Jakie dokumenty są wymagane do wzięcia pożyczki pozabankowej?
W obecnych czasach coraz więcej ludzi zwraca się w kierunku instytucji pozabankowych w celu uzyskania pożyczki. Są one popularnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą uzyskać kredytu bankowego lub nie chcą korzystać z tradycyjnych instytucji finansowych. Jak wygląda cała procedura i jakie dokumenty należy mieć, aby taką pożyczkę uzyskać?
Pożyczka pozabankowa – wymagane dokumenty
Przy każdym rodzaju pożyczek – zarówno bankowym, jak i pozabankowym podstawowym dokumentem jest dowód osobisty. Następny z nich stanowi dokument potwierdzający adres zamieszkania. Trzecią informacją, jaką pożyczkodawca musi o nas uzyskać jest oświadczenie o dochodach. Oświadczenie zwykle nie wymaga przedstawiania konkretnych dokumentów potwierdzających prawdziwość zadeklarowanych zarobków. Czasem jednak możliwe jest złożenie zaświadczenia o dochodach, które będzie takie dokumenty zawierać, dzieje się tak głównie w przypadku pożyczek na większe kwoty. Możliwe jest ominięcie tego punku, jeśli decydujemy się na pożyczkę bez zaświadczeń o dochodach. Niekiedy wymagane będzie od nas ukazanie również dodatkowych dokumentów, takich jak np. np. zaświadczenie o zatrudnieniu, lecz zależy to jedynie od placówki, u której planujemy pobierać kredyt.
Niektóre firmy pożyczkowe mogą również sprawdzać naszą zdolność kredytową. Jednak ponadto podobnie jak w przypadku zaświadczenia o dochodach wiele firm pożyczkowych oferuje także możliwości wzięcia pożyczki bez zdolności kredytowej na mniejsze kwoty, w ramach której historia kredytowa klienta nie jest sprawdzana.
Dowód osobisty – czy jest konieczny do wzięcia pożyczki?
Odpowiedź to: tak. Dowód osobisty jest niezbędny w prawie każdym przypadku brania pożyczki pozabankowej i bez niego mamy bardzo małe szanse na otrzymanie pożyczki. Możemy czasem spotkać się z informacją o możliwości wzięcia pożyczki na prawo jazdy czy paszport, jednak jest to bardzo rzadkie i większość firmy będzie wymagać dowodu osobistego.
Co jeśli nie mam dostępu do dowodu? Np. jeśli dowód się zgubił, a nowy jeszcze nie został wyrobiony? Istnieją w zasadzie dwie możliwości uzyskania pożyczki bez dowodu osobistego. Jedna to wzięcie jej w firmie pożyczkowej, której byliśmy już klientem. Powinni oni mieć nasze dane w swojej bazie danych i udzielić nam kolejnej pożyczki bez konieczności weryfikowania kolejny raz dowodu osobistego.
Druga możliwość zakłada, że znasz na pamięć numer i serie swojego dowodu, a także jego datę wydania i ważności. W wielu wnioskach pożyczkowych nie trzeba wysyłać skanu dowodu, a jedynie podać jego numer, serie i datę ważności, dlatego jeśli je pamiętasz, lub masz zdjęcie swojego dowodu osobistego to masz szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji w firmie pożyczkowej.
Jak wygląda wniosek o pożyczkę?
Dokument wniosku o pożyczkę to formalny dokument, który składa się do banku lub innej instytucji finansowej w celu ubiegania się o pożyczkę. Wnioskodawca w dokumencie musi podać swoje dane osobowe, kwotę pożyczki, cel jej przeznaczenia, informacje na temat swoich dochodów i wydatków oraz dane dotyczące zatrudnienia. Wniosek może również wymagać dołączenia odpowiednich dokumentów potwierdzających te informacje. Dokument ten stanowi podstawę do rozpatrzenia wniosku i podjęcia decyzji przez instytucję finansową.
Większość firmy pożyczkowych pozabankowych działa przez internet, co oznacza możliwość złożenia wniosku online, poprzez stronę www danej firmy. Dzięki temu nie musimy niczego drukować i wysyłać, całość obywa się szybko i bez wychodzenia z domu, a nad wszystkim czuwa pracownik instytucji finansowej, który w razie problemów służy nam pomocą. Do otrzymania pożyczki przez internet wymagane jest naprawdę minimum formalności, a dokumenty potrzebne w całym procesie można przesłać w formie skanu. Czyni to pożyczkę pozabankową bardzo atrakcyjną dla osób, którym zależy na czasie. Weryfikacja klienta w banku może zająć wiele dni lub nawet dłużej, podczas gdy firmy pożyczkowe potrzebują zwykle kilku godzin.
Jakie informację trzeba podać biorąc pożyczkę?
Dokumenty konieczne do uzyskania pożyczki pozabankowej:
- Dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego, numer telefonu i adres e-mail.
- Kwota pożyczki
- Cel pożyczki: niektóry firmy pożyczkowe mogą wymagać podania, na co pożyczka zostanie przeznaczona
- Dochody i wydatki: zwykle należy podać swoje źródła dochodu, takie jak wynagrodzenie, emerytura, renta lub inne formy dochodu, a także koszty utrzymania, takie jak czynsz, rachunki za energię, żywność itp.
