Pożyczki unijne dla firm – jak to działa?
Pożyczki unijne dla firm stwarzają przedsiębiorcom możliwość skorzystania z pożyczki na warunkach korzystniejszych niż rynkowe. Taka pożyczka może pomóc w rozwoju firmy, a także umożliwić jej inwestowanie w nowe projekty. Dzięki temu przedsiębiorca może stworzyć dodatkowe miejsca pracy, co przyczyni się do gospodarki regionu. Sprawdź jak działają pożyczki z Unii Europejskiej dla firm i jak można z nich skorzystać.
Czym są pożyczki unijne dla firm?
Pożyczki unijne to rodzaj systemu dotacyjnego Unii Europejskiej, który służy do wspomagania polskiej gospodarki. Są to między innymi pożyczki czy poręczenia kredytów, przeznaczone dla małych, średnich oraz mikroprzedsiębiorstw. Co ciekawe, fundusze unijne są w pełni odnawialne, co oznacza, że przedsiębiorcy mogą wielokrotnie korzystać z ich wsparcia. Ich największą zaletą jest zdecydowanie to, że należą one do niskooprocentowanych pożyczek. Menadżerem funduszy Unii Europejskiej jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), jednak w dystrybucji środków unijnych biorą udział także:
- komercyjne banki
- banki spółdzielcze
- stowarzyszenia
- fundusze pożyczkowe
- fundacje i wiele innych.
Wybór pożyczek unijnych jest obecnie tak szeroki, że każdy bez problemu znajdzie tam coś dla siebie. Należą do nich np. pożyczka na rozpoczęcie własnej działalności, pożyczka inwestycyjna na rozwój firmy, pożyczka dla start-upów czy wejście kapitałowe. Środki można przeznaczyć chociażby na realizację nowych pomysłów czy zakup nowych sprzętów i urządzeń do swojej firmy. Jest to opłacalny zastrzyk gotówki oferujący szansę rozwoju dla wielu firm.
Dla kogo dostępne są pożyczki unijne dla firm?
Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, pożyczki unijne są przeznaczone dla małych, średnich lub mikroprzedsiębiorstw, jednak to nie wszystko. Także większe firmy mogą skorzystać z tego rodzaju pożyczek, by wspomóc dalszy rozwój swojego przedsiębiorstwa. Na tym lista się nie kończy. Szkoły, przedszkola, kościoły, szkoły wyższe czy inne placówki oświatowe również mogą skorzystać z takiego wsparcia finansowego. Dotyczy to nawet spółdzielni mieszkaniowych oraz instytucji pozarządowych i związków wyznaniowych. Co ciekawe, pożyczki unijne dla firm są dostępne też dla każdej osoby, która dopiero myśli o zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej.
Kredyty dla firm z Funduszy Europejskich mają także swoje określone kwoty. Nie mogą być one niższe niż 5000 zł ani wyższe niż 1 000 000 zł. Wszystko zależy jednak od możliwości finansowych twojej firmy.
Warunki pożyczek unijnych dla firm
Jak wiadomo, żeby otrzymać pożyczkę ze środków unijnych, trzeba spełniać pewne kryteria. Warunki tego typu wsparcia są jednak zdecydowanie mniej restrykcyjne niż w przypadku kredytu. Po pierwsze, nasze przedsiębiorstwo nie może zatrudniać więcej niż 250 pracowników a roczny obrót nie może przekraczać 50 milionów euro. Maksymalny okres spłaty pożyczki nie może również być dłuższy niż 84 miesiące, co daje dokładnie 7 lat. Jednym z warunków koniecznych jest natomiast pozytywna historia w BIK/BIG/KRD. Co ciekawe, pośród warunków nie ma obowiązku posiadania działalności gospodarczej. Dzięki unijnemu wsparciu finansowemu, każdy może rozpocząć swoją przygodę w świecie biznesu. Nikt nie jest również zobowiązany do żadnych prowizji czy dodatkowych opłat. Jedynie w przypadku wyższych kwot, będziesz potrzebował zabezpieczenia w postaci np. hipoteki.
Ubieganie się o pożyczkę to nic prostszego. Kiedy już ustalisz sobie cel oraz potrzebną kwotę, musisz zdecydować się na rodzaj pożyczki, z której chcesz skorzystać. Wystarczy, że sprawdzisz ofertę dostępną aktualnie w swoim województwie, a kiedy już znajdziesz odpowiednią dla siebie pożyczkę unijną, będziesz mógł przejrzeć także listę wymagań i dokumentów, które będą ci potrzebne. Od złożenia wniosku, do otrzymania decyzji, musisz zaczekać maksymalnie 60 dni. Jeśli twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, pozostanie ci już tylko podpisać umowę, sfinalizować transakcję i zabrać się za inwestycję w swoją firmę.