Ranking kont osobistych w 2023 - najkorzystniejsze konta bankowe

Polacy mają w bankach już 42,6 mln kont osobistych.1 Taka liczba to rekord! Różne powody decydują o otwarciu konta bankowego. Niektórzy poszukują pierwszego rachunku, na którym będą gromadzić środki finansowe uzyskane z pierwszej pracy. Inni chcą zmienić posiadane konto osobiste, gdyż nie są zadowoleni z obecnej oferty. Jeszcze co niektórzy chcą tylko zgarnąć bonus za otwarcie konta. Każdy, kto poszukuje idealnej oferty dla siebie lub swoich bliskich, powinien przejrzeć ranking kont osobistych. Konto, które poleca sąsiad czy ktoś z rodziny, może być najlepsze, ale tylko dla tej osoby. Nie każdy korzysta z konta bankowego w taki sam sposób. Zamieszczone poniżej zestawienie aktualnych ofert ułatwi podjęcie decyzji. 

Ostatnia aktualizacja: 3 Października 2023
Konto osobiste Direct ING Bank Śląski
Tak
? PlanetCash i ING
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
Tak
? Wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych Pekao S.A.
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? bon 50 zł na zakupy w Żabce do 200 zł za spełnienie warunków 8% na Koncie Oszczędnościowym
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste BNP Paribas
Tak
? 0 zł za wypłaty gotówki kartą z bankomatów zlokalizowanych na terenie Oddziałów Banku i Planet Cash w Polsce niezależnie od wybranej karty
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Opłata za kartę debetową wynosi 0 zł, gdy: a) Użytkownik Karty nie ukończył 26. roku życia, lub b) Użytkownik Karty: • w miesiącu poprzedzającym pobranie opłaty wykonał co najmniej trzy transakcje bezgotówkowe tą kartą oraz; • zalogował się (co najmniej 1 raz) do systemu bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile w poprzednim miesiącu kalendarzowym oraz, • wyraził zgody na komunikację z nami w celach marketingowych w formie elektronicznej oraz telefonicznej.
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste Alior Bank
Tak
? bankomaty własne bez ograniczeń, bankomaty Euronet powyżej 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste BNP Paribas
Tak
? własne i Planet Cash oraz 7 zł za wypłatę gotówki kartą z pozostałych bankomatów
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? 10% ZNIŻKI NA BILETY W CINEMA CITY
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste mBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Nie
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za 3 przelewy ekspresowe w miesiącu, 0 zł za przelewy krajowe przez internet
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste PKO BP
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «

Każda z instytucji bankowych działających na terenie Polski oferuje konsumentom usługi finansowe w postaci konta osobistego. Każde z kont reklamowane jest pod określoną nazwą. Sama nazwa tak naprawdę niewiele mówi o zasadach, jakie narzuca bank. Analizując ranking kont osobistych, dowiesz się:

 • ile kosztuje prowadzenie rachunku,
 • jaka jest przewidziana opłata za korzystanie z karty debetowej,
 • trzeba zapłacić za wypłatę gotówki z bankomatu,
 • w którym banku można skorzystać z bonusu za otwarcie konta.

Nie jest to zwykły ranking, gdyż z powyższego zestawienia można uzyskać konkretne informacje o ofercie dopasowane do wskazanego zakresu korzystania z konta.

Zanim wybierzesz najlepsze konto osobiste – sprawdź ranking kont osobistych!

