Ranking kont maklerskich 2023 - najlepsze konta maklerskie

Gdy jesteśmy już zmęczeni niskim oprocentowaniem lokat, a inwestowanie w nieruchomości wydaje nam się zbyt czasochłonne, odpowiedzią może być założenie konta maklerskiego. Dzięki posiadaniu takiego rachunku możemy nie tylko kupować i sprzedawać akcje, ale także korzystać z szeregu udogodnień i specjalistycznych narzędzi tradingowych. Sprawdźmy, jaki rachunek brokerski wybrać z pomocą rankingu kont maklerskich.

Aktualny ranking kont maklerskich
Ostatnia aktualizacja: 14 Czerwca 2024
Rachunek Maklerski XTB
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Prowadzenie konta
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Typy CFD
48
Pary walutowe
MT4, xStation
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski XM
0 zł
Prowadzenie konta
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Typy CFD
56
Pary walutowe
MT4, MT5
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski AVAtrade
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Prowadzenie konta
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Typy CFD
55
Pary walutowe
MetaTrader 4
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski TMS Brokers
0zł
? Jedyna opłata za rachunek może pojawić się przypadku gdy na rachunku nie będzie żadnej aktywności przez 12 kolejnych miesięcy. Wtedy opłata za prowadzenie rachunku wynosić będzie 9 PLN miesięcznie.
Prowadzenie konta
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Typy CFD
MT5, OANDA TMS Brokers
Platformy
» SPRAWDŹ «
Rachunek Maklerski Finax
1% + VAT (20%)
? Finax pobiera opłatę w wysokości 1% + VAT (20%) od wartości zarządzanego majątku (czyli łącznej wartości papierów wartościowych oraz gotówki) w skali roku. Opłata jest naliczana codziennie jako (kwota na koncie w aktualny dzień) * 0,012 / 365. W przypadku wpłat niższych niż 1000 euro (lub równowartości w PLN) naliczamy jeszcze opłatę manipulacyjną za zaksięgowanie wpłaty w wysokości 1% + VAT z wpłaty.
Prowadzenie konta
» SPRAWDŹ «

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie to rodzaj rachunku finansowego, który jest zakładany w firmie inwestycyjnej. Rachunek ten służy do przechowywania papierów wartościowych, a także obracania instrumentami finansowymi, np. do transakcji kupna i sprzedaży na giełdzie. 

Konto maklerskie jest prowadzone przez biura maklerskie. Jest to elektroniczny zapis, który prowadzi dom maklerski na rzecz swojego klienta. Każdy, kto chce inwestować w papiery wartościowe, typu: akcje, obligacje, kontrakty terminowe itd., musi posiadać konto maklerskie. Bez takiego rachunku nie można inwestować na giełdzie, dlatego też jest to niezbędne narzędzie każdego inwestora.

Dom maklerski jest zatem pośrednikiem pomiędzy inwestorem a rynkiem. U większości brokerów dostępne są akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Jak działa konto maklerskie?

Mechanizm działania konta maklerskiego jest bardzo prosty. Przede wszystkim trzeba je zasilić środkami – poprzez przelew z konta bankowego. Następnie, po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie maklerskim, można zacząć inwestycje w instrumenty finansowe. 

Warto wiedzieć, że każda transakcja na koncie maklerskim odbywa się za pośrednictwem KDPW. Co to takiego?

Skrót KDPW oznacza Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Jest to instytucja, która zajmuje się rejestracją papierów wartościowych i rozlicza wszystkie transakcje na rynku regulowanym i poza nim (m.in. na Giełdzie Papierów Wartościowych, NewConnect czy Catalyst).

W momencie, gdy inwestor kupuje akcje, jego pieniądze najpierw trafiają do KDPW, a dopiero w następnej kolejności do sprzedającego. Gdy transakcja zostanie zweryfikowana, inwestor staje się właścicielem zakupionych instrumentów. Rozliczenie transakcji zazwyczaj trwa dwa dni sesyjne.

Natomiast, gdy dana osoba sprzedaje akcje, które posiada w swoim portfelu, to na koncie maklerskim są one widoczne przez kolejne dwa dni z saldem „zero”. Środki ze sprzedaży może od razu wykorzystać na zakup innych akcji.

Jak powstał ranking kont maklerskich?

Wybór odpowiedniego konta maklerskiego może być kłopotliwy, zwłaszcza dla początkujących inwestorów. Aby znaleźć najlepszy dla nas rachunek, należy porównać wiele zmiennych, jak m.in.:

 • opłaty,

 • rodzaj inwestycji,

 • prowizja,

 • interfejs platformy,

 • kwoty, które chcemy inwestować,

 • nasze doświadczenie dotyczące inwestowania na giełdzie.

