Ranking kont maklerskich 2022 - najlepsze konta maklerskie

Gdy jesteśmy już zmęczeni niskim oprocentowaniem lokat, a inwestowanie w nieruchomości wydaje nam się zbyt czasochłonne, odpowiedzią może być założenie konta maklerskiego. Dzięki posiadaniu takiego rachunku możemy nie tylko kupować i sprzedawać akcje, ale także korzystać z szeregu udogodnień i specjalistycznych narzędzi tradingowych. Sprawdźmy, jaki rachunek brokerski wybrać z pomocą rankingu kont maklerskich.

Ostatnia aktualizacja: 7 Marca 2023
XTB konto Standard
zmienna
? Dostępne kontrakty CFD na obligacje USA, koszty uzależnione od wybranego instrumentu
Prowizja od obrotu obligacjami
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowizja od obrotu akcjami
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie, jak nie
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Konto maklerskie
0% lub 0,19%
? 0 zł prowizji na zagranicznych giełdach 0,19% lub min. 5 zł prowizji na GPW
Prowizja od obrotu akcjami
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
1% + VAT (20%)
? Finax pobiera opłatę w wysokości 1% + VAT (20%) od wartości zarządzanego majątku (czyli łącznej wartości papierów wartościowych oraz gotówki) w skali roku. Opłata jest naliczana codziennie jako (kwota na koncie w aktualny dzień) * 0,012 / 365. W przypadku wpłat niższych niż 1000 euro (lub równowartości w PLN) naliczamy jeszcze opłatę manipulacyjną za zaksięgowanie wpłaty w wysokości 1% + VAT z wpłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Konto maklerskie w XM
0-3.5$
Prowizja od obrotu obligacjami
GPW – brak w ofercie
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
mBank -eMakler
0,19%
? min. 3 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
0,39%
? min. 3 zł, 0,29% (min 19 zł) za granicą
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł lub 50 zł
? opłata roczna – aby uniknąć opłaty zamawiamy dokumenty drogą elektroniczną
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
BNP Paribas – Rachunek Maklerski
0,15%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu obligacjami
0,35%
? min. 5 zł
Prowizja od obrotu akcjami
30 zł
? opłata za kwartał
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «
Revolut
4 zł
? Karta Standard – 3 darmowe transakcje, karta Premium – 8 darmowych transakcji, karta Metal – 100 darmowych ransakcji; każdda kolejna transakcja 4 zł
Prowizja od obrotu akcjami
0 zł
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «

Konto maklerskie – co to?

Konta maklerskie są kontami bankowymi, które służą do przechowywania aktywów i środków pieniężnych inwestorów. Inwestorzy korzystają z kont maklerskich, aby kupować i sprzedawać akcje, obligacje i inne rodzaje inwestycji. Konta maklerskie są zarządzane przez banki lub firmy maklerskie. Firmy maklerskie oferują również inne usługi, takie jak doradztwo finansowe i analiza rynków. Konta maklerskie mogą być również wykorzystywane do prowadzenia transakcji na giełdzie papierów wartościowych.

Konta maklerskie – jak działa?

Rachunek maklerski to umowa pomiędzy osobą fizyczną a licencjonowanym maklerem, która pozwala osobie fizycznej na kupno i sprzedaż papierów wartościowych. Broker zapewnia osobie fizycznej dostęp do platformy handlowej, gdzie może ona składać zlecenia kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Broker posiada również papiery wartościowe na koncie w imieniu osoby fizycznej i obsługuje wszystkie formalności związane z kupnem i sprzedażą. W zamian broker pobiera prowizję od każdej transakcji.

Konto maklerskie to taki produkt bankowy, który umożliwia inwestowanie pieniędzy w akcje giełdowe. Dzięki temu można zarabiać na ich wzroście lub spadku. Aby jednak było to możliwe, należy dobrze poznać rynek i analizować dane dotyczące poszczególnych spółek. Warto też korzystać z porad ekspertów i obserwować rynek. Wtedy inwestowanie na giełdzie będzie dużo bardziej opłacalne. Konto maklerskie umożliwia też inwestowanie w inne instrumenty niż tylko akcje giełdowe, takie jak np. obligacje czy indeksy giełdowe. Dlatego warto się zastanowić, czym chce się inwestować i jaki typ konta maklerskiego będzie najodpowiedniejszy.

Jak powstał ranking kont maklerskich?

Konstruując nasz ranking kont maklerskich, zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na kwestie opłat oraz bezpieczeństwa.

Najważniejszymi opłatami według nas są:

 • koszt prowadzenia konta maklerskiego oraz
 • prowizja od obrotu akcjami.

Im niższe są opłaty za użytkowanie danego produktu, tym wyżej znajdzie się on w naszym zestawianiu. Czołowe propozycje są zupełnie pozbawione opłat. Jest tak na przykład z brokerem XTB, który oferuje darmowe prowadzenie rachunku (jeśli podpiszemy umowę w formie online) i bezpłatne prowizje za handel akcjami (do 100 tysięcy euro obrotu).

