Rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych
Jako przedsiębiorca, podejmujesz codziennie mnóstwo decyzji. Znalezienie odpowiedniej oferty finansowej to dodatkowa kwestia, która zajmuje mnóstwo czasu. Właśnie dlatego, zamiast samodzielnie porównywać propozycje finansowe, warto skorzystać z aktualnego i sprawdzonego rankingu kredytów firmowych.
W jaki sposób powstaje ranking kredytów? Nasi analitycy zajmują się dokładnym zbadaniem dostępnych ofert, porównując kwoty finansowania, terminy spłat oraz koszty okołokredytowe. Dodatkowo sprawdzają wymagania, które kredytodawcy stawiają wobec przedsiębiorców. Te najczęściej dotyczą wieku firmy oraz konkretnej formy prawnej. Banki oraz prywatne firmy pożyczkowe, które znajdą się w rankingu, muszą dodatkowo cieszyć się dużym zaufaniem klientów oraz wyróżniać przejrzystością procedur czy szybkością wypłaty środków. Korzystając z naszego rankingu, masz pewność, że na pierwszych miejscach znajdują się te podmioty, które udzielają wysokich kwot z długim okresem spłaty, przy niewielkich kosztach czy liczbie formalności, które należy spełnić.
Kredyt dla firm to ogólna nazwa wielu produktów kredytowych. Przeglądając oferty banków, możesz jednak spotkać się z różnymi formami finansowania. Może to być, m.in.:
W poszukiwaniu atrakcyjnej oferty kredytowej warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość finansowania. Ważne są również koszty okołokredytowe, które sprawiają, że spłata zobowiązania może być utrudniona, zwłaszcza w tzw. słabszych miesiącach, w których Twoja firma ma mniej zleceń. Nie zapomnij dokładnie sprawdzić warunków stawianych przez kredytodawców. Banki oraz prywatne firmy pożyczkowe badają płynność finansową przedsiębiorstwa, które stara się o finansowanie i nierzadko wymagają określonego stażu.
Kredyt gotówkowy dla firm może wziąć niemal każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, rolniczą czy też reprezentuje spółkę. Niektóre rodzaje kredytów udzielane są nawet start-upom od pierwszych dni funkcjonowania na rynku, jednak takie oferty należą do rzadkości. Kredyt dla firm najczęściej otrzymują przedsiębiorstwa, które mogą pochwalić się stażem nie krótszym niż 12 miesięcy.
Z oferty kredytów mogą skorzystać przedsiębiorcy z odpowiednią zdolnością kredytową. Kredytodawca przed wydaniem decyzji, dokładnie sprawdzi, czy firma, może pozwolić sobie na spłatę nowego zobowiązania. Podobnie jak w przypadku kredytu udzielanego osobom fizycznym, bank zweryfikuje również bazy rejestrów dłużniczych, sprawdzając finansową przeszłość wnioskującego przedsiębiorstwa. W zależności od rodzaju kredytu bank ma prawo wymagać spełnienia również innych warunków, w tym przedłożenia odpowiednich dokumentów.
Kredytodawca przed wydaniem decyzji kredytowej poprosi wnioskującego o dokumenty finansowe. Lista potrzebnych zaświadczeń jest zależna od rodzaju zobowiązania oraz wybranej formy opodatkowania. Dla przykładu przedsiębiorca, który stosuje ryczałt, powinien przedstawić m.in. PIT-28, ewidencję przychodów za bieżący rok oraz zaświadczenie wystawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oraz Urząd Skarbowy, potwierdzające brak zaległości w opłacaniu składek. Dodatkowo bank może poprosić Cię o przedstawienie innych dokumentów, w tym:
W przypadku niektórych kredytów konieczne będzie przedstawienie dokumentów związanych z zabezpieczeniem zobowiązania. Najczęściej jest to weksel in blanco, poręczenie, cesja wierzytelności czy hipoteka na nieruchomości.
Aktualnie większość kredytodawców umożliwia swoim klientom złożenie wniosku kredytowego online, co znacząco przyspiesza całą procedurę. Jeśli dodatkowo prowadzisz konto firmowe w danej instytucji, tym bardziej nie musisz obawiać się dużej liczby formalności. Czas oczekiwania na decyzję kredytową uzależniony jest jednak nie tylko od sposobu wnioskowania, ale też rodzaju zobowiązania. Dla przykładu w Alior Bank kredyt obrotowy czy inwestycyjny możesz otrzymać nawet w 20 minut od złożenia wniosku. Środki wypłacane są w ciągu 24 godzin od wydania pozytywnej decyzji kredytowej.
Kredyty bankowe dla firm niejednokrotnie udzielane są na podobnych zasadach, jak te które oferowane są osobom indywidualnym. To oznacza, że aby otrzymać kredyt w rachunku bieżącym, najczęściej wystarczy jedynie kilka kliknięć w bankowości elektronicznej, a do otrzymania kredytu obrotowego niezbędne okaże się wypełnienie krótkiego formularza. Najczęściej za pośrednictwem strony banku można również załączyć wymagane dokumenty.
Niestety wciąż nie wszystkie banki umożliwiają załatwienie wszystkich potrzebnych formalności online. Czasami podpisanie umowy na kredyt inwestycyjny czy konsolidacyjny wymaga osobistej wizyty w placówce.
Udzielenie kredytu często wiąże się z wieloma kosztami. Banki naliczają prowizje za uruchomienie finansowania oraz wymagają dodatkowych opłat np. związanych z zabezpieczeniem zobowiązania czy wykupieniem dodatkowej polisy. Zanim więc złożysz wniosek o kredyt firmowy, dokładnie sprawdź, czy wybrana oferta na pewno jest w Twoim przypadku opłacalna. Na jakie koszty warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim będzie to:
Otrzymanie dodatkowych środków to często warunek niezbędny do tego, aby móc myśleć o rozwoju własnej działalności. Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują jednak finansowego wsparcia również po to, aby zapewnić swojej firmie odpowiednią płynność finansową. Dla nich stworzono ofertę kredytu obrotowego, za pomocą którego mogą opłacić bieżące faktury czy też pokryć koszt zatrudnienia pracowników.
Kredyt dla firm, jak każde finansowanie musi jednak zostać spłacone. Zanim więc złożysz wniosek o kredyt, dokładnie sprawdź, czy będziesz w stanie co miesiąc regulować należną ratę. Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach możesz skorzystać z finansowania wypłacanego w ramach bezzwrotnych dotacji czy kredytów, których koszty ponosi Skarb Państwa.