Pomocne w wyborze odpowiedniego rachunku inwestycyjnego może być skorzystanie ze specjalnego rankingu kont maklerskich. To zestawienia przygotowywane przez specjalistów, które uwzględnienia wszelkie najważniejsze informacje, które będą Ci potrzebne do podjęcia decyzji o wyborze rachunku maklerskiego.

Ranking kont maklerskich pozwala w prosty sposób porównać najważniejsze parametry rachunków i zacząć przygodę z inwestowaniem, ponieważ wszystkie informacje masz w jednym miejscu i to na wyciągnięcie ręki. Nawet nie mając doświadczenia, jesteś w stanie wybrać odpowiedni produkt.

Jak założyć konto maklerskie?

Jest kilka wymagań, które należy spełnić, aby otworzyć konto maklerskie.

Po pierwsze, przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią i mieć stałe miejsce zamieszkania. Jest to produkt finansowy, dlatego też muszą być spełnione wymagania wiekowe. 

Dodatkowo każdy indywidualny inwestor, który jest osobą fizyczną, musi mieć numer NIP (konto maklerskie może też otworzyć osoba prawna). 

Oprócz tego należy posiadać dokument tożsamości. Jest on konieczny do weryfikacji.

Co należy zrobić, aby założyć konto? Procedura ta może się nieco różnić w zależności od firmy, ale zwykle nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

Aby założyć konto maklerskie, musisz przede wszystkim:

 1. Wypełnić unijny formularz MiFID – dokument ten sprawdza poziom Twojej wiedzy jako inwestora, a także pozwala ocenić, jaka kategoria instrumentów finansowych Cię interesuje.

 2. Złożyć wniosek o konto w instytucji, która prowadzi biuro maklerskie –  możesz to zrobić udając się bezpośrednio do oddziału biura maklerskiego, lub dopełniając formalności przez internet.

 3. Przesłać skany lub zdjęcia dokumentów wymaganych przez dany podmiot (np. dowodu tożsamości).

 4. Po pozytywnej weryfikacji należy zalogować się do platformy i dokonać pierwszej wpłaty, w celu aktywowania rachunku.

Po wykonaniu czwartego kroku, w momencie gdy wpłata na konto maklerskie zostanie zaksięgowana, można zacząć inwestowanie np. na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Co ważne, jeśli założysz rachunek maklerski w tym samym banku, w którym masz konto osobiste, Twoje środki znajdą się na nim natychmiast. 

Który rachunek maklerski wybrać?

To, który rachunek maklerski wybrać dla siebie, zależy od wielu czynników. Jednym z głównych jest to, jakimi środkami dysponujemy oraz od tego, jakie mamy doświadczenie z inwestowaniem na giełdzie.

Podstawowym kryterium, które należy brać pod uwagę, wybierając konto maklerskie, są koszty. Warto przeanalizować dostępne oferty takich rachunków i porównać wysokość prowizji, spreadów, a także wszelkich opłat dodatkowych, które dotyczą prowadzenia konta. Koszty mają niebagatelne znaczenie, ponieważ ich wysokość ma przełożenie także na opłacalność transakcji, które będziesz wykonywać na rachunku.

Kolejnym kryterium jest to, w jakie instrumenty finansowe chcemy inwestować i gdzie, czyli czy interesuje nas tylko polski rynek, czy może też giełda europejska lub amerykańska. Nasze preferencje należy uwzględnić już na etapie wyboru konta, ponieważ każdy broker oferuje inne produkty i możliwości inwestycji. 

Przy wyborze konta maklerskiego warto również zweryfikować to, jak działa platforma maklerska. Czy jest prosta w obsłudze i intuicyjna, z jakich narzędzi do analizy rynku można korzystać itp. Dobrze również sprawdzić, czy i w jakim wymiarze jest oferowane wsparcie techniczne brokerów.

Jeżeli masz już jakieś doświadczenie i coraz pewniej czujesz się na giełdzie, a dodatkowo zamierzasz inwestować dość sporo środków, to wybierając konto maklerskie, należy skupić się na możliwościach danego systemu transakcyjnego i dodatkowych usługach. Dla takich inwestorów z pewnością pomocne będą takie zaawansowane funkcje, jak różne dostępne metody analizy technicznej, ułatwiające przewidywanie trendów.

Rachunek inwestycyjny – co to?

Czasami możesz spotkać się z nazwą rachunek inwestycyjny. Jednak to nic innego, jak właśnie rachunek maklerski lub konto maklerskie. Jest to po prostu inna nazwa tego produktu.

Bez rachunku inwestycyjnego nie można nabyć jakiegokolwiek papieru wartościowego. Jest to po prostu konto, które służy do wykonywania transakcji kupna i sprzedaży na giełdzie, a także przechowywania instrumentów finansowych. Rachunek inwestycyjny jest niezbędny, jeśli chcemy inwestować np. w obligacje czy akcje.

Pierwsze konto maklerskie – najlepsze konta maklerskie dla początkujących

Pierwsze konto maklerskie powinno być przede wszystkim tanie. Zaczynając swoją przygodę na giełdzie, zazwyczaj początkujący inwestor angażuje niskie sumy, aby nabyć doświadczenia i rozeznać się w rynku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla niego będzie bezpłatny rachunek i z jak najniższą minimalną prowizją za transakcje. Jeżeli opłaty za rachunek i prowizje będą niskie, to udział stałych kosztów w kapitale inwestycyjnym będzie niewielki. 

Nie bez znaczenia jest również wybór prostej i intuicyjnej platformy internetowej konta maklerskiego. Dzięki temu łatwiej będzie nam poruszać się po koncie i je obsługiwać. 

Czy rachunek maklerski jest rachunkiem bankowym?

Rachunek maklerski to specjalny typ rachunku, który jest niezbędny do inwestowania na giełdzie. Jednak zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i ustawy Prawo bankowe rachunki pieniężne, które prowadzone są przez domy maklerskie nie są rachunkami bankowymi.

Podsumowując, konta maklerskie nie są kontami bankowymi. Mimo że mają wiele podobieństw, jak np. możliwość wpłaty i wypłaty pieniędzy, nie obowiązują ich te same zasady. Dodatkowo numer rachunku maklerskiego jest krótszy niż bankowego – składa się z 8 cyfr, podczas gdy rachunek bankowy zawiera 26 cyfr. 

Czy można mieć kilka kont maklerskich?

Niektórzy inwestorzy chcą mieć wybór i korzystać z różnych rachunków maklerskich. Czy można zatem mieć kilka takich kont?

Jak najbardziej! Jako inwestor możesz mieć kilka rachunków maklerskich, które będą założone na Twoje dane. Dodatkowo konta mogą być prowadzone w różnych walutach – nie tylko w PLN, ale również w USD czy EUR.

Koszty prowadzenia rachunku maklerskiego

Posiadanie konta maklerskiego wiąże się dla inwestora również z opłatami. Na koszt prowadzenia takiego rachunku mają wpływ przede wszystkim:

 • prowizje od obrotu, 

 • opłaty za prowadzenie konta,

 • dodatkowe opłaty związane z wykonywanymi operacjami, np. za przelewy.

Prowizja od transakcji zazwyczaj stanowi największy koszt. Przeważnie kształtuje się ona w granicach od 0,13% do 0,39%, jeśli mówimy o transakcjach zawieranych online. 

Z kolei opłata za prowadzenie rachunku zazwyczaj naliczana jest za rok z góry. Jej wysokość waha się w granicach 60 zł. Jednak są również oferty kont, których obsługa jest bezpłatna, ale należy np. spełnić dodatkowy warunek, jak choćby wykonanie min. 2 transakcji w ciągu 3 miesięcy.

Warto również sprawdzać opłaty dodatkowe, ponieważ to na nich domy maklerskie często “odbijają” sobie brak opłat za rachunek czy niższą prowizję. Przydatną funkcją jest dostęp do notowań, dlatego należy sprawdzić opłaty za tę usługę, żeby potem nie być zaskoczonym.

Tak samo warto zweryfikować koszty przelewów. Zazwyczaj opłata za nie wynosi od 1 zł do nawet 5 zł, a dodatkowo czas realizacji przelewu wynosi do 2 dni roboczych. Rozwiązaniem jest skorzystanie np. z oferty domu maklerskiego powiązanego z bankiem, w którym mamy rachunek. Wtedy przeważnie nie płacisz za przelewy i są one realizowane natychmiast. 

Pamiętać także należy o 19% podatku od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Jest on pobierany od kwoty zarobionej w danym roku. 

Ile wynosi prowizja maklerska?

Prowizja maklerska różni się w zależności od tego, w jaki sposób składamy zlecenia. Jeśli chodzi o transakcje online, to jej wysokość kształtuje się na poziomie 0,13% – 0,39%. Jeśli natomiast chcemy złożyć zlecenie przez telefon lub w siedzibie biura maklerskiego, to trzeba się liczyć z jeszcze wyższą prowizją – nawet w okolicach 1%. 

Dodatkowo w większości biur maklerskich – oprócz procentowej opłaty ustalanej na podstawie wartości zlecenia – należy także liczyć się z zapisem o minimalnej wartości prowizji. Jej wysokość kształtuje się w zależności od pomiotu od 0 zł do nawet 10 zł od każdej wykonanej transakcji.

Dodatkowe usługi oraz funkcjonalność konta maklerskiego

 • Niektóre aplikacje maklerskie dają nam możliwość skorzystania ze specjalistycznych porad. Mogą one mieć charakter rozmowy z realnym specjalistą lub ustalania swojej strategii inwestorskiej razem z robodoradcą.

 • Ciekawą dodatkową funkcjonalnością jest tzw. konto demo. Pozwala ono na „bezpieczne inwestowanie” z użyciem wirtualnych środków. Jest to interesujące rozwiązanie dla początkujących.

 • Konto maklerskie może być połączone także z kantorem internetowym.

 • Rachunek u brokera może być także miejscem, w którym przeczytamy najnowsze wieści ze świata finansów.

Konto maklerskie dla rynków zagranicznych

Przez wiele lat polscy inwestorzy mieli bardzo ograniczony dostęp do handlu na rynkach zagranicznych. Jeśli taka opcja pojawiła się w danym domu maklerskim, oferta ograniczała się tylko do kilku rynków, a prowizje były niezwykle wysokie

Na szczęście rozwój platform inwestycyjnych spowodował, że aktualnie możemy inwestować praktycznie na całym świecie i to przy niskiej (o ile nie darmowej) prowizji. W ofertach brokerów (głównie tych o pozabankowym rodowodzie) znajdziemy zwykle rynki europejskie, azjatyckie i północnoamerykańskie.

Pamiętajmy, że prowizja od handlu amerykańskimi akcjami możemy być darmowa, ale już przewalutowanie będzie bardzo drogie. Dlatego warto zbadać, w jakiej walucie dokonywane są transakcje na danej giełdzie i ile kosztuje przewalutowanie u naszego brokera.

Pamiętajmy też o podatku od zysków kapitałowych w przypadku dywidend – w niektórych krajach „podatek Belki” wynosi więcej niż w Polsce, co może uszczuplić nas zysk.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta maklerskiego?

Zwróciliśmy już uwagę na dwie bardzo ważne kwestie. Mianowicie opłaty oraz bezpieczeństwo danej platformy inwestycyjnej. Nie chcemy przecież, aby opłaty zjadały nas zysk, a nieuczciwy broker zniknął z naszymi pieniędzmi. Co jeszcze jest ważne przy wyborze odpowiedniego konta maklerskiego?

 • Duży wybór instrumentów finansowych – jest to absolutna podstawa. Dzięki szerokiemu portfolio produktów możemy realizować dowolne inwestycyjne scenariusze. Najgorsze jest to, gdy chcemy spróbować zainwestować w nowy segment rynku (np. surowce), a nasz aktualny broker nie daje nam takich możliwości. Solidny broker poza akcjami i obligacjami, powinien udostępniać możliwość inwestowania także w ETF’y, wspomniane surowce, pary walutowe czy nawet kryptowaluty.

 • Wygodna platforma i aplikacja – równie niezbędne są dobrze zaprojektowane narzędzia, które broker oferuje graczom. Nie ma nic gorszego niż zacinająca się platforma, która nie pozwala na dokonanie transakcji wtedy, kiedy sobie to obmyśliliśmy. Na szczęście domy maklerskie proponują coraz wygodniejsze i lepiej zaprojektowane narzędzia. Niestety wciąż niektórzy dostawcy proponują klientom przestarzałe, zaprojektowane kilkanaście lat temu platformy. Lepiej unikać takich brokerów.

 • Rozbudowane narzędzia inwestorskie i materiały edukacyjne – poza samym dostępem do aplikacji mobilnej czy platformy inwestycyjnej, ważne są także poszczególne funkcjonalności. Dom maklerski powinien dać nam możliwość obserwowania wykresów w czasie rzeczywistym i nanoszenia na nie różnych elementów graficznych potrzebnych przy wykonywaniu analizy technicznej. Dobrze, aby na naszym koncie pojawiały się także niusy ze świata finansów i materiały przydatne początkującym inwestorom.

 • Sprawna obsługa klienta – sprawdźmy, czy obsługa klienta odbywa się w języku polskim. Dobrze przeczytać opinie innych użytkowników, którzy korzystali już z pomocy infolinii danego brokera czy wysyłali mu wiadomości. Nie wiemy przecież, czy sami nie będziemy potrzebowali kiedyś pomocy. A rozwiązać swój problemy chcemy przecież z pomocą miłej, uczynnej i fachowej obsługi klienta.

4.7/5 - (14 votes)