Pożyczki bez zdolności kredytowej: co powinien wiedzieć o nich klient?

Pożyczki bez zdolności kredytowej: co powinien wiedzieć o nich klient?

12 grudnia 2019 0 By Aleksandra Czarnecka

Według stereotypowego przekonania uzyskanie jakiejkolwiek formy kredytu lub pożyczki zawsze będzie wymagać posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Co do zasady jest to przeświadczenie słuszne, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że różne podmioty mogą stosować odmienne modele oceny zdolności kredytowej klienta. Jak doskonale wiadomo, w przypadku banków proces ten zawsze uwzględnia sprawdzenie bazy Biura Informacji Kredytowej a także konieczność uzyskiwania udokumentowanych dochodów. W odniesieniu jednak do całkiem sporej liczby współczesnych instytucji pożyczkowych proces ten wygląda zupełnie inaczej i cechuje się indywidualnym podejściem do każdego klienta. Oznacza to, że jak najbardziej można mówić o istnieniu takich rozwiązań, jak pożyczki bez zdolności kredytowej.

Jednocześnie jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że warunki finansowe pożyczki a także sama decyzja pożyczkodawcy w sprawie naszego wniosku mogą znacząco różnić się w zależności od kilku istotnych czynników. Czym innym są standardowe chwilówki przeznaczone dla klientów, którzy nie posiadają typowej zdolności kredytowej, na przykład z powodu uzyskiwania nieudokumentowanych dochodów, a czym innym okażą się tak zwane pożyczki oddłużeniowe. Z całą więc pewnością przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku pożyczkowego warto zapoznać się nieco bliżej z kilkoma najbardziej istotnymi informacjami.

Pożyczki bez zdolności kredytowej: co należy o nich wiedzieć?

Przede wszystkim, jak już była mowa o tym powyżej, termin pożyczki bez zdolności kredytowej może de facto odnosić się do różnych rozwiązań pożyczkowych. Zacznijmy od oferty standardowych chwilówek. W takiej sytuacji określenie pożyczka bez zdolności kredytowej jest nieco myląca, ponieważ pożyczkodawca jak najbardziej dokona sprawdzenia naszej zdolności do spłaty pożyczki. Po prostu model takiej weryfikacji będzie przebiegał nieco inaczej: pożyczkodawca może na przykład wziąć pod uwagę również te dochody, które co prawda realnie uzyskujemy, lecz których z różnych względów nie jesteśmy w stanie udokumentować. Oczywiście, w takich wypadkach udzielenie pożyczki najczęściej będzie poprzedzone negocjacjami z konsultantem danej instytucji pożyczkowej. Więcej informacji w tym zakresie można znaleźć tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-bez-zdolnosci-kredytowej/

Inny dostępny wariant to rzecz jasna tak zwane pożyczki lombardowe. W tym wypadku również nie mamy do czynienia ze standardową weryfikacją zdolności kredytowej klienta. Pożyczka jest bowiem udzielana pod zastaw przedmiotów o określonej wartości.

Pożyczki oddłużeniowe

Z pewnością najbardziej interesującym z perspektywy wielu klientów będą tak zwane pożyczki na oddłużenie, czyli pożyczki bez zdolności kredytowej dedykowane klientom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Należy jednak liczyć się z tym, że w takiej sytuacji pożyczkodawca najpewniej zażąda zabezpieczenia kredytu. Najczęściej takim zabezpieczeniem będzie albo zastaw nieruchomości lub ewentualnie samochodu, albo też przystąpienie do umowy pożyczkowej drugiej osoby, czyli gwaranta.