Skąd wziąć pieniądze? Szybkie sposoby na zdobycie gotówki

Skąd wziąć pieniądze? Szybkie sposoby na zdobycie gotówki

27 października 2023 0 By Aleksandra Czarnecka

Potrzebujesz pieniędzy na nieprzewidziane wydatki? A może zaplanowany wyjazd lub remont przerósł wcześniejsze założenia? Jeśli zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze, to najprostszym wyjściem jest sięgnięcie do swoich oszczędności. Gdy jednak ich nie masz, sposobem na uzyskanie środków finansowych jest kredyt bankowy lub pożyczki pozabankowe.

Skąd wziąć pieniądze na już?

Masz do wyboru kilka sposobów na uzyskanie dodatkowych środków. Jeśli potrzebujesz pilnie finansowania, od ręki możesz uzyskać pieniądze za pomocą kredytu lub pożyczki. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją sytuację finansową i zastanowić się, czy będziemy w stanie udźwignąć i spłacić takie zobowiązanie.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy w banku to dobry wybór, jeśli potrzebujesz większej liczby środków. Możesz go otrzymać nawet tego samego dnia. Wymaga to jednak dopełnienia formalności. Banki musi bowiem sprawdzić, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa i jak do tej pory spłacałeś zobowiązania.

O kredyt możesz wnioskować online. Wystarczy złożyć wniosek kredytowy, czasem bank może poprosić o dodatkowe dokumenty, np. wyciągi z konta, aby potwierdzić Twoje dochody. Następnie przystąpi do badania Twojej zdolności kredytowej. Zweryfikuje też w Biurze Informacji Kredytowe, jak wygląda Twoja historia kredytowa.

Plusem kredytu bankowego jest jego kwota – możesz wnioskować o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że ostateczna kwota zobowiązania, jaką możesz uzyskać, zależy od wysokości Twoich dochodów, a także indywidualnej zdolności kredytowej.

Dodatkowo kredyt możesz rozłożyć na wygodne raty (możesz spłacać zobowiązanie nawet kilka lat), a środki przeznaczyć na dowolny cel.

Jeśli masz konto bankowe, możesz również zawnioskować o kartę kredytową lub limit w koncie. W ten sposób zyskasz dodatkowe finansowanie. A gdy masz także, jakieś inne zadłużenie w banku, warto skorzystać z kredytu konsolacyjnego. Zazwyczaj jest on nieco tańszy niż zwykły kredyt gotówkowy, m.in. dzięki temu, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest nieco niższa, a także przeważnie nie trzeba płacić prowizji. Środki z takiego kredytu należy przeznaczyć na spłatę zadłużenia w innych instytucjach.

Pożyczka pozabankowa

Innym sposobem na to, skąd wziąć pieniądze, jest zdecydowanie się na pożyczkę pozabankową. Firmy pożyczkowe mają nieco łagodniejsze kryteria przyznawania finansowania. Jest to więc dobra opcja dla osób, które mają nieco gorszą zdolność i historię kredytową.

Mniej wymagań i prosty formularz wnioskowania o finansowanie sprawiają, że dodatkowe pieniądze możesz otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut od decyzji o przyznaniu pożyczki. Możesz wybrać pożyczkę online na raty lub krótkoterminową – tzw. chwilówkę, którą zazwyczaj należy spłacić w 30 lub 60 dni. Pożyczone pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Kiedy najczęściej potrzebne są dodatkowe pieniądze?

Zdarzają się różne sytuacje, w których możemy potrzebować dodatkowych pieniędzy. Dlatego dobrym zwyczajem jest dbanie o poduszkę finansową. W ten sposób łatwiej nam poradzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami.

Kiedy zazwyczaj potrzebujemy pieniędzy? Gdy przeprowadzamy remont domu lub mieszkania. To najczęstsza sytuacja, ponieważ trudno do końca oszacować, czy po drodze nie pojawią się kolejne dodatkowe prace konieczne do wykonania, a także jaki będzie finalny koszt przedsięwzięcia. Może się zdarzyć, że koszt prac remontowych wzrósł znacznie i nie możesz dokończyć np. łazienki – co znacznie utrudnia życie. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po oszczędności, a jeśli ich nie mamy – pożyczyć pieniądze z zewnętrznych źródeł.

Dodatkowe środki mogą nam się również przydać, gdy staramy się o kredyt hipoteczny. Wtedy zazwyczaj zastanawiamy się, skąd wziąć pieniądze, aby uzbierać na wymagany w bankach wkład własny na kredyt hipoteczny. Zazwyczaj jest to 10-20 proc. wartości nieruchomości, a to przy obecnych cenach mieszkań nie lada wyzwanie.

Zwykle dodatkowe środki przydają się, gdy mamy do czynienia ze zdarzeniami losowymi. Nagła choroba i konieczność wykonania niezbędnych badań potrafią mocno nadszarpnąć budżet. Tak samo jak nieplanowana naprawa auta czy sprzętu RTV AGD. Jeśli nie mamy oszczędności, to takie sytuacje skutecznie mogą prowadzić nawet do utraty płynności finansowej.

