Ranking kredytów dla firm - porównanie ofert firmowych

Założenie działalności stało się niezwykle proste. Jej prowadzenie już takie nie jest i często zachodzi potrzeba uzyskania dodatkowego finansowania. Zwłaszcza w czasie kryzysu wywołanego pandemią, kiedy wartość zaległości firm wobec kontrahentów i banków wyniosła ponad 33,16 mld zł.1 Po kredyty dla firm można się zwrócić jeszcze przed rozpoczęciem działalności, jak i wtedy, gdy trzeba dalej rozkręcić biznes czy po prostu zrealizować opóźnione rozliczenia z partnerami biznesowymi. Nie są to zwykłe kredyty gotówkowe, o czym możesz przekonać się, czytając poniższy artykuł. Przedstawiamy ranking kredytów dla firm i radzimy, jak wybrać najlepszą ofertę.  


Ostatnia aktualizacja: 16 Sierpnia 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Alior Bank Kredyt dla firm
1 – 96 miesięcy
Okres spłaty
1 000 – 3 000 000 zł
Kwota
17,11 %
? 50 000 zł, 120 m-cy, prowizja 28,90%, oprocentowanie 7,49%
RRSO
3,80 %
? od 3,8%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Krajowy Fundusz Pożyczek Hipotecznych – pożyczki hipoteczne dla firm
12 – 60 miesięcy
Okres spłaty
30 000 – 300 000 zł
Kwota
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
3 – 120 miesięcy
Okres spłaty
1 000 – 200 000 zł
Kwota
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
BIZnest Kredyt dla przedsiębiorców
6 – 96 miesięcy
Okres spłaty
10 000 – 350 000 zł
Kwota
0,61 %
? od 0,61%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 – 60 miesięcy
Okres spłaty
3 000 – 60 000 zł
Kwota
15,40 %
RRSO
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
BIZnest Limit dla Przedsiębiorców
2 – 3 lat
Okres spłaty
10 000 – 350 000 zł
Kwota
3 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
6 – 12 miesięcy
? 6/12 miesięcy lub więcej
Okres spłaty
100 000 – 6 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
1 – 12 miesięcy
Okres spłaty
1 – 100 000 zł
Kwota
0,03 %
? za każdy dzień finansowania
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
24 – 120 miesięcy
Okres spłaty
20 000 – 1 000 000 zł
? bez zabezpieczenia do 500 000 zł
Kwota
9,36 %
? Dla kwoty pożyczki 20 tys. z oprocentowaniem 7,19% i prowizji 3,5%, okres 48 miesięcy
RRSO
3,50 %
? od 3,5% do 7,19%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
200 – 250 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
1 – 500 000 zł
Kwota
0,08 %
? od 0,08% za każdy dzień finansowania
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
1 – 300 000 zł
Kwota
0,09 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
12 – 18 miesięcy
Okres spłaty
10 000 – 150 000 zł
Kwota
0,50 %
? oprocentowanie miesięczne
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
1 – 36 miesięcy
Okres spłaty
1 000 – 20 000 zł
Kwota
68,61 %
RRSO
10 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Najważniejsze cechy różniące kredyt firmowy od zwykłego, indywidualnego

Po pierwsze, maksymalne kwoty. Biorąc zwykły kredyt gotówkowy na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, można pożyczyć znacznie mniej, niż zaciągając kredyt na firmę. Wyjątek stanowią oczywiście kredyty zabezpieczone hipoteką. W ofertach dla firm można wnioskować nawet do 500 tys. bez zabezpieczenia i do 1,2 mln z zabezpieczeniem. Po drugie, różny jest również okres kredytowania. Na ogół przy kredytach firmowych nie ma szans na tak długą umowę z bankiem, jak przy indywidualnych, chyba że firma zdecyduje się na kredyt o charakterze inwestycyjnego, możliwy do uzyskania nawet na 20 lat. Po trzecie i chyba najbardziej istotne, kredyty dla firm mogą zostać potraktowane jako koszty firmowe. W efekcie poszczególna rata może zostać „wrzucona” jako koszty działalności.

Przedsiębiorca, zawierając umowę z bankiem na kredyt dla klienta indywidualnego, może uznać za koszt wyłącznie odsetkową część raty i to tylko wtedy, gdy finansowane były cele powiązane z działalnością firmową. Wskazując różnice między dwoma rodzajami kredytów bankowych, należy jeszcze wskazać na te dotyczące BIK. Warto wiedzieć, że istnieje rejestr zawierający zobowiązania indywidualne oraz rejestr z zobowiązaniami przedsiębiorców. Wnioskując o kredyt firmowy, trzeba liczyć się ze sprawdzeniem ich obu.  

Gdzie znaleźć oferty na najlepsze kredyty firmowe?

Kredyty dla klientów indywidualnych nieco różnią się od tych dla klientów biznesowych. Trzeba najpierw ustalić, czy opłaca się wziąć kredyt firmowy. Najlepiej rozważyć to, zdobywając wcześniej odpowiednią wiedzą o obu rodzajach zobowiązań kredytowych. Decydując się na produkty bankowe przeznaczone dla klientów biznesowych, warto sprawdzić, gdzie złożyć wniosek o kredyt firmowy, żeby uniknąć zbyt wielu zapytań kredytowych. To może istotnie obniżyć zdolność kredytową. Warto porównać różne oferty, bo nie zawsze ta pierwsza jest najlepsza. Przedsiębiorca może znacząco ułatwić sobie podjęcie decyzji poprzez:

 • określenie kwoty, jaka faktycznie jest niezbędna dla celów firmowych,
 • sprawdzenie kosztów kredytu, w szczególności RRSO, czyli wskaźnika obrazującego, ile faktycznie kosztuje pożyczenie pieniędzy z banku, aby porównanie kredytów firmowych było efektywne,
 • ustalenie, czy nowe zobowiązanie ma posłużyć na pokrycie innych, dotychczas spłacanych zobowiązań,
 • sprawdzenie, ile pieniędzy można pożyczyć i na jak długo,
 • poznanie warunków, jakie stawia bank kredytobiorcy.