Każdy, kto chce otworzyć nowy rachunek bankowy, powinien przeanalizować własne potrzeby oraz oczekiwania względem funkcjonalności konta. Wizyta w banku lub przesłanie formularza o otwarcie rachunku online powinny zostać poprzedzone analizą różnych ofert, gdyż tylko porządne rozeznanie pozwoli wybrać najlepsze konto osobiste. W rankingu znajdują się aktualne oferty z różnych instytucji bankowych. Niektóre banki proponują kilka kont do wyboru, aby konsument lepiej dopasował nowy rachunek do swoich preferencji. Przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na:

 • koszty przewidywane za prowadzenie konta – należy pamiętać o tym, że nie każde konto osobiste jest darmowe, a opłaty mogą się zmienić w trakcie korzystania z konta, zwykle wynoszą kilka lub kilkanaście złotych,
 • opłaty za korzystanie z karty debetowej – zwykle pojawiają się, jeśli karta nie jest aktywnie wykorzystywana,
 • opłaty za korzystanie z bankomatów – niektóre banki pobierają je tylko, gdy pieniądze zostaną pobrane z bankomatu innego banku, ale w niektórych bankach opłata zostanie pobrana nawet za wypłatę z bankomatu w ramach tożsamej sieci bankowej,
 • dodatkowe usługi oferowane do konta, np. płatność telefonem.

Najważniejsze aspekty ofert, na jakie najczęściej zwracają uwagę konsumenci, prezentuje powyższy ranking kont osobistych.

Rodzaje kont bankowych – co wybrać?

Konsument, który stoi przed wyborem konta bankowego, ma do wyboru:

 • konto osobiste, w tym konto dla młodych,
 • konto firmowe, dedykowane osobom prowadzącym działalność gospodarczą,
 • konto oszczędnościowe, pozwalające na powiększanie zgromadzonego na rachunku kapitału,
 • konto walutowe, umożliwiające przeprowadzanie transakcji w obcej walucie.

Najbardziej podstawowym rodzajem konta bankowego jest rachunek osobisty i powinien go mieć każdy. Służy on do przechowywania środków finansowych oraz dokonywania różnego rodzaju transakcji. Zwykle nie jest oprocentowane lub charakteryzuje się niskim oprocentowaniem. Tymczasem oszczędnościowe konto bankowe łączy w sobie cechy konta osobistego oraz lokaty, ponieważ zgromadzone na nim środki są oprocentowane. Taki rodzaj konta można wybrać jako dodatkowy rachunek.

Dlaczego warto założyć konto w banku?

Posiadanie konta w banku ma wiele zalet. Wśród nich należy wskazać zwłaszcza na:

 • wygodę w dysponowaniu otrzymanymi wpływami, np. z dochodów, świadczeń,
 • możliwość szybkiego opłacania rachunków,
 • dostęp do pieniędzy w dowolnym momencie,
 • łatwość w śledzeniu wydatków, zarządzania domowym budżetem,
 • płacenie za zakupy internetowe,
 • bezpieczny sposób na ulokowanie środków finansowych.

Pieniądze ulokowane na ROR podlegają ochronie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości kwoty 100 tys. euro. W zarządzaniu pieniędzmi na koncie bankowym duże znaczenie mają dodatkowe usługi. Zakres takich usług jest zależny od oferty bankowej. Najlepsze konto osobiste posiada rozbudowany zakres funkcjonalności. Niektóre z nich mogą ułatwić życie posiadaczowi rachunku. Banki oferują między innymi:

 • limit debetowy lub linia odnawialna (kredyt odnawialny), które mogą posłużyć na wypadek nagłych wydatków,
 • przelewy natychmiastowe, pozwalające na przelanie środków na konto w innym banku z pominięciem standardowych sesji ELIXIR,
 • mobilne płatności za pomocą telefonu, np. Google Pay, Apple Pay,
 • system płatności mobilnych BLIK, upraszczający dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłatę gotówki z bankomatu, umożliwiający przelewy na wskazany numer telefonu,
 • polecenia zapłaty, aby umożliwić automatyczną opłatę za rachunki.

Dodatkowe środki na koncie mogą zostać przyznane osobie, która posiada konto bankowe z dopuszczalnym saldem debetowym. Za możliwość skorzystania z debetu trzeba liczyć się z opłatą. Nie będzie ona wysoka, gdy wpływ na konto szybko pokryje zaciągnięty debet. Debet zwykle nie pozwala na pożyczenie od banku wyższej kwoty. Na większe zadłużenie pozwoli natomiast kredyt odnawialny. Różnice pomiędzy debetem a kredytem odnawialnym dotyczą również czasu na spłatę. Przy debecie zwykle jest to maksymalnie 30 dni, natomiast przy kredycie odnawialnym nawet kilka miesięcy.

