile nie kilkanaście, zobowiązań kredytowych. Gdy zachowuje się ciągłość spłaty, wszystko jest w porządku. Gdy jednak sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, to najwyższy czas, aby zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Czym jest tego rodzaju pomoc finansowa?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym (jest on przyznawany na określony cel), dzięki któremu można spłacić wszystkie swoje zobowiązania finansowe. W ramach konsolidacji można skupić nie tylko poszczególne kredyty, ale także pożyczki czy nawet karty kredytowe i mandaty. Konsument nie musi decydować się na konsolidację wszystkich długów, tylko wybrać te, które powinny wejść w jej skład.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest szczególnie cenionym produktem finansowym z powodu tego, że można dzięki niemu odpowiednio wydłużyć okres spłaty swoich zobowiązań. Dzięki temu poszczególne miesięczne raty będa zdecydowanie niższe, a tym samym możliwe do wygodnej spłaty. Konsolidacja pozwala także na oszczędność czasu. Martwienie się o spłatę dziesięciu różnych zobowiązań jest czasochłonne i może być powodem dużego stresu. Jedna wygodna rata to dynamiczne rozwiązanie dopasowane do współczesnych czasów, w których liczy się sprawność działań.

Kiedy warto starać się o kredyt konsolidacyjny?

Jednym z pierwszych sygnałów tego, że warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym, jest moment, gdy konsument przestaje sobie radzić ze spłatą swoich zobowiązań. Zamiast czekać na karne odsetki lub co gorsza wpis do rejestrów zadłużonych czy komornika, lepiej zdecydować się na konsolidację, która co prawda wydłuży okres spłaty zobowiązań, ale uratuje konsumenta przed przykrymi konsekwencjami finansowymi czy sądowymi.

Kredyt konsolidacyjny online to także dobry pomysł nie tylko wtedy, gdy ma się problem ze spłatą swoich zobowiązań. Często można po prostu zaoszczędzić, wykorzystując to rozwiązanie, gdy okazuje się, że warunki spłaty jednego zobowiązania są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż comiesięczne regulowanie pięciu czy jedenastu kredytów, pożyczek i kart kredytowych. 

Kredyt konsolidacyjny – warunki przyznawania

Podstawowym warunkiem przyznania kredytu konsolidacyjnego jest posiadanie kilku zadłużeń. Jeśli ma się tylko jeden kredyt bankowy i chce się zmienić sposób, w jaki się będzie go spłacać, w takim wypadku trzeba zdecydować się na refinansowanie lub restrukturyzację. 

Gdy złoży się w banku wniosek o przyznanie kredytu konsolidacyjnego, dana instytucja finansowa sprawdzi historię kredytową klienta. Gdy nie prezentuje się ona najlepiej, czego potwierdzeniem będa wpisy w rejestrach osób zadłużonych, takich jak BIK, BIG, KRD czy ERIF, szansa na otrzymanie konsolidacji będzie znikoma. To samo tyczy się uzyskiwanych dochodów – jeśli nie można zaprezentować bankowi regularnie otrzymywanych wpłat na konto, może on nie chcieć nawiązać z nami współpracy. Instytucje finansowe szczególnie przychylnie patrzą na konsumentów, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ sugeruje to mniejsze ryzyko braku spłaty kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli ma się słabą historię kredytową, najczęściej nic się już nie da zrobić, ponieważ banki na podstawie prawa bankowego muszą sprawdzić klienta w bazach dłużników. Inaczej ma się sprawa z nieregularnymi dochodami – jeśli nie można wykazać stałych wpływów, można to zamortyzować zabezpieczeniem w postaci na przykład zastawienia nieruchomości lub samochodu. W takim wypadku banki, posiadając większą pewność odzyskania swoich pieniędzy, może zgodzić się na współpracę z danym klientem o mniej regularnych dochodach.

Gdzie najlepiej złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Poszukując najlepszej opcji kredytu, warto wykorzystać nasz ranking kredytów konsolidacyjnych. Dzięki niemu można poznać takie parametry tego produktu finansowego jak oprocentowanie, RRSO, prowizja, całkowita kwota do spłaty oraz miesięczna rata. Wszystko to jest wyliczane na podstawie długości spłaty oraz kwoty kredytu, które można dowolnie zmieniać na naszym kalkulatorze. Według jego obliczeń zwykle najkorzystniejszą ofertą dysponuje Bank Millennium, a na drugim miejscu plasuje się PKO Bank Polski. Warto pamiętać o tym, że w przypadku kredytów konsolidacyjnych każdy klient traktowany jest indywidualnie, dlatego możliwa są czasem negocjacje z danym bankiem, aby zmniejszyć koszty tego produktu finansowego.