Poprzez ranking kredytów dla firm można poznać najważniejsze aspekty ofert bankowych, które są na bieżąco aktualizowane.

Za najlepszy, a zarazem najtańszy kredyt firmowy można uznać ten, który:

 • charakteryzuje się niskimi kosztami,
 • jest formą finansowania dobrze dopasowaną do potrzeb firmy w danym momencie, czyli np. kredyt dla nowych firm, inwestycyjny czy obrotowy,
 • wyróżnia się niewielkimi formalnościami i stosunkowo mało skomplikowanym procesem wnioskowania,
 • wymaga ubezpieczenia, które obniży marżę kredytu i oczywiście uchroni firmę przed nieprzewidzianymi okolicznościami.

Najbardziej popularny w ostatnim czasie stał się tani kredyt dla firm online, umożliwiający pożyczenie pieniędzy bez potrzeby ruszania się z domu czy z firmowego biura. Wniosek można przesłać przez internet, a dokumenty niezbędne do dalszego procesu kredytowego dostarczyć w dogodnym terminie umówionym z przedstawicielem kredytodawcy. Za najlepsze kredyty firmowe uchodzą również te z atrakcyjnymi warunkami spłaty. Automatyczne pobieranie raty z konta firmowego uchroni kredytobiorcę przed zapomnieniem o terminie spłaty i opóźnieniami w zobowiązaniu kredytowym. 

Jak uzyskać kredyt firmowy w banku?

Każdy bank indywidualnie ustala rodzaj dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu. Może wymagać:

 • dokumentów identyfikacyjnych, czyli potwierdzających istnienie firmy, a w tym dokument tożsamości i wpis w CEIDG w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast dokumentów tożsamości, umowy spółki wraz z aneksami w przypadku spółki;
 • zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami podatków lub potwierdzenia płatności do urzędów (np. wydruk potwierdzeń przelewów);
 • dokumentów finansowych firmy, potwierdzających aktualną sytuację firmy, tj. rozliczenia PIT za poprzedni rok z potwierdzeniem złożenia w US;
 • od osób posiadających konto firmowe w innym banku – wyciąg bankowy za ostatnie pół roku lub rok działalności;
 • w przypadku ubiegania się o konsolidacyjne kredyty dla firm – umowy kredytowe wraz z harmonogramami spłat rat.

Nie jest tajemnicą, że łatwiej uzyskać kredyt w banku, w którym prowadzone jest konto dla przedsiębiorców z wpływami firmowymi. Dzieje się tak, ponieważ bank ma wgląd w finanse firmy.

W obliczu ogłoszonego stanu epidemicznego banki znacząco ułatwiły procedury w ubieganiu się o kredyt na działalność. W efekcie coraz częściej można znaleźć kredyt dla firm online, który ma szansę podźwignąć firmę z widma upadku czy po prostu wspomóc jej kondycję dla lepszej konkurencyjności na rynku. 

Kredytodawca, zanim zdecyduje o udzieleniu kredytu, sprawdzi: 

 • czy przedsiębiorca nie ma zaległości w płatnościach do ZUS i US,
 • jakie zobowiązania firma ma już na swoim koncie i czy spłaca je regularnie,
 • jakie są rokowania przedsiębiorstwa na przyszłość,
 • jaki jest staż danej firmy,
 • ewentualnie jakie mogą być formy zabezpieczenia kredytu.

Żeby otrzymać kredyty dla firm, należy przejść przez następujące etapy:

1. złożenie wniosku,

2. sprawdzenie zdolności kredytowej oraz załączonych do wniosku dokumentów,

3. podpisanie umowy z kredytodawcą.

Na czym polega kredyt obrotowy dla firm? Rodzaje kredytów dla firm

Żeby wybór idealnego rozwiązania poprzez ranking kredytów dla firm był naprawdę prosty, warto poznać podstawowe rodzaje kredytów dostępnych dla przedsiębiorców. To przede wszystkim:

 • Kredyty dla firmy, która dopiero startuje z działaniem na rynku, czyli kredyt dla firm na start. To produkty kredytowe przeznaczone dla nowo powstałych przedsiębiorstw. Mogą przyjmować charakter kredytu inwestycyjnego lub być udzielane jako obrotowe. Z racji wysokiego ryzyka, jakie ciąży na kredytodawcy względem raczkującej firmy, wyróżniają się stosunkowo wysokimi kosztami i niższymi dostępnymi kwotami. Często kredytobiorca musi przygotować się na odpowiednie zabezpieczenie kredytu. 
 • Inwestycyjne kredyty dla firm istniejących, służące głównie finansowaniu określonej inwestycji, np. zakup, budowę obiektu do prowadzenia działalności, zakup sprzętu technologicznego itp. Do uzyskania takiego kredytu niezbędny będzie dobry biznesplan, który potwierdzi efektywność planowanej inwestycji.
 • Kredyt finansujący bieżącą działalność firmy, czyli tzw. kredyt obrotowy dla firm, którego ideą jest finansowanie zakupu surowców, towarów lub usług, wypłat dla pracowników. To rodzaj kredytu umożliwiający spłatę zadłużenia w innym banku. O wysokości kredytu obrotowego przesądza wysokość obrotów, jakie widnieją na rachunku firmowym. Banki proponują kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub w rachunku kredytowym.

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/507676/zaleglosci-firm-dochodza-do-33-2-mld-zl-najwyzszy-wzrost-w-rolnictwie-i-transporcie