Pożyczka na zasiłek z MOPS 

Pożyczka na zasiłek z MOPS 

Zasiłek z MOPS to źródło dochodu, które w niektórych instytucjach finansowych w zupełności wystarcza, by uzyskać pożyczkę. Jeżeli utrzymujesz się ze świadczeń z pomocy społecznej i jesteś wolny od krytycznych zadłużeń, najprawdopodobniej będziesz w stanie zaciągnąć tego typu zobowiązanie — wiele firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie produkty dla klientów w sytuacji takiej, jak Twoja. Więcej o tym jak działa pożyczka na zasiłek z mops i gdzie jej szukać przeczytasz w dalszej części tekstu.

Brak możliwości podjęcia pracy nie jest rzadkim problemem — dotyczy wielu osób, którym sytuacja zdrowotna lub rodzinna zamyka drogę do stabilnego zatrudnienia oraz godnego wynagrodzenia i zmusza je do korzystania ze środków pochodzących z opieki społecznej. Niestety zasiłki nie zawsze są w stanie pokryć wszystkie pilne potrzeby czy nieprzewidziane wydatki.

Dowiedz się, na jakich zasadach możesz w takich przypadkach zaaplikować o dodatkowy zastrzyk gotówki, jakim jest pożyczka na zasiłek z mops.

Jakie są rodzaje świadczeń w MOPS?

Wśród świadczeń przysługujących w ramach działalności opieki społecznej wyróżniamy:

 1. Świadczenia pieniężne
 2. Świadczenia niepieniężne

Te pierwsze nazywamy zasiłkami lub w przypadku przyznanej przez sąd opieki — wynagrodzeniem.

Zasiłki możemy z kolei podzielić na:

 • stałe,
 • okresowe,
 • celowe,
 • specjalne,
 • na usamodzielnienie ekonomiczne (przyznawane czasami w formie pożyczki).

W Polsce mamy także do czynienia ze świadczeniami:

 • rodzinnymi — na przykład zasiłkiem rodzinnym, pielęgnacyjnym, opiekuńczym, czy zapomogami z tytułu urodzenia dziecka („becikowe”);
 • socjalnymi  — pochodzącymi od pracodawcy.

W kontekście ubiegania się o pożyczkę  — nie wszystkie są jednak traktowane jednakowo. To czy dane środki podnoszą Twoją zdolność kredytową, czy nie, zależy od częstotliwości ich wypłacania (tj. czy mają charakter stały, czy jednorazowy) oraz podmiotu, który dokonuje oceny.

Czy zasiłek z MOPS-u wlicza się do dochodu?

Świadczenia otrzymywane z pomocy społecznej są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba też wykazywać ich w zeznaniu podatkowym składanym raz do roku. Może to dawać mylne wrażenie, że żaden pożyczkodawca nie potraktuje ich jak dochodu. To jednak nieprawda.

Dla wielu instytucji udzielających pożyczek zasiłki z MOPS-u są akceptowalnym w wystarczającym stopniu źródłem dochodu.

Czy można dostać pożyczkę na zasiłek z MOPS?

Zobowiązania zaciągane na zasiłek są dość szeroko dostępne. Co więcej, zawarcie umowy pożyczki jest możliwe nie tylko, kiedy jako źródło utrzymania wykażesz niewielkie zarobki wspomagane dodatkowo zasiłkiem z MOPS-u, ale również, kiedy świadczenie z opieki społecznej jest jedynym źródłem dochodu.

Nie najlepsze położenie ekonomiczne nie zagwarantuje oczywiście możliwości pożyczenia ogromnych kwot. Jednak w zasięgu Twojej ręki może być nawet kilka tysięcy złotych — wystarczy wiedzieć, do jakiej instytucji się zgłosić.

Gdzie szukać pożyczki na zasiłek z MOPS?

Tego typu finansowanie to domena sektora pozabankowego. Działa on głównie w sieci, więc to właśnie w internecie powinieneś zacząć swoje poszukiwania. Firmy pożyczkowe, które mają w swojej ofercie chwilówki i pożyczki ratalne są obecnie liczone w setkach. Warto więc, byś w pierwszej kolejności skorzystał z gotowych, niezależnych rankingów pożyczek online.

Ważne!

Unikaj pożyczkodawców w formie osób fizycznych ogłaszających się na popularnych portalach aukcyjnych. To z reguły oszuści wyłudzający dane osobowe lub przedpłaty. Dlatego, jeśli poszukujesz takiej pomocy, to pożyczaj wyłącznie w legalnie działającej, zarejestrowanej w formie spółki firmie pozabankowej.

Listę firm pożyczkowych u których możliwa jest pożyczka na zasiłek z mops możesz znaleźć na naszej stronie, np. przy na rankingu firm, które udzielają pożyczki dla każdego bez odmowy.

Pożyczka na zasiłek z MOPS — jakie są wymagania?

Twoje źródło utrzymania nie będzie miało bezpośredniego wpływu na ilość wymagań stawianych konsumentom przez firmy pozabankowe. Instytucje te, posiadają identyczne wymogi dla wszystkich swoich klientów.

Warunkiem udzielenia pożyczki są:

 • pełnoletność (niektórzy pożyczkodawcy dodatkowo podnoszą minimalną granicę wieku do 19, 21 lub nawet 25 lat);
 • posiadanie aktualnego dowodu osobistego;
 • dysponowanie własnym numerem telefonu;
 • prywatne konto bankowe;
 • pozytywne przejście weryfikacji zdolności kredytowej;
 • dobra historia spłaty wcześniejszych zobowiązań (jest ona sprawdzana w rejestrach zadłużonych, np. w Biurze Informacji Kredytowej czy też przy pomocy platformy wymiany informacji pożyczkowej).

Poza tym aplikowanie o pożyczkę online będzie wiązało się z koniecznością rejestracji w serwisie pożyczkodawcy i logowania na indywidualne konto klienta. Po zawarciu umowy będzie to bardzo przydatny panel. Znajdziesz w nim wszystkie kluczowe informacje, np. jaka jest całkowita kwota pożyczki albo dokładny termin jej spłaty.

Jakie dokumenty mogą być potrzebne?

W przeciwieństwie do banków, firmy pożyczkowe nie wymagają od wnioskujących zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach. Proces ubiegania się o pożyczkę pozabankową cechuje minimum formalności.

Składa się na nie:

 • wypełnienie prostego wniosku (m.in. danymi z dowodu osobistego),
 • weryfikacja tożsamości (która ma jednocześnie pomóc w zweryfikowaniu wypłacalności potencjalnego pożyczkobiorcy, czyli zdolności do spłaty pożyczonej kwoty wraz z kosztami).

Jakie są koszty pożyczki na zasiłek?

Koszty pożyczek na zasiłek z MOPS-u nie różnią się od tych, które musi zapłacić osoba, wykazująca inne źródło dochodu. Ceny chwilówek wahają się od 0 zł (pożyczka za darmo to popularna promocja dla nowych klientów) do ok. 125 zł za każdy pożyczony na 30 dni 1 000 zł.

Na całkowity koszt pożyczki składają się także:

 • pożyczona kwota (ta z wniosku);
 • odsetki (czyli oprocentowanie — zmienne lub stałe);
 • koszty pozaodsetkowe, np. prowizja za udzielenie finansowania lub obligatoryjne ubezpieczenie.

Porównując ze sobą poszczególne oferty, zawsze zwracaj uwagę na RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – to parametr, w którym wyraża się całkowita kwota kredytu czy pożyczki, w ujęciu procentowym, w skali roku.