Pożyczka pod zastaw samochodu jako nowy środek pozyskania gotówki

Pożyczka pod zastaw samochodu jako nowy środek pozyskania gotówki

Kolejne instytucje finansowe oferują nowe formy pożyczek. Jedna z nich jest dedykowana specjalnie dla posiadaczy samochodów. Posiadając własne cztery kółka można z łatwością uzyskać dofinansowanie na dowolny cel, sięgające nawet do 100 tysięcy złotych.

Powody, dla których pożycza się pod zastaw są różnorakie: od nie najlepszej zdolności kredytowej, przez możliwość zajęć komorniczych, aż po chęć uniknięcia zbędnych formalności. Pożyczkodawca w tej sytuacji potrzebuje tylko i wyłącznie zabezpieczenia na wypadek niemożności spłaty zobowiązania.

Pożyczka pod zastaw używanego samochodu

Obecnie, firmy oferujące pożyczkę pod zastaw samochodu nie zabierają auta na swój parking, tylko pozwalają na swobodne dysponowanie. Głównie z tego powodu, taki rodzaj dofinansowania jest pożądany przez klienta. Przedsiębiorstwa, mające w swojej ofercie taką możliwość pozyskania gotówki mają na uwadze to, że duża część społeczeństwa wykorzystuje samochód w pracy. Odbierając sposobność korzystania z auta klienta, narażają się na to, że nie spłaci on na czas swojego zobowiązania lub w ogóle zaniecha oddawania pieniędzy.

Co ciekawe, nie jest możliwe otrzymanie pożyczki pod zastaw samochodu będącego w leasingu. Osoba fizyczna musi wykazać, że jest właścicielem danego auta.

W przypadku przedsiębiorstw, istnieje możliwość sprzedania samochodu firmie leasingowej lub otrzymania pożyczki leasingowej, która jest swego rodzaju pożyczką pod zastaw samochodu. W tej sytuacji jako zabezpieczenie służy cesja z polisy ubezpieczeniowej a fakt częściowego przewłaszczenia samochodu przez daną instytucję należy odnotować w dowodzie rejestracyjnym. W ten sposób firma może pozyskać dodatkowe środki nie tracąc całości praw do swojej własności.

Warunki otrzymania pożyczki pod zastaw samochodu

Aby móc starać się o otrzymanie pożyczki pod zastaw samochodu należy spełnić cztery kryteria:

– posiadać samochód w odpowiednim wieku,
– być jedynym właścicielem samochodu,
– posiadać ważny przegląd i ubezpieczenie OC (niektóre instytucje wymagają także ubezpieczenia AC),
– posiadać ważny dowód osobisty.

Przed otrzymaniem gotówki, należy podpisać sporządzoną przez pożyczkodawcę umowę oraz dokument przywłaszczenia samochodu. W zamian pożyczkodawca upoważnia pożyczkobiorcę do wpisania jego danych do dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy. W ten sposób firma udzielająca pożyczki staje się posiadaczem 51% praw do samochodu, jednak po spłacie całości pożyczki, całość praw wraca do pożyczkobiorcy.

Wady i zalety pożyczki pod zastaw auta

Zalety:

– możliwość otrzymania dofinansowania sięgającego 100 tysięcy złotych,
– brak utraty prawa dysponowania pojazdem,
– jedynym zabezpieczeniem pożyczki jest samochód,
– brak formalności na etapie sprawdzania historii kredytowej.

Wady:

– formalności związane z przerejestrowaniem samochodu,
– utrata pojazdu w przypadku braku spłaty zobowiązania,
– wysokie koszty pożyczki.

Starając się o pożyczkę pod zastaw samochodu, należy mieć na uwadze fakt, że otrzymanie takiego dofinansowania jest dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze od tradycyjnej pożyczki bez zabezpieczenia lub pod zastaw hipoteki, nie rezygnując z możliwości otrzymania bardzo wysokiej kwoty.