Na naszą sytuację finansową mają wpływ również wszelkie zobowiązania, które posiadamy – zwłaszcza, gdy mamy długi, a wierzyciel wymaga szybkiej zapłaty kwoty wraz z odsetkami za zwłokę. Aby nie narazić się na działania komornicze, warto pomyśleć, skąd możemy wziąć pieniądze, aby spłacić długi.

Może się zdarzyć też tak, że po prostu znaleźliśmy super ofertę, np. kupna samochodu, albo wyjazdu na wakacje. W takich sytuacjach też mogą nam się przydać dodatkowe pieniądze.

Inne pomysły skąd wziąć pieniądze

Nie chcesz zaciągać zobowiązań, ale potrzebujesz dodatkowych środków? Masz do wyboru kilka opcji.

Po pierwsze warto rozejrzeć się wokół siebie i postawić na sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Przejrzyj szafy i półki, może masz jakiś sprzęt, którego nie używasz, lub meble, które stoją w komórce i tylko zbierają kurz. Szybko i wygodnie sprzedaż je w internecie, np. na portalach społecznościowych – poszukaj specjalnych lokalnych grup sprzedam/kupię. Warto też wystawić rzeczy na OLX i Vinted.

Inną opcją na to, skąd wziąć pieniądze, jest podjęcie dodatkowej pracy. Możesz wyprowadzać psy, roznosić ulotki lub – jeśli masz do tego predyspozycje – zająć się doraźną opieką nad dziećmi. Dobrą opcją jest również pomoc w obowiązkach domowych, jak sprzątanie, w tym mycie okien czy prasowanie ubrań. Wbrew pozorom sporo osób korzysta z takich usług – zwłaszcza w większych miastach.

Jeśli jednak potrzebujesz pieniędzy na już, dobrze jest rozważyć zastawienie rzeczy. Aby uzyskać zastrzyk gotówki, warto zastawiać bardziej wartościowe przedmioty, jak złoto, biżuterię, lub sprzęt elektroniczny. Niestety należy również pamiętać o tym, że rzeczy mogą zostać sprzedane, zanim będziesz w stanie je wykupić.

Inną opcją jest zwrócenie się o pomoc do rodziny lub znajomych. W ten sposób równie szybko możesz uzyskać dodatkowe pieniądze. W przypadku takiej pożyczki prywatnej musisz jednak pamiętać, aby spłacić zobowiązanie na czas. To ważne, aby wasze relacje nie ucierpiały i aby nie doszło do konfliktu w rodzinie.

Skąd wziąć pieniądze na spłatę długów?

Jesteś w trudnej sytuacji? Nie masz wystarczających środków na spłatę zobowiązań? Nie zamiataj problemu pod dywan. W przypadku problemów ze spłatą, trzeba działać od razu, bo liczy się czas. Dlatego należy rozmawiać z kredytodawcą o możliwych rozwiązaniach tej sytuacji.

Przede wszystkim, jeśli szukasz sposobu, jak wyjść z długów nie mając pieniędzy, warto zacząć od wizyty w banku lub rozmowy telefonicznej z konsultantem i zweryfikowania, jakie masz możliwości. Zapytaj, czy możesz skorzystać z konsolidacji lub refinansowania zadłużenia. Dzięki temu możesz wydłużyć termin spłaty zobowiązania, a tym samym zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, a nawet zyskać dodatkowe pieniądze na dowolny cel.

Taka samo należy postąpić, gdy szukasz pomocy w spłacie chwilówek. Wtedy również należy poinformować firmę pożyczkową o problemach i starać się o wydłużenie terminu spłaty lub rozłożenie zadłużenia na raty. Możesz też wnioskować o kolejną pożyczkę online, którą przeznaczysz na spłatę zobowiązań. Jednak w tym wypadku warto uważać, aby nie wpaść w jeszcze większa spiralę zadłużenia.

Czy można wziąć pożyczkę mając długi?

Zastanawiasz się, czy mimo długów, możesz ubiegać się o pożyczki pozabankowe? O ile w przypadku kredytów bankowych musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową, o tyle w niektórych firmach pożyczkowych posiadanie zadłużenia lub zaległości w spłacie, nie przekreśla Twoich szans na uzyskanie finansowania. Na rynku są bowiem oferty takie jak pożyczki dla zadłużonych. W tym przypadku instytucje pozabankowe stosują łagodną formę weryfikacji zdolności kredytowej klienta, pomijając wszystkie lub wybrane bazy, jak np. BIK i KRD. Dzięki temu masz dostęp do szybkiej gotówki, nawet jeśli Twoja historia kredytowa jest nienajlepsza.

Podejmując się jednak kolejnego zobowiązania, warto dokładnie przemyśleć sytuację. Łatwo jest bowiem wpaść w jeszcze większe problemy finansowe i spiralę zadłużenia.

5/5 - (1 vote)