Walutowe transfery pieniężne – porównanie najlepszych ofert

Jak radzić sobie z kosztami za przelewy zagraniczne? Osoby, które regularnie przesyłają pieniądze za granicę, poszukują sposobów, by czynić to możliwie najtaniej. Usługi transferowe dostępne za pośrednictwem internetu znacznie zmieniły przesyłanie środków finansowych do osób za granicą. Porównaj najlepsze oferty i nie przepłacaj za transfer. Wielu operatorów umożliwia błyskawiczny  transfer waluty do innego kraju. 

Ostatnia aktualizacja: 6 Sierpnia 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Tak
? 10£ w bonusie
Promocja
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
30 minut
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Nie
? przy poleceniach: darmowa płatność do kwoty 15 GBP
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
50% rabatu na prowizję przy pierwszej wymianie
Tak
? bon do Allegro na 30 zł
Promocja
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 48 godzin
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Tak
? Zarejestruj się w Internbonus na wymianę 1000 EUR, USD, GBP lub CHF bez spreadu
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? +19 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Nie
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Tak
? 2 x darmowy przelew
Promocja
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD,+
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Tak
? Pierwszy przelew za 0 PLN
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Nie
Aplikacja mobilna
od 15 minut
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «

Czym są transfery walutowe?

Transfery walutowe, czyli najprościej mówiąc są to przelewy na zagraniczne konta, która łączą się ze zmianą waluty który w danym Państwie obowiązuje. Można także przelewać już przewalutowane środki pieniężne, które trzyma się na odpowiednim koncie walutowym. Warto sprawdzić, co jest w danej chwili bardziej opłacalne. Z transferów walutowych często korzystają Polacy pracujący za granicą, np. przelewając zarobione pieniądze swojej rodzinie w Polsce. Walutowe transfery pieniężne umożliwiają również przekazanie środków z Polski za granicę. Bezgotówkowe operacje są dokonywane online, np. przez operatorów płatniczych.

Na czym polegają transfery walutowe?

Na szybkie transfery międzynarodowe można liczyć wybierając odpowiednich operatorów internetowych. Takie transfery są tanie i wygodne. Przelew w banku jest droższy, a czas realizacji dłuższy. Bank zarabia na spreadzie, czyli różnicą pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Mechanizm działania internetowych serwisów wyklucza opłaty bankowe, jakimi obwarowane są tradycyjne przelewy. Cały proces odbywa się online, a pieniądze nie przekraczają fizycznie granicy. E-kantor, czyli kantor internetowy dysponuje pulą środków w różnych walutach i przekazuje je na konto zagraniczne zgodnie z kursem, jaki zatwierdzi nadawca (użytkownik) w chwili dokonywania wpłaty ze swojego konta. Serwis następnie wypłaca wpłaconą kwotę, a w zasadzie jej odpowiedni w obcej walucie na konto odbiorcy w innym kraju. Takie walutowe transfery są tańsze, gdyż w banku poziom skomplikowania transakcji jest większy. 

Jak wybrać najlepszy transfer pieniężny za granicę?

Ukryte opłaty, z których istnienia nadal nie każdy zdaje sobie sprawę, mogą zaskoczyć. Pojawiają się, ponieważ banki oraz firmy umożliwiające transfery pieniężne, pobierają opłatę nie tylko za sam transfer. Zarabiają na kursie wymiany walut. Dostępna powyżej lista platform transferowych pozwala na wybór atrakcyjnej oferty, a poniższe porady na dokonanie tegoż wyboru z pełną świadomością. Wyspecjalizowane firmy zajmujące się transferem pieniędzy najlepiej sprawdzić poprzez:

 • waluty, w których oferowane są przelewy, zwłaszcza jeśli transakcja ma odbyć się w nietypowej walucie,
 • czas dokonywania transakcji,
 • porównanie opłat za transakcje oraz kursu walut dla jednej lub kilku najbardziej typowych przelewów, jakie dokonujemy,
 • sprawdzenie, czy dany serwis zapewnia indywidualne konta użytkowników, czy też grupuje ich,
 • upewnienie się, czy dany operator posiada odpowiednie uprawnienia oraz, czy podlega regulacjom zapewniającym ochronę konsumentom,
 • weryfikację, czy serwis posiada zabezpieczenia w postaci protokołu SSL,
 • zapoznanie się z regulaminem,
 • upewnienie się, czy zawiera je lista platform transferowych.

Warto dodać, że darmowy przelew zagraniczny w banku nie jest możliwy, ale transfer środków za pomocą serwisów zajmujących się przelewami pieniędzy cyfrowych jak najbardziej.

Firmowe międzynarodowe transfery

Przedsiębiorcy współpracujący z podmiotami zagranicznymi, mający zagranicznych kontrahentów mogą zaoszczędzić na transferach pieniężnych sporo, zwłaszcza gdy dokonują ich często. Oferty serwisów zajmujących się transferami pieniężnymi są kierowane również do podmiotów biznesowych. Niektóre nawet proponują wyłącznie szybkie walutowe transfery dla firm, specjalizując się w obsłudze tego typu klienta.

Czym najlepiej płacić za granicą?

Wyjeżdżając za granicę, czy to do pracy, czy na wakacje, trzeba pomyśleć o tym, jakim środkiem płatniczym będziemy się tam posługiwać. Wymiana waluty w tradycyjnym kantorze nie jest tak atrakcyjna, jak wymiana walut online. Kantor sprzeda nam walutę po droższym kursie, a w efekcie stracimy pieniądze. Wybierając się do kraju egzotycznego, może nie udać się wymienić złotówki. Posiadając kartę walutową, trzeba liczyć się z opłatami banku za jej użytkowanie. Zwykle przewidziana jest tylko pewna ilość darmowej wypłaty z bankomatów za granicą.