Kredyt konsolidacyjny czy kredyt refinansowy – różnice 

Na pierwszy rzut oka kredyt konsolidacyjny i refinansowy mogą wydawać się tym samym, jednak istnieją między nimi spore różnice. Refinansowanie kredytu polega na przeniesieniu go do innej instytucji finansowej, aby zmodyfikować jego warunki, czyli najczęściej zmienić swoją koszt miesięcznej raty. Nowy bank spłaca kredyt konsumenta w starym banku, gdzie został on zaciągnięty, a następnie podpisuje nową umowę z klientem – na lepszych warunkach. Na taki ruch warto się zdecydować, gdy zaciągało się swój kredyt w czasach wysokich stóp procentowych oraz przeniesienie swojego zobowiązania z jednego banku do drugiego nie wiąże się z wysokimi opłatami.


Konsolidacja, jak już kilkukrotnie wspomnieliśmy, nie jest zmianą warunków spłaty pojedynczego kredytu, lecz skupieniem w ramach jednego produktu finansowego wszystkich swoich zobowiązań. 

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Dwoma typami kredytów konsolidacyjnych, które dostępne są w usługach bankowych, są kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz kredyt hipoteczny konsolidacyjny. 

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny:

  • jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczony jest hipoteką,
  • dzięki temu zabezpieczeniu możliwa jest do uzyskania od banku bardzo wysoka kwota świadczenia, której poziom wyznacza wartość nieruchomości,
  • zastawienie nieruchomości daje bankowi większą gwarancję, dlatego kredyt konsolidacyjny hipoteczny ma niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy:

  • dzięki niemu połączy się w jedno zobowiązanie wierzytelności o niewysokich kwotach – najczęściej do kilkudziesięciu tysięcy złotych
  • możliwa do otrzymania jest dodatkowa gotówka, którą można wydać na dowolny cel.

Koszty kredytów konsolidacyjnych

Analizując koszty poszczególnych kredytów konsolidacyjnych, nie należy brać tylko pod uwagę oprocentowania oraz RRSO. Równie ważne są mniej oczywiste aspekty, takie jak na przykład koszt nieterminowej spłaty poszczególnych rat kredytu konsolidacyjnego. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ nigdy nie można do końca przewidzieć, jak potoczy się nasza sytuacja finansowa  w najbliższych miesiącach czy też latach.

Równie ważny jest koszt prowizji, którą pobierze bank udzielający konsolidacji oraz opłata za szybszą spłatę zobowiązania w poprzedniej instytucji czy też instytucjach finansowych. Najczęściej nowy bank nie bierze na siebie tego kosztu, tylko przerzucany jest on na klienta. Jeszcze inną kwestią, która szczególnie powinna interesować osoby zainteresowane hipotecznym kredytem konsolidacyjnym, jest potrzeba ponownej wyceny nieruchomości przez nowy bank. Zatrudni on fachowego rzeczoznawcę, co podniesie koszt kredytu o następne kilka tysięcy złotych.

Czy można skonsolidować kredyt hipoteczny?

Jak już wspomnieliśmy, konsolidacja kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwa. Tego rodzaju kredyt można skonsolidować razem z innymi wierzytelnościami, takimi jak kredyty gotówkowe, niespłacone karty kredytowe czy pożyczki. Bank zdecydowanie bardziej przychylny sposób spogląda na klienta, gdy ten może wykazać jakąś formę zabezpieczenia. Dla instytucji finansowej zastawienie nieruchomości zmniejsza ryzyko nieodzyskania swoich pieniędzy. A z powodu niższego wyliczonego ryzyka transakcji bank jest w stanie atrakcyjnie obniżyć oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – ratunek czy większe problemy?

Często konsolidacja jest jedyną szansą na to, aby wyjść na prostą lub chociaż odroczyć moment kłopotów z wierzycielami. Gdy zaciągało się swoje kredyty w czasach wysokich stóp procentowych, prawdopodobnie konsolidacja pozwoli na realne zmniejszenie swoich zobowiązań. Jeśli jednak poszukując ostatniej deski ratunku, klient zgodzi się na niekorzystne warunki konsolidacji, może się ona okazać nie wybawieniem, ale początkiem nowych kłopotów.

Pamiętaj o tym, żeby korzystać z usług finansowych tylko sprawdzonych banków, które wyróżnia nasz ranking kredytów konsolidacyjnych. Przestrzegają one ścisłych zasad prawa bankowego i stosują rzetelne praktyki. Jeśli posiadasz kilka lub kilkanaście różnych wierzytelności, konsolidacja pozwoli Ci na złapanie oddechu i spłacanie jednej wygodnej raty, zamiast wielu.

4.8/5 - (17 votes)