- Informacje o zatrudnieniu: jeśli jesteś zatrudniony, musisz podać dane swojego pracodawcy, tj. nazwę firmy, adres, numer NIP i REGON, a także informacje na temat długości zatrudnienia, rodzaju umowy oraz wysokości wynagrodzenia.
Dokumenty potwierdzające dochód
Jeśli firma pożyczkowa wymaga zaświadczeń o dochodzie i przesłania dokumentów potwierdzających nasze przychody możemy użyć dokumentów takich jak:
- Umowa o pracę
- Deklaracje podatkowe: (przykładowo PIT/CIT)
- Wyciągi bankowe (zwykle z ostatnich 3 miesięcy)
- Zaświadczenia o świadczeniach: dokumenty orzekające świadczenia takie, jak np. renta, emerytura
Czy jest możliwa pożyczka bez zaświadczeń o dochodach?
W przypadku małych kwot np. w ramach chwilówki nie jest zwykle wymagane dostarczanie zaświadczeń o dochodach. Co jednak z większymi kwotami, czy jest możliwe ich otrzymanie bez okazywania swoich dochodów?
Owszem, możliwe jest wzięcie pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. W wielu bankach i firmach pożyczkowych mamy możliwość wzięcia pożyczki z zabezpieczeniem, czyli pożyczki, która jest zabezpieczona przez aktywa, takie jak nieruchomości, samochody, akcje lub inwestycje, które pozwalają pożyczkodawcy odzyskać kwotę pożyczki w przypadku braku spłaty przez pożyczkobiorcę.
Alternatywną możliwością jest wzięcie pożyczki z poręczycielem, czyli pożyczki, w której pożyczkodawca wymaga od pożyczkobiorcy znalezienia osoby, która będzie w stanie udzielić poręczenia, czyli gwarancji, że pożyczka zostanie spłacona w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie tego zrobić. Poręczyciel może być osobą fizyczną lub prawna, która zobowiązuje się do zapłaty pożyczki w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie tego zrobić.
Jak firmy pożyczkowe sprawdzają zdolność kredytową?
Niektóre firmy wymagają wypełnienia kwestionariusza, który pozwala im określić zdolność kredytową potencjalnego klienta. Na jakie czynniki najbardziej zwracają uwagę? Przede wszystkim są to:
- miesięczne zarobki
- rodzaj zatrudnienia (umowa o pracę, umowa na zlecenie, umowa o dzieło, student, emeryt, rencista)
- miesięczne wydatki
- inne zobowiązania (inne pożyczki, raty, kredyty w trakcie spłaty)
- stan cywilny
- wykształcenie
Czy biorąc pożyczkę trzeba posiadać konto bankowe?
Przeważnie biorąc pożyczkę wymagane jest posiadanie konta bankowego, ponieważ większość instytucji finansowych wymaga, aby pożyczkobiorca dokonywał płatności za pożyczkę oraz spłacał raty pożyczki na rachunek bankowy pożyczkodawcy. Dzięki temu pożyczkodawca ma pewność, że otrzyma płatności i może je łatwo monitorować, pomaga to również w weryfikacji tożsamości klienta. Jest to również swego rodzaju zabezpieczenie dla banku, ponieważ ma on umożliwione pobieranie rat bezpośrednio z konta pożyczkobiorcy.
Znaleźć jednakże możemy instytucje finansowe, które oferują pożyczki bez konieczności posiadania konta bankowego, ale są to raczej wyjątkowe i rzadkie sytuacje. Branie takiej pożyczki często jest również nieopłacalne dla pożyczkobiorcy, ze względu na chociażby bardzo wysokie oprocentowanie. Takie instytucje z reguły nie posiadają dobrej renomy i wymagają w bardzo wielu przypadkach, by klient pozostawił zabezpieczenie w formie zastawu. Branie tego typu pożyczek jest wysoce ryzykowne i odradza się robienia tego, jeśli nie jest to koniecznością.
Inne dokumenty (np. przy pożyczce hipotecznej, pod zastaw, na samochód)
Wymagania względem dokumentów różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj pożyczki bierzemy. W pożyczce hipotecznej wymagane może być chociażby przedstawienie dokumentów potwierdzających zatrudnienie, zarobki, historię kredytową lub dokumentów związanych z nieruchomością, np. umowy kupna-sprzedaży, aktu notarialnego, zaświadczenia o prawie własności, potwierdzenia o aktualnym stanie hipoteki, itp. W pożyczce pod zastaw koniecznym może być przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość pożyczkobiorcy, umowy sprzedaży lub dowodu własności zastawianego przedmiotu, a także dokumentów określających wartość przedmiotu, takich jak wycena. Jeśli z kolei zastawiamy nasz samochód, to wymaganymi dokumentami są: umowy kupna-sprzedaży lub dowodu własności samochodu, dokumenty potwierdzające wartość samochodu (np. wycena lub przegląd techniczny), a także dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej.