Ranking kantorów internetowych

Przeciętny mieszkaniec naszego kraju korzysta z usług kantorów wymiany walut zwykle wtedy, gdy raz do roku wyjeżdża na zasłużone wakacje za granicę. Wymienia wówczas przygotowaną i zaplanowaną ilość złotówek, mając nadzieję, że nie będzie musiał używać bankomatów obcych sobie systemów.

Ostatnie lata, a właściwie cały okres przynależności Polski do struktur Unii Europejskiej ogromnie poszerzył udział kantorów w rynku finansowym. Ich popularność dodatkowo wzmocniły kolejne przepisy, sankcjonując obrót pieniędzmi w internecie. Dzisiaj kantory internetowe oferują usługę przewalutowania zapewniając bezpieczeństwo, doskonałe tempo, całodobową dostępność i stosunkowo przystępne spready.

Ostatnia aktualizacja: 6 Sierpnia 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Tak
? 10£ w bonusie
Promocja
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
30 minut
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Nie
? przy poleceniach: darmowa płatność do kwoty 15 GBP
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
50% rabatu na prowizję przy pierwszej wymianie
Tak
? bon do Allegro na 30 zł
Promocja
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 48 godzin
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Tak
? Zarejestruj się w Internbonus na wymianę 1000 EUR, USD, GBP lub CHF bez spreadu
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? +19 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Nie
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Tak
? 2 x darmowy przelew
Promocja
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD,+
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «
Tak
? Pierwszy przelew za 0 PLN
Promocja
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Nie
Aplikacja mobilna
od 15 minut
Czas przelewu
» SPRAWDŹ «

W jaki sposób działają e-kantory?

Kantory internetowe działają na podobnych zasadach jak stacjonarne. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że e-kantory nie obracają “żywą” gotówką, wykorzystują natomiast rachunki bankowe lub płatnicze klientów dokonując przewalutowania bezgotówkowo. Klient kantoru przesyła określone środki na wskazane przez kantor konto, wybiera walutę w jaką pragnie zamienić przesłaną kwotę i w końcu podaje numer rachunku, na który kantor, po dokonaniu przewalutowania, przesyła powstałą kwotę. 

Niektóre z kantorów nawiązują ściślejszą współpracę z klientem poprzez prowadzenie dla nich specjalnego konta, tzw. porfela, gdzie przechowywane są środki oczekujące na wymianę lub takie, które zostały już przewalutowane. 

Dla kogo kantor walutowy online? 

Z usług kantoru walutowego online może skorzystać każdy chętny klient, chociaż mechanizm wymiany waluty wymaga utraty anonimowości. Dlatego wydaje się, że decydują się na ten sposób transakcji osoby, które będą z kantorem współpracowały przez dłuższy okres czasu. Głównym klientami kantorów internetowych są kredytobiorcy spłacający swoje zobowiązania w obcej walucie. Po zniesieniu obowiązku zakupu waluty w banku, który udzielał kredytu, to właśnie oni najchętniej korzystają z konkurencyjnej względem banków oferty. W ten sposób mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. 

E-kantory poznając potrzeby i mechanizmy spłaty utworzyły system regularnej wymiany waluty. Stałym kanałem komunikacji z klientem informują o aktualnym kursie i kwocie, jaka powstaje przy przewalutowaniu. Kantor po otrzymaniu wymaganej kwoty od klienta sam przelewa powstałą sumę na konto banku udzielającego danemu klientowi kredytu. Jednym słowem, bierze na siebie część zadań, które musiałby wykonać klient i w ten sposób skraca drogę przesyłu kwoty tworząc oszczędności dla klienta i zarobek dla siebie. 

Z usług e-kantorów chętnie korzystają również przedsiębiorcy funkcjonujący na międzynarodowym rynku operacji finansowych. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i zakresu działania kantory internetowe pozwalają na zaoszczędzenie wielu tysięcy złotych. Kolejnym klientem kantorów operujących w sieci są rodacy pracujący za granicą, systematycznie dokonujący przewalutowania swoich środków i na koniec oczywiście turyści, szczególnie ci, który operując znaczącymi oszczędnościami do wydania podczas wakacji. 

Jak znaleźć najlepszy kantor internetowy?

Opłacalność i komfort użytkowania e-kantorów zależy od wielu czynników, dlatego poszukiwanie w sieci najlepszego z nich może zająć trochę czasu, zwłaszcza laikowi. Internet od dawna stworzył już narzędzia wspomagając odbiorcę w poszukiwaniu najlepszej oferty na rynku finansowym. Tym narzędziem jest ranking kantorów online systematycznie uzupełniany i na bieżąco aktualizowany. Tego rodzaju ranking nie zwalnia jednak z samodzielnej analizy, zwłaszcza, gdy ważeniu podlegają specyficzne potrzeby. Nie zawsze to podstawowe kryterium czyli kurs walut online jest tym, który powinien ostatecznie przeważać. Niski kurs waluty może okazać się nieprzekonujący w stosunku do progu danej transakcji.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kantor online:

 • jakie waluty można w nim wymienić – w większości kantorów  można wymieniać  4 podstawowe waluty: euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie i franki szwajcarskie 
 • jaki kurs walut online oferuje kantor, warto sprawdzić czy dane wartości nie mają charakteru promocyjnego, skierowanego wyłącznie do nowych klientów- od przyjętego kursu walut będzie zależało, ile pieniędzy trafi na konto
 • jakie opłaty za przewalutowanie stosuje dany kantor online: prowizja, koszt przelewu na konto, cena za przelew ekspresowy etc…
 • ile czasu wymaga każda wymiana waluty, czyli ile trwa akcja przelania pieniędzy na konto
 • czy dany kantor posiada konto w banku klienta – to właśnie od tego faktu bardzo często zależy czas trwania akcji przewalutowania i dotarcia pieniędzy na konto
 • od kompatybilności konta kantoru i konta w banku klienta zależy również wysokość wszelkich dodatkowych opłat
 • zawsze warto sprawdzić opinie innych klientów na temat wybieranego kantoru
 • na koniec umowa i regulamin, szczególnie zapisy drobnym drukiem, regulaminy zwykle znajdują się u dołu strony kantoru internetowego

Zasady bezpieczeństwa w kantorach online

Przy wyborze optymalnego dla siebie kantoru internetowego warto poznać różnice systemowe każdej grupy. Na polskim rynku wyróżnia się trzy typy działalności kantorowej:

 • Kantory internetowe posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej, dobrze chronione przez polskie prawodawstwo. Licencjonowane kantory mają prawo do prowadzenia rachunków płatniczych swoich klientów, a ich majątek funkcjonuje niezależnie od gromadzonych środków klientów, w razie upadłości przedsiębiorstwa środki te nie podlegają konfiskacie.
 • Kantory walutowe online nieposiadające licencji instytucji płatniczej, funkcjonują na podobieństwo każdego innego sklepu internetowego. Klient wpłaca pieniądze na wskazane konto a wymienione już środki wpływają na wskazane konto klienta, które nie musi być jego własnym.
 • Kantory bankowe dostępne z poziomu bankowości internetowej czy mobilnej lub jako oddzielny produkt.

Najlepsze kantory internetowe stosują takie same zabezpieczenia technologiczne jakie stosują banki oferujące usługi w sieci czy usługi mobilne, czyli kilkustopniową weryfikację użytkownika, certyfikat SSL szyfrujący kanał komunikacji, często również dodatkowe zabezpieczenia w postaci kodów czy dodatkowego zatwierdzania poleceń w urządzeniach mobilnych. 

Sprawdź również, na czym polegają i jak działają walutowe transfery pieniężne.