Pożyczki ratalne w instytucjach pożyczkowych: podstawowe informacje

Pożyczki ratalne w instytucjach pożyczkowych: podstawowe informacje

19 sierpnia 2019 0 By Aleksander Czarnecki

Pożyczki na raty to coraz powszechniej obecny element oferty firm pozabankowych. O ile jeszcze jakiś czas temu oferta rodzimego sektora pożyczek pozabankowych opierała się przede wszystkim na tak zwanych chwilówkach, czyli szybkich pożyczkach krótkoterminowych na relatywnie niewielkie sumy pieniędzy, o tyle obecni klienci mają do wyboru coraz bardziej zróżnicowane spektrum rozwiązań. Co ważne, niektóre spośród firm pożyczkowych obecnych na polskim rynku całkowicie zrezygnowały z popularnych chwilówek, opierając swoją ofertę tylko i wyłącznie na takich produktach kredytowych, jak długoterminowe pożyczki ratalne.

Czym różnią się pożyczki na raty w instytucjach pożyczkowych od kredytów konsumpcyjnych dostępnych w ofertach banków? Na co zwracać uwagę porównując ze sobą oferty poszczególnych instytucji pożyczkowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Pożyczki ratalne w instytucjach pożyczkowych: podstawowe informacje

Wielu analityków rodzimego rynku finansowego jest zdania, że oferta instytucji pożyczkowych z każdym kolejnym rokiem staje się coraz bardziej atrakcyjna w porównaniu do oferty banków. Jak jednak przedstawiają się warunki finansowe pozabankowych pożyczek ratalnych? Co do zasady, klient może pożyczyć kwotę od 10 do czasami nawet 100 tysięcy złotych, w zależności od swojej zdolności kredytowej oraz od specyfiki oferty konkretnego podmiotu. Okres trwania pożyczki to nierzadko nawet 60 miesięcy a w niektórych przypadkach nawet więcej. Bardziej szczegółowe informacje na temat warunków pożyczek ratalnych dostępnych obecnie na rynku można znaleźć pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-ratalne/

Opisując ofertę pożyczek ratalnych w rodzimych instytucjach pożyczkowych nie można oczywiście pominąć również innego istotnego czynnika. Mowa rzecz jasna o różnego rodzaju bonusach, zniżkach oraz promocjach, którymi nowoczesne instytucje pożyczkowe starają się skusić swoich klientów. O ile opcja pożyczki za zero(przy RRSO 0%) wciąż jest typowa przede wszystkim dla chwilówek, o tyle klienci decydujący się na długoterminowe pożyczki ratalne często mogą liczyć na inne ciekawe propozycje. Przede wszystkim należy tutaj wymienić programy lojalnościowe oraz częściej występującą możliwość indywidualnego negocjowania warunków pożyczki z firmą pożyczkową. Dzięki obecności tych rozwiązań bardzo często udaje się obniżyć bazowy koszt pożyczki ratalnej nawet o 20-30%.

Inne ważne informacje

Na co jeszcze należy zwracać uwagę decydując się takie rozwiązania, jak pożyczki ratalne w instytucjach pożyczkowych? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy mamy do czynienia z legalnie działającą instytucją pożyczkową podlegającą kontroli KNF, czy też z tzw.parabankiem. Użytecznym narzędziem w tym celu okaże się Rejestr Instytucji Pożyczkowych.

Kolejna kwestia to porównywanie kosztów ofert. Pamiętajmy, że RRSO w żadnym wypadku nie powinna stanowić jedynego ani nawet głównego kryterium porównania. Najważniejsze są rzeczywiste koszty pożyczki podawane w zł. Warto także zwrócić uwagę na to, czy dana instytucja pożyczkowa udostępnia np. możliwość wakacji kredytowych, przedłużenia pożyczki lub jej refinansowania.

4/5 - (1 vote)