Opłaty to jednak nie wszystko. Zwróciliśmy także uwagę na sprawy dotyczące bezpieczeństwa. Jeśli biuro maklerskie jest regulowane i przestrzega ścisłych zasad uczciwej współpracy z klientami, znalazło się ono wyżej w naszym rankingu.

Co warto wiedzieć o rachunku maklerskim?

Podstawową sprawą, którą musi znać przyszły inwestor, jest w sposób, w jaki działają współczesne biura maklerskie.

Blisko 99% giełdowych transakcji odbywa się online. Czasy, gdy inwestor fizycznie odwiedzał swojego brokera, aby kupić czy sprzedać akcje (lub do niego dzwonił), praktycznie minęły. Wystarczy telefon komórkowy, na którym zainstalowana będzie aplikacja danej platformy inwestycyjnej. Handlować na giełdzie można więc z dowolnego miejsca na świecie. I nawet o każdej porze – o ile interesuje nas rynek forex, który działa przez całą dobę. Z kolei giełdy akcyjne mają swoje godziny otwarcia. Np. warszawska GPW działa od poniedziałku do piątku od 9 do 17.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

 • Konta maklerskie mogą mieć bankowy lub pozabankowy charakter. Wszystko zależy od dostawcy. Praktycznie każdy polski bank udostępnia rachunek inwestycyjny. Z bankami rywalizują pozabankowymi brokerzy (tacy jak XTB czy TMS Brokers), którzy kuszą klientów niskimi prowizjami i szerokim dostępem do rynków zagranicznych. W przypadku bankowych propozycji często potrzebne jest konto osobiste, aby otworzyć rachunek maklerski.
 • Inwestowanie za pomocą rachunku maklerskiego wiąże się z wysokim ryzykiem. Jest ono zdecydowanie wyższe niż te, które występuje przy przechowywaniu swoich środków na lokatach bankowych. Istnieją style inwestorskie, które wiążą się z niższym ryzykiem (np. inwestowanie pasywne z wykorzystaniem ETF’ów czy kupowanie akcji pod dywidendę), nie da się jednak go zupełnie wyeliminować. Każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotowy na stratę swoich środków, jeśli decyzje na rynku okażą się błędne.
 • Na współczesnych platformach tradingowych nie inwestuje się tylko w realne papiery wartościowe. Bardzo popularne są tzw. pochodne instrumenty finansowe, czyli derywaty. Pozwalają one na grę na spadki czy zastosowanie dźwigni finansowej. Popularne derywaty to np. kontrakty terminowe czy kontrakty CFD.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta maklerskiego?

Zwróciliśmy już uwagę na dwie bardzo ważne kwestie. Mianowicie opłaty oraz bezpieczeństwo danej platformy inwestycyjnej. Nie chcemy przecież, aby opłaty zjadały nas zysk, a nieuczciwy broker zniknął z naszymi pieniędzmi. Co jeszcze jest ważne przy wyborze odpowiedniego konta maklerskiego?

 • Duży wybór instrumentów finansowych – jest to absolutna podstawa. Dzięki szerokiemu portfolio produktów możemy realizować dowolne inwestycyjne scenariusze. Najgorsze jest to, gdy chcemy spróbować zainwestować w nowy segment rynku (np. surowce), a nasz aktualny broker nie daje nam takich możliwości. Solidny broker poza akcjami i obligacjami, powinien udostępniać możliwość inwestowania także w ETF’y, wspomniane surowce, pary walutowe czy nawet kryptowaluty.
 • Wygodna platforma i aplikacja – równie niezbędne są dobrze zaprojektowane narzędzia, które broker oferuje graczom. Nie ma nic gorszego niż zacinająca się platforma, która nie pozwala na dokonanie transakcji wtedy, kiedy sobie to obmyśliliśmy. Na szczęście domy maklerskie proponują coraz wygodniejsze i lepiej zaprojektowane narzędzia. Niestety wciąż niektórzy dostawcy proponują klientom przestarzałe, zaprojektowane kilkanaście lat temu platformy. Lepiej unikać takich brokerów.
 • Rozbudowane narzędzia inwestorskie i materiały edukacyjne – poza samym dostępem do aplikacji mobilnej czy platformy inwestycyjnej, ważne są także poszczególne funkcjonalności. Dom maklerski powinien dać nam możliwość obserwowania wykresów w czasie rzeczywistym i nanoszenia na nie różnych elementów graficznych potrzebnych przy wykonywaniu analizy technicznej. Dobrze, aby na naszym koncie pojawiały się także niusy ze świata finansów i materiały przydatne początkującym inwestorom.
 • Sprawna obsługa klienta – sprawdźmy, czy obsługa klienta odbywa się w języku polskim. Dobrze przeczytać opinie innych użytkowników, którzy korzystali już z pomocy infolinii danego brokera czy wysyłali mu wiadomości. Nie wiemy przecież, czy sami nie będziemy potrzebowali kiedyś pomocy. A rozwiązać swój problemy chcemy przecież z pomocą miłej, uczynnej i fachowej obsługi klienta.