Każdy, kto posługuje się głównie pieniądzem elektronicznym, powinien zwrócić uwagę na dodatkowe usługi z angielskimi nazwami:

 • moneyback,
 • cashback.

Te pojęcia wcale nie odnoszą się do tej samej usługi, ale konsumenci często nie dostrzegają między nimi różnicy. Moneyback dotyczy usługi, w której instytucja bankowa zwraca posiadaczowi rachunku część wydatków za dokonane transakcje bezgotówkowe. Taki zwrot zwykle jest niewielki, gdyż wynosi ok. 1-5% kwoty płatności, jednak dla aktywnego klienta korzystającego z karty płatniczej lub płatności BLIK-iem będzie opłacalny. Cashback to pojęcie odnoszące się do usługi wypłaty pieniędzy w trakcie robienia zakupów i płatności za nie kartą. Taka opcja przyda się na wypadek braku bankomatu w okolicy.

Czy banki oferują darmowe konto osobiste?

Na darmowe konto osobiste największe szanse mają osoby aktywnie korzystające z rachunku. Większość ofert to konta osobiste darmowe jedynie pod pewnymi warunkami. Żeby uniknąć opłaty za prowadzenie konta, zwykle należy zadbać o wpływy na konto odpowiedniej wysokości. Zanim przeanalizujesz powyższy ranking kont osobistych, określ wysokość swoich wpływów na konto, żeby poznać koszty prowadzenia ROR. Obecnie banki nie naliczają opłat za otwarcie konta. Starają się przyciągnąć klienta, oferując mu liczne bonusy. Korzystne konto osobiste charakteryzuje się względnie łatwymi warunkami do zwolnienia z opłat. Idealnie, gdy zapewni możliwość skorzystania z premii. Dodatkowe środki można otrzymać zwykle po założeniu rachunku, spełniając warunki promocji banku. Nawet najlepsza premia gotówkowa za otwarcie konta nie powinna kusić, jeśli późniejsze opłaty będą wysokie, a z rachunku. Trzeba pamiętać o tym, że dobry rachunek bankowy będzie służył na co dzień, nawet przez kilka lat. Warto zatem poznać wszystkie opłaty, jakie są przewidziane za korzystanie z niego. Żeby sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, aby ROR reklamowany jako darmowe konto osobiste faktycznie nie generował kosztów, warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. To dokument, który pobierzesz, przeglądając ranking kont osobistych.

Gdzie młodzież trzyma pieniądze, czyli konto dla młodych

Rodzice coraz chętniej dbają o to, aby ich pociechy mogły korzystać z konta bankowego. Konto dla młodych jest szczególnym rodzajem konta osobistego, które zostało skierowane dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Takie konto działa na nieco odmiennych zasadach. Charakteryzuje się zwłaszcza:

 • niskimi wymaganiami co do ilości i wysokości comiesięcznych wpływów na konto,
 • niskimi opłatami za podstawowe usługi,
 • nastawieniem na oszczędzanie, gdyż w przypadku tego konta można liczyć na oprocentowanie z 2% zyskiem w skali roku.

Konto bankowe przez internet – ekonto

Większość z nas nie wyobraża opłacania rachunków, robienia zakupów bez korzystania z bankowości elektronicznej. Dostęp do konta bankowego przez internet jest bardzo istotny, zwłaszcza dla młodych osób. Zapewnia swobodę w korzystaniu ze środków na koncie przez 24 godziny na dobę bez potrzeby wychodzenia z domu. Internetowe konto osobiste jest w ofercie niemal każdego banku.

1 https://www.cashless.pl/6750-nbp-liczba-rachunkow-osobistych

4.8/5 - (12 votes)