Z jakich kosztów składa się pożyczka?

Z jakich kosztów składa się pożyczka?

30 grudnia 2019 0 By Aleksandra Czarnecka

Struktura kosztów pożyczek pozabankowych co do zasady będzie przedstawiać się odmiennie, niż ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych udzielanych przez banki. Prawidłowość ta dotyczy przede wszystkim popularnych chwilówek, czyli szybkich pożyczek krótkoterminowych. Jak doskonale wiadomo, w przypadku tego rodzaju produktów pożyczkowych klient najczęściej ma do czynienia z czasem trwania umowy pożyczkowej oscylującym na poziomie 30 do 60 dni. Fakt ten niejako wymusza na instytucjach pożyczkowych określoną politykę w zakresie ustalania kosztów pożyczki. Warto pamiętać, że celem każdego pożyczkodawcy- zarówno instytucji pożyczkowej, jak też banku- jest zarabianie na udzielaniu pożyczek czy kredytów. W przypadku pożyczek z okresem trwania wynoszącym zaledwie jeden miesiąc same odsetki kapitałowe naliczane w skali rocznej rzecz jasna po prostu nie są w stanie przynieść istotnego zysku.

Co jednak dokładnie wchodzi w skład kosztów pożyczek pozabankowych? Czy popularne pożyczki za darmo naprawdę zawsze są “darmowe”? Postarajmy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Koszty pożyczek pozabankowych

W odniesieniu do wspominanych już chwilówek główną częścią kosztów całej pożyczki zawsze będzie prowizja za jej udzielenie. Standardowo, w przypadku pożyczki na przykładową kwotę 1000 złotych sama prowizja będzie wynosić około 200-250 złotych, podczas gdy kwota całej pozostałej części kosztów może zmieścić się w granicach 50 złotych.

Poza prowizją w skład kosztów szybkiej pożyczki będą wchodzić również odsetki kapitałowe, opłaty przygotowawcze, ewentualna opłata związana z dokonaniem przelewu weryfikacyjnego oraz ewentualna opłata za obsługę domową, oczywiście tylko w wypadku tych pożyczek, które zakładają wizytę konsultanta firmy pożyczkowej w domu klienta. Więcej interesujących informacji na temat kosztów pożyczek pozabankowych można znaleźć pod tym adresem: http://www.rdn.pl/news/pozyczki-dla-zadluzonych-5-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec

Nieco inaczej będzie przedstawiać się struktura kosztów w odniesieniu do pożyczek ratalnych. Tutaj najczęściej klient będzie miał do czynienia z sytuacją podobną, jak ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych w bankach, a więc dość równomiernego rozłożenia całości kosztów na prowizję oraz odsetki kapitałowe.

Koszty dodatkowe oraz pożyczki za darmo

Do ewentualnych kosztów dodatkowych chwilówek lub też pożyczek ratalnych należy zaliczyć przede wszystkim opłaty za przedłużenie lub refinansowanie pożyczki. W tym wypadku pożyczkodawca zawsze będzie warunkować możliwość skorzystania z tych opcji uiszczeniem przez klienta prowizji, która jest dodawana do całej kwoty pożyczki.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że prowizja za przedłużenie czy refinansowanie pożyczki dotyczy także chwilówek przy RRSO 0%. Nie jest to żadna “sztuczka” ze strony firm pożyczkowych, ponieważ np. prowizja za przedłużenie umowy po prostu nie wchodzi w skład RRSO.

Należy także zdawać sobie sprawę z faktu, że warunkiem skorzystania z promocyjnego oprocentowania pożyczki “za zero” zawsze jest przestrzeganie regulaminu promocji. Jeżeli nie dokonamy spłaty pożyczki w terminie, warunki promocyjne w sposób automatyczny przestaną nas obowiązywać, co będzie oznaczać konieczność spłaty zobowiązania już zgodnie ze standardową tabelą kosztów.