Rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych
Gdy jesteśmy już zmęczeni niskim oprocentowaniem lokat, a inwestowanie w nieruchomości wydaje nam się zbyt czasochłonne, odpowiedzią może być założenie konta maklerskiego. Dzięki posiadaniu takiego rachunku możemy nie tylko kupować i sprzedawać akcje, ale także korzystać z szeregu udogodnień i specjalistycznych narzędzi tradingowych. Sprawdźmy, jaki rachunek brokerski wybrać z pomocą rankingu kont maklerskich.
» SPRAWDŹ «
» SPRAWDŹ «
» SPRAWDŹ «
» SPRAWDŹ «
» SPRAWDŹ «
» SPRAWDŹ «
» SPRAWDŹ «
Konta maklerskie są kontami bankowymi, które służą do przechowywania aktywów i środków pieniężnych inwestorów. Inwestorzy korzystają z kont maklerskich, aby kupować i sprzedawać akcje, obligacje i inne rodzaje inwestycji. Konta maklerskie są zarządzane przez banki lub firmy maklerskie. Firmy maklerskie oferują również inne usługi, takie jak doradztwo finansowe i analiza rynków. Konta maklerskie mogą być również wykorzystywane do prowadzenia transakcji na giełdzie papierów wartościowych.
Rachunek maklerski to umowa pomiędzy osobą fizyczną a licencjonowanym maklerem, która pozwala osobie fizycznej na kupno i sprzedaż papierów wartościowych. Broker zapewnia osobie fizycznej dostęp do platformy handlowej, gdzie może ona składać zlecenia kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Broker posiada również papiery wartościowe na koncie w imieniu osoby fizycznej i obsługuje wszystkie formalności związane z kupnem i sprzedażą. W zamian broker pobiera prowizję od każdej transakcji.
Konto maklerskie to taki produkt bankowy, który umożliwia inwestowanie pieniędzy w akcje giełdowe. Dzięki temu można zarabiać na ich wzroście lub spadku. Aby jednak było to możliwe, należy dobrze poznać rynek i analizować dane dotyczące poszczególnych spółek. Warto też korzystać z porad ekspertów i obserwować rynek. Wtedy inwestowanie na giełdzie będzie dużo bardziej opłacalne. Konto maklerskie umożliwia też inwestowanie w inne instrumenty niż tylko akcje giełdowe, takie jak np. obligacje czy indeksy giełdowe. Dlatego warto się zastanowić, czym chce się inwestować i jaki typ konta maklerskiego będzie najodpowiedniejszy.
Konstruując nasz ranking kont maklerskich, zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na kwestie opłat oraz bezpieczeństwa.
Najważniejszymi opłatami według nas są:
Im niższe są opłaty za użytkowanie danego produktu, tym wyżej znajdzie się on w naszym zestawianiu. Czołowe propozycje są zupełnie pozbawione opłat. Jest tak na przykład z brokerem XTB, który oferuje darmowe prowadzenie rachunku (jeśli podpiszemy umowę w formie online) i bezpłatne prowizje za handel akcjami (do 100 tysięcy euro obrotu).
Opłaty to jednak nie wszystko. Zwróciliśmy także uwagę na sprawy dotyczące bezpieczeństwa. Jeśli biuro maklerskie jest regulowane i przestrzega ścisłych zasad uczciwej współpracy z klientami, znalazło się ono wyżej w naszym rankingu.
Podstawową sprawą, którą musi znać przyszły inwestor, jest w sposób, w jaki działają współczesne biura maklerskie.
Blisko 99% giełdowych transakcji odbywa się online. Czasy, gdy inwestor fizycznie odwiedzał swojego brokera, aby kupić czy sprzedać akcje (lub do niego dzwonił), praktycznie minęły. Wystarczy telefon komórkowy, na którym zainstalowana będzie aplikacja danej platformy inwestycyjnej. Handlować na giełdzie można więc z dowolnego miejsca na świecie. I nawet o każdej porze – o ile interesuje nas rynek forex, który działa przez całą dobę. Z kolei giełdy akcyjne mają swoje godziny otwarcia. Np. warszawska GPW działa od poniedziałku do piątku od 9 do 17.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Zwróciliśmy już uwagę na dwie bardzo ważne kwestie. Mianowicie opłaty oraz bezpieczeństwo danej platformy inwestycyjnej. Nie chcemy przecież, aby opłaty zjadały nas zysk, a nieuczciwy broker zniknął z naszymi pieniędzmi. Co jeszcze jest ważne przy wyborze odpowiedniego konta maklerskiego?
Przez wiele lat polscy inwestorzy mieli bardzo ograniczony dostęp do handlu na rynkach zagranicznych. Jeśli taka opcja pojawiła się w danym domu maklerskim, oferta ograniczała się tylko do kilku rynków, a prowizje były niezwykle wysokie
Na szczęście rozwój platform inwestycyjnych spowodował, że aktualnie możemy inwestować praktycznie na całym świecie i to przy niskiej (o ile nie darmowej) prowizji. W ofertach brokerów (głównie tych o pozabankowym rodowodzie) znajdziemy zwykle rynki europejskie, azjatyckie i północnoamerykańskie.
Pamiętajmy, że prowizja od handlu amerykańskimi akcjami możemy być darmowa, ale już przewalutowanie będzie bardzo drogie. Dlatego warto zbadać, w jakiej walucie dokonywane są transakcje na danej giełdzie i ile kosztuje przewalutowanie u naszego brokera.
Pamiętajmy też o podatku od zysków kapitałowych w przypadku dywidend – w niektórych krajach „podatek Belki” wynosi więcej niż w Polsce, co może uszczuplić nas zysk.
Wspominaliśmy już o podstawowych opłatach za prowadzenie konta i obrót akcjami.
Za posiadanie rachunku zapłacimy zwykle od 0 do 50 złotych rocznie. Tę opłatę możemy ominąć, dokonując odpowiedniej liczby transakcji lub decydując się na podpisanie umowy w formie online.
Obrót akcjami u bankowych brokerów kosztuje zwykle w okolicach 0,2-0,4%. Na szczęście pozabankowe domy maklerskie oferują bezprowizyjny handel. Gdy wykonujemy wiele transakcji miesięcznie, możemy zaoszczędzić dzięki temu nawet kilkaset złotych.
Jakie inne koszty mogą pojawić się na koncie maklerskim?
Założenie konta maklerskiego nie jest zbyt czasochłonne, możemy spotkać się jednak podczas jego otwierania z nowymi dla nas elementami. Takimi jak wgrywanie zdjęć dwóch stron dowodu czy przechodzenie ankiety na temat naszej wiedzy o świecie finansów. Wszystko też zależy od tego, czy chcemy założyć konto u bankowego, czy pozabankowego brokera. Jeśli jest to bank, często nie obędzie się bez otworzenia konta osobistego. Zwykle jednak musimy.
Cały proces potrwa od 15 do 30 minut.
Konto maklerskie jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które nie boją podjąć się ryzyka i myślą o osiągnięciu wyższych stóp wzrostu niż na lokacie.
Inwestowanie na giełdzie zainteresuje również tych, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat różnych instrumentów finansowych oraz rynków kapitałowych. Jest to niezwykle szeroki temat, a jego zgłębianie pozwoli na wyższe zwroty z inwestycji oraz lepszą orientację we współczesnym świecie.