Pożyczka na raty bez BIK – co to w zasadzie oznacza?

Pożyczka na raty bez BIK – co to w zasadzie oznacza?

Pożyczki pozabankowe w Polsce dostępne są od lat 90. Jednak dopiero około 10 lat temu zaistniała możliwość wzięcia pożyczki przez Internet. Obecnie nikt nie wyobraża sobie, aby iść do okienka, wypełniać wiele stron formularzy i czekać nawet godzinę na odpowiedź. Chcemy otrzymać pożyczkę szybko i cieszyć się z dodatkowych pieniędzy. Firmy pożyczkowe to umożliwiają. Ponadto są też inaczej nastawione do potencjalnych klientów niż banki. Oczywiście weryfikują swoich klientów, ale dają też możliwość wzięcia pożyczki po spełnieniu minimalnej ilości formalności. Możliwa jest nawet pożyczka bez BIK, BIG, ERIF, czyli bez sprawdzania baz. Jednak warto wiedzieć co to w praktyce oznacza.

Jak dostać pożyczkę pozabankową?

Najpierw trzeba ustalić ile potrzebujemy pożyczyć i na jaki czas. Na rynku bez bardzo dużo ofert, które umożliwiają pożyczenie pieniędzy na kilka dni, ale i na kilka lat. Z powodzeniem można pożyczyć też tylko 300 złotych, jak i 10 000 złotych. Dlatego pierwszy krok to ustalenie jaka forma pożyczki będzie dla nas najłatwiejsza do spłaty.

Najczęściej wybierane są:

Formalności są jednak podobne przy każdej opcji, ponieważ wniosek składamy online. Jeśli szczególnie zależy nam na pożyczce bez sprawdzania baz, koniecznie trzeba znaleźć firmy, które otwarcie informują, że nie sprawdzają w ten sposób klienta, a pożyczka ratalna bez baz zostanie udzielona każdej chętnej osobie. Jeżeli nie ma takiej informacji na głównej stronie warto sprawdzić regulamin. Z kolei, gdy jest nam obojętne co firma sprawdzi, najlepiej jest wybierać według kosztów. Dużo firm oferuje pożyczki na promocyjnych warunkach, jak „Pierwsza pożyczka za 0 zł”.

Kolejny krok to po prostu złożenie wniosku o pożyczkę. Wystarczy wpisać we wniosku swoje dane osobowe, a potem uzupełnić pola dotyczące danych finansowych, w tym wysokości i rodzaju uzyskiwanych dochodów oraz wydatków, także innych rat kredytów i pożyczek. Takie oświadczenie zastępuje zaświadczenie o dochodach wydawane przez zakład pracy. Jeśli na koniec wniosku pojawią się zgody na weryfikację w bazach typu BIG, ERIF, BIK to powinniśmy ją wyrazić, jeżeli chcemy, aby nasz profil został tam zweryfikowany. Mogą jednak nie być częścią wniosku, gdy firma nie sprawdza baz. 

Ostatni krok to zwykle przelew weryfikacyjny. Dużo osób ma wątpliwości, czy powinno się najpierw płacić firmie pożyczkowej. Jednak kwota przelewu jest zawsze symboliczna, a jest on potrzebny, aby zweryfikować wirtualnego klienta. Po prostu w banku podajemy dane osobowe i jeśli dokonamy przelewu to jego odbiorca może sprawdzić takie dane. Gdy są zgodne z informacjami podanymi we wniosku weryfikacja jest pozytywna. Taki przelew dosłownie służy do potwierdzenia tożsamości osoby składającej wniosek o pożyczkę.

Co sprawdzają firmy pożyczkowe podczas sprawdzania baz?

Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Pożyczka na raty bez BIK nie musi oznaczać, że firma nie sprawdza żadnej bazy. Najczęściej informuje klientów, że nie jest sprawdzana baza pod nazwą Biuro Informacji Kredytowej. Tak naprawdę w tej bazie znajdziemy tylko informacje o zobowiązaniach finansowych wobec banków i innych firm pożyczkowych, o ile z tą bazą współpracują. Dlatego nie jest to najlepsze źródło informacji dla pożyczkodawców.

Chyba, że mamy wpisane długi w BIK, ponieważ nie spłaciliśmy kredytu na czas. W takim wypadku pożyczka na raty bez BIK i KRD może być dla nas dobrym rozwiązaniem. Natomiast nawet jeśli firma pożyczkowa deklaruje, że nie sprawdza tych baz, może weryfikować klienta w BIK czy ERIF, które również zbierają informacje o długach z różnego tytułu i dłużnikach. Oznacza to, że jeśli chcemy pożyczkę bez sprawdzania baz, to sama deklaracja, że firma nie sprawdza BIK to za mało. Trzeba szukać pożyczki bez bik w miejscu, które deklaruje, że nie sprawdza żadnych baz.

Wszystkich pewnie ciekawi co takiego znajduje się w bazach, że wiele osób nie chce, aby były one sprawdzone. Otóż na przykładzie BIK można powiedzieć, że są tam zwarte nasze dane osobowe oraz dane finansowe. Po prostu do BIK przekazywane są informacje o stanie zobowiązań finansowych już od momentu złożenia wniosku nawet, jeśli jest on odrzucony, będzie widniał w bazie. Potem aktualizowane są dane o terminie spłaty. Jeżeli spłacamy kredyt na czas, to nie ma się czego obawiać taki wpis będzie dla nas korzystny. Natomiast w sytuacji, gdy nie płacimy terminowo albo wręcz porzuciliśmy spłatę to zaczną pojawiać się negatywne wpisy o zadłużeniu. A te po prostu zablokują nam możliwość wzięcia kredytu w banku.

Negatywne wpisy a pożyczka pozabankowa

Jak już wspomnieliśmy banki w inny sposób oceniają wniosek. Klient musi mieć idealną historię kredytową i dochody potwierdzone zaświadczeniem o dochodach. Inaczej kredytu nie dostanie. Zatem nawet jeden negatywny wpis w bazie automatycznie dyskwalifikuje do wzięcia kredytu. Z kolei firmy pożyczkowe rozpatrują każdy wniosek indywidualnie. A pożyczka na raty bez BIK i zaświadczeń jest jedną z popularniejszych ofert, ponieważ klienci nawet z problemami finansowymi mają szansę na jej otrzymanie. Można więc powiedzieć, że osoby z negatywnymi wpisami też mają szansę na pożyczkę pozabankową o ile spełniają inne przyjęte kryteria.

4/5 - (1 vote)