Konto maklerskie dla rynków zagranicznych

Przez wiele lat polscy inwestorzy mieli bardzo ograniczony dostęp do handlu na rynkach zagranicznych. Jeśli taka opcja pojawiła się w danym domu maklerskim, oferta ograniczała się tylko do kilku rynków, a prowizje były niezwykle wysokie

Na szczęście rozwój platform inwestycyjnych spowodował, że aktualnie możemy inwestować praktycznie na całym świecie i to przy niskiej (o ile nie darmowej) prowizji. W ofertach brokerów (głównie tych o pozabankowym rodowodzie) znajdziemy zwykle rynki europejskie, azjatyckie i północnoamerykańskie.

Pamiętajmy, że prowizja od handlu amerykańskimi akcjami możemy być darmowa, ale już przewalutowanie będzie bardzo drogie. Dlatego warto zbadać, w jakiej walucie dokonywane są transakcje na danej giełdzie i ile kosztuje przewalutowanie u naszego brokera.

Pamiętajmy też o podatku od zysków kapitałowych w przypadku dywidend – w niektórych krajach „podatek Belki” wynosi więcej niż w Polsce, co może uszczuplić nas zysk.

 

Dodatkowe usługi oraz funkcjonalność konta maklerskiego

 • Niektóre aplikacje maklerskie dają nam możliwość skorzystania ze specjalistycznych porad. Mogą one mieć charakter rozmowy z realnym specjalistą lub ustalania swojej strategii inwestorskiej razem z robodoradcą.
 • Ciekawą dodatkową funkcjonalnością jest tzw. konto demo. Pozwala ono na „bezpieczne inwestowanie” z użyciem wirtualnych środków. Jest to interesujące rozwiązanie dla początkujących.
 • Konto maklerskie może być połączone także z kantorem internetowym.
 • Rachunek u brokera może być także miejscem, w którym przeczytamy najnowsze wieści ze świata finansów.

Z jakimi kosztami wiąże się konto maklerskie?

Wspominaliśmy już o podstawowych opłatach za prowadzenie konta i obrót akcjami.

Za posiadanie rachunku zapłacimy zwykle od 0 do 50 złotych rocznie. Tę opłatę możemy ominąć, dokonując odpowiedniej liczby transakcji lub decydując się na podpisanie umowy w formie online.

Obrót akcjami u bankowych brokerów kosztuje zwykle w okolicach 0,2-0,4%. Na szczęście pozabankowe domy maklerskie oferują bezprowizyjny handel. Gdy wykonujemy wiele transakcji miesięcznie, możemy zaoszczędzić dzięki temu nawet kilkaset złotych.

Jakie inne koszty mogą pojawić się na koncie maklerskim?

 • Opłaty za obsługę derywatów – w przypadku instrumentów pochodnych poza prowizją za ich kupno i sprzedaż, możemy spotkać się także z opłatą za przetrzymywanie pozycji (np. w nocy).
 • Wypłata środków – często pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, za następne trzeba już zapłacić.
 • Dostęp do dodatkowych narzędzi, Konta premium – niektóre funkcjonalności (np. wszystkie wykresy w czasie rzeczywistym) mogą być oferowane za dodatkową opłatą.
 • Przewalutowanie – broker może zarabiać także na przewalutowaniu. Rozwiązaniem jest wpłacenie na konto domu maklerskiego środków od razu w obcej walucie.
 • Opłata za nieaktywność – gdy przez rok nie dokonamy żadnej transakcji, możemy zostać obciążeni tzw. opłatą za nieaktywność. Wynosi ona zwykle od 10 do 40 złotych.

Jak założyć konto maklerskie?

Założenie konta maklerskiego nie jest zbyt czasochłonne, możemy spotkać się jednak podczas jego otwierania z nowymi dla nas elementami. Takimi jak wgrywanie zdjęć dwóch stron dowodu czy przechodzenie ankiety na temat naszej wiedzy o świecie finansów. Wszystko też zależy od tego, czy chcemy założyć konto u bankowego, czy pozabankowego brokera. Jeśli jest to bank, często nie obędzie się bez otworzenia konta osobistego. Zwykle jednak musimy.

 1. Podać swoje dane i cel inwestycyjny.
 2. Wypełnić ankietę MiFiD (ma ona sprawdzić, czy jesteśmy gotowi na inwestowanie na rynkach kapitałowych).
 3. Zweryfikować swoją tożsamość (np. poprzez wideorozmowę czy zdjęcia dowodu).

Cały proces potrwa od 15 do 30 minut.

 

Dla kogo konto maklerskie może być dobrym rozwiązaniem?

Konto maklerskie jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które nie boją podjąć się ryzyka i myślą o osiągnięciu wyższych stóp wzrostu niż na lokacie.

Inwestowanie na giełdzie zainteresuje również tych, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat różnych instrumentów finansowych oraz rynków kapitałowych. Jest to niezwykle szeroki temat, a jego zgłębianie pozwoli na wyższe zwroty z inwestycji oraz lepszą orientację we współczesnym świecie.

4.8/5 - (13 votes)