Pożyczki w lombardzie.
W powszechnej świadomości panuje przekonanie, że w udzielaniu pożyczek specjalizują się tylko instytucje pożyczkowe. Tymczasem istnieją jeszcze inne, niszowe sposoby, które warto przytoczyć. Na jakich zasadach działają pożyczki w lombardzie? Branża pożyczkowa coraz silniej dominowana jest przez firmy pożyczające pieniądze drogą internetową. Ponadto powodzeniem wciąż cieszą się pożyczkodawcy posiadający placówki stacjonarne. I choć to te podmioty można uznać za dominujące i większości konsumentów przychodzą jako pierwsze na myśl w kontekście pożyczek, to istnieją jeszcze inne, niszowe sposoby. Poza pożyczkami prywatnymi istnieje także coś takiego, jak pożyczki w lombardzie. Jest to mało rozpowszechniony, ale stosowany od lat alternatywny sposób na uzyskanie pilnej gotówki w dowolnej ilości. W istocie jest on ważną częścią w funkcjonowaniu lombardów, które wciąż pozostają stałym elementem krajobrazu polskich miast. Poznajmy zasady funkcjonowania pożyczek w lombardzie.
Pożyczki w lombardzie – jak działają?
Zasady pożyczania pieniędzy za pośrednictwem lombardu są banalnie proste. Placówka pożycza klientowi określoną sumę pieniędzy, a ten przekazuje pod zastaw dowolnego rodzaju przedmiot. Jest on przechowywany na czas pożyczenia pieniędzy. Jego wartość musi odpowiadać pożyczonej kwocie pieniężnej, a lombard traktuje to jako zabezpieczenie. Co warto dodać, istnieją lombardy, które zastawiają nie tylko przedmioty, ale i akcje lub obligacje.
Co najczęściej zastawia się w lombardzie?
Lombardy funkcjonują przede wszystkim na zasadzie skupu używanych lub niekiedy nowych przedmiotów. Podobnie wygląda sprawa w przypadku pożyczek pozabankowych. Wielu konsumentów, z naciskiem na tych, którzy nigdy nie korzystało z lombardu, może się zastanawiać jakie przedmioty można w nim zastawić? Otóż lombardy mają wyjątkowo swobodne kryteria w tej kwestii. Można w nich zastawiać poniższe, przykładowe elementy mienia.
- Sprzęt RTV i AGD: telefony komórkowe, laptopy, tablety, czytniki e-booków, komputery, odtwarzacze DVD, ekspresy do kawy, mikrofalówki, konsole do gier itd.
- Biżuteria: pierścionki, łańcuszki, bransoletki, kolczyki, zegarki i inne.
- Książki, atlasy, albumy.
- Obrazy, posągi, płaskorzeźby i inne.
- Sprzęt sportowy: piłki, rowerki, orbitreki, bieżnie.
- Rowery i hulajnogi.
Należy przy tym zaznaczyć, że niektóre przedmioty muszą też zwyczajnie mieścić się w pomieszczeniu lombardu. Może się zdarzyć, że zostaną one odrzucone właśnie z tego względu. Wówczas należy poszukać innego cennego przedmiotu w mieniu o takiej samej wartości, jeśli chce się uzyskać pożądaną pierwotnie kwotę pieniędzy.
Pożyczki w lombardzie – podstawowe zasady
W kontekście lombardu, podstawową zasadą jest wiarygodna wycena przyniesionego przez konsumenta przedmiotu. Zajmuje się tym rzeczoznawca, który podaje jego dokładną wartość. Klient może ocenić, czy jest ona satysfakcjonująca i przez to, czy chce dalej ubiegać się o pożyczkę. Lombard ma obowiązek odpowiednio zabezpieczyć przedmiot, przechowując go przez cały okres trwania pożyczki. Pod żadnym pozorem nie może on być sprzedawany lub wypożyczany jakiejkolwiek osobie trzeciej przed upływem terminu spłaty zobowiązania. Klient z kolei, ma obowiązek zwrócić pożyczkę na określonych na umowie zasadach. Może to mieć formę zarówno rat, jak i jednorazowo regulowanej kwoty. Jeśli do pożyczki doliczono ustalone koszty (prowizję, odsetki), to zobowiązanie musi zostać zwrócone wraz z tymi kosztami. W przypadku opóźnień w spłacie, klient musi pamiętać o tym, że lombard ma prawo przejąć zastawiony przedmiot, przez co może on zostać sprzedany i utracony. W dodatku, lombard może ubiegać się o zwrot gotówki, wszak doliczony do niej jest dodatkowy koszt, z którego placówka czerpie dochód.
Jakie formalności należy spełnić?
Podstawą udzielenia pożyczki w lombardzie jest oczywiście umowa, w której przypadku warto pamiętać o obowiązkowych informacjach, jakie trzeba w niej zawrzeć.
- Umowę zawsze należy sporządzić na piśmie.
- Konieczne są dane obu stron.
- Nie może zabraknąć warunków pożyczenia. Należy zawrzeć kwotę pożyczki, a także zasady, rodzaj i kwota naliczonych kosztów.
- Trzeba opisać wartość zastawionego przedmiotu, zasady dysponowania nim przez lombard i konsekwencje, w przypadku opóźnienia w spłacie lub unikania spłaty przez konsumenta.
- Nie można też zapomnieć o dacie, miejscu oraz podpisach obu stron.
Podczas sporządzania umowy konsument musi też przedstawić swój dowód osobisty