Alternatywą jest skorzystanie z wirtualnego kantoru. Nawet, będąc już za granicą. Wtedy przelewamy określoną kwotę z konta osobistego w złotówkach na konto kantoru, a następnie dokonujemy wymiany. Po wymianie zlecamy przelew na konto walutowe. W ostatnim czasie płacenie za granicą stało się łatwiejsze za sprawą karty Revolut, którą jednak trzeba najpierw zamówić.

Jak bezpiecznie przelać pieniądze na zagraniczne konto?

Wysyłając pieniądze za granicę, możemy oszczędzić na opłatach, jeśli:

 • porównamy kursy wymiany walut,
 • znajdziemy najtańszego operatora, z którym prześlemy je bezpiecznie.

Większość podmiotów funkcjonujących na rynku podlega regulacjom podobnie, jak banki. Wiele z nich wywodzi się z Wielkie Brytanii i podlega regulacjom Financial Conduct Authority. Podmioty prowadzące działalność w zakresie usług przekazów pieniężnych i przelewów w Polsce podlegają prawu w ostatnim czasie często regulowanym. W 2018 roku zaczął rejestr małych instytucji płatniczych w ramach Komisji Nadzoru Finansowego.1

Żeby móc zlecać transfery walutowe online z kont zarejestrowanych za granicą za pomocą usługi e-kantor, trzeba: 

 • dokonać rejestracji,
 • zdefiniować osoby z zagranicznym kontem, 
 • wskazać używane w transakcji konta,
 • wpłacić pieniądze do własnego portfela walutowego, 
 • wymienić walutę – taka wymiana walut online wymaga podania kwoty do wymiany, wskazania waluty oraz konta, na które mają trafić pieniądze po wymianie, np. kogoś z rodziny przebywającego za granicą lub zagranicznego kontrahenta (w efekcie możliwe jest uzyskanie informacji o kursie wymiany),
 • zatwierdzić kurs wymiany waluty.

Trzeba pamiętać o tym, aby we właściwy sposób zapisać zagraniczny rachunek. Przesłanie pieniędzy za granicę (a także z zagranicznego konta) wymaga podania kodu IBAN. To międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. Długość numeru zmienia się w zależności od państwa, w którym jest prowadzone konto, przykładowo dla Polski jest to zawsze 28, dla Norwegii 15, dla Austrii 20. W internecie można znaleźć narzędzia, które pozwalają na weryfikację numeru IBAN. Gdy dany kraj nie jest objęty tym standardem, jak np. Kanada czy Australia, trzeba podać podstawowy numer rachunku, (BBAN) i dodatkowo kod SWIFT i Branch Code.

Warto wypróbować przekazanie pieniędzy na zagraniczne konto online, zlecając pierwszy transfer za darmo. Jest on dostępny u wielu operatorów.

Ile czasu trwają transfery walutowe?

Wiele zależy od tego, kiedy transfer zostanie zlecony. Na ogół tanie przelewy do Polski i za granicępoprzez e-kantory docierają w ciągu 24 h. W przypadku przelewów walutowych w euro środki są księgowane w ciągu doby, gdy przelew zostanie wykonany przed 13:00. Jeśli później, w ciągu 2 dni.

Przelew SEPA, a przelew SWIFT – różnice

Podobnie jak w banku, w kantorze internetowym mamy do czynienia z różnym rodzajem przelewów. Przelew SEPA jest realizowany przez banki w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Przelew SWIFT to rodzaj przelewu w dowolnej walucie obcej. W tym przypadku możliwy jest wybór sposobu podziału opłat za przelew:

 • z opcją OUR, co oznacza, że koszt pokryje nadawca,
 • z opcją BEN, co oznacza, że koszty są po stronie odbiorcy,
 • z opcją SHA, gdy koszty mają zostać podzielone między nadawcę a odbiorcę.

Przelewy SEPA są realizowane wyłącznie w opcji kosztowej SHA. Istotym ich atutem jest to, że bank pośredniczący nie może potrącać należności z kwoty przelewu. Tymczasem przelewy SWIFT w opcji SHA są droższe, ponieważ w ich przesyłaniu na konto docelowe biorą udział tzw. banki-korespondenci (stowarzyszone w Society for WorldWide Interbank Financial Telecommunication), pobierając za swoje usługi opłaty.

Przelew SEPA jest najwygodniejszą opcją dla płatności w euro. To rozwiązanie dla osób mieszkających na terenie kraju Unii Europejskiej, włączając w to kraje europejskie spoza UE, takie jak Norwegię, Szwajcarię czy Islandię. Warunkiem jest przeprowadzenie transakcji w euro. Jeśli nadawca i odbiorca nie posiadają konta w tej walucie, dochodzą koszty przewalutowania. Przelew SWIFT wiąże się z trudnymi do ustalenia kosztami z uwagi na banki pośredniczące. Korzystając z obu rodzajów przelewów, najlepiej jest posiadać konto walutowe i to na nie przelać środki wymienione poprzez kantor internetowy. W taki sposób ominiemy koszty związane z przewalutowaniem przez bank, gdyż przelew walutowy jest obciążony sporymi kosztami.

1 https://e-rup.knf.gov.pl/