Pierwsza pożyczka bez odsetek: co warto o tym wiedzieć?

Pierwsza pożyczka bez odsetek: co warto o tym wiedzieć?

2 września 2019 0 By Aleksandra Czarnecka

Współczesny sektor pożyczek pozabankowych już w bardzo niewielkim stopniu przypomina tę samą branżą jeszcze z lat 90 ubiegłego stulecia, czyli z początkowych etapów istnienia sektora pozabankowego na polskim rynku. Dzisiejsza oferta pożyczek pozabankowych sukcesywnie staje się coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do oferty banków, co bierze się ze wspólnego występowania co najmniej kilku istotnych czynników. Oczywiście, najważniejszym faktorem wydają się tutaj coraz atrakcyjniejsze warunki oferty bazowej, jaką swoim klientom przedstawiają współczesne instytucje pożyczkowe. Nie można jednak zapominać również o różnego rodzaju rozwiązaniach promocyjnych, takich jak na przykład pożyczki za 0 zł.

Jaki jednak jest dokładny obraz współczesnej branży pożyczkowej oraz o czym przede wszystkim należy pamiętać pożyczając pozabankowo? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Pożyczki za 0 zł: co warto wiedzieć o tej ofercie?

Jak już wspominano, takie opcje, jak pierwsza pożyczka bez odsetek stanowią coraz częściej spotykany element oferty dzisiejszych instytucji pożyczkowych. Co więcej, tego rodzaju rozwiązań konsumenci z całą pewnością nie znajdą w ofercie banków.

Bez wątpienia, możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki “za darmo”, czyli bez konieczności ponoszenia żadnych kosztów stanowi opcję niezwykle atrakcyjną. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że pożyczki za 0zł zawsze i bez wyjątku stanowią element oferty promocyjnej instytucji pożyczkowych, a nie część oferty bazowej. Oznacza to, że możliwość darmowego pożyczania jest uwarunkowana przede wszystkim dotrzymaniem przez pożyczkobiorcę warunków zawartych w regulaminie promocji. Jednym z najważniejszych wymagań w tym zakresie jest konieczność spłaty zaciągniętej pożyczki w przewidzianym przez umowę terminie. W przeciwnym wypadku, promocyjne warunki pożyczki przestają nas obowiązywać w sposób automatyczny z tytułu złamania regulaminu promocji. Oznacza to, że w przypadku braku terminowej spłaty zobowiązania firma pożyczkowa ma pełne prawo, aby zażądać spłaty pożyczki już nie według oprocentowania promocyjnego, lecz zgodnie ze standardową tabelą kosztów. Więcej dokładnych informacji w tym zakresie można znaleźć pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-za-0-zl-pierwsza-pozyczka-bez-odsetek/

Kolejną istotną informację na temat darmowych pożyczek stanowi fakt, że propozycje tego rodzaju oznaczają pożyczki przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania na poziomie 0%. Z perspektywy klienta jest informacja szczególnie istotna, ponieważ niektóre koszty z definicji nie wchodzą w skład RRSO. Dotyczy to przede wszystkim ewentualnych dodatkowych opłat za przedłużenie pożyczki lub też jej refinansowanie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed zdecydowaniem się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej należy sprawdzić status prawny potencjalnego pożyczkodawcy. W społecznym odbiorze takie terminy, jak “parabank” czy “instytucja pożyczkowa” przeważnie są używane w sposób zamienny. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości terminy te odnoszą się do różnych kategorii podmiotów. Instytucje pożyczkowe to rzetelne firmy widniejące w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy KNF oraz funkcjonujące zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim. W odniesieniu natomiast do tzw. parabanków klient niestety nie może już mieć żadnej gwarancji bezpieczeństwa ani rzetelności świadczonych usług.