Rankingi pożyczek, kredytów i kont bankowych
Zakup samochodu, nawet używanego to spory wydatek. Gdy możliwości finansowe nie są wystarczające, aby pokryć wartość pojazdu, można postawić na uzyskanie dodatkowego sposobu finansowania. Dziś kredyt na samochód oferuje kilka banków, nie tylko ten związany z marką samochodową ToyotaBank. Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na kupno nowego, jak i używanego auta.
Czy znajdzie się też coś na opony do auta, czy wydatki na naprawy? Sprawdź ranking ofert i poznaj szczegóły, takie jak oprocentowanie, RRSO, a przekonasz się, ile kosztuje kredyt na auto. Teraz możesz kupić wymarzony pojazd, nawet jeśli nie zgromadziłeś wystarczającej gotówki lub nie chcesz ruszać swoich oszczędności.
Leasing i kredyt na samochód to dwie różne formy finansowania. Co istotne, nie są one dostępne wyłącznie dla przedsiębiorców. Dla osób, które nie prowadzą działalności, dostępny jest tzw. leasing konsumencki. Mogą z niego korzystać klienci indywidualni. Zarówno leasing, jak i kredyt mają pewne zalety.
Kredyty są produktem bankowym. Te na auto mają charakter celowych. Przeznaczone są na zakup pojazdu, co oznacza, że uzyskane środki mogą pokryć koszt kupna samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla, quada, przyczepy (np. kempingowej), a także łodzi motorowej. Poprzez udzielenie kredytu instytucja finansowa uzyskuje dodatkowe zabezpieczenie na przedmiocie finansowania. W ten sposób ogranicza ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy. Efektem tego jest niższe oprocentowanie niż to, jakie charakteryzuje kredyty gotówkowe. Nie ma znaczenia, w jakim stanie jest kupowany pojazd. Może być nowy, może być używany. Bank może jednak proponować różne warunki dla kredytowanego zakupu nowego pojazdu niż te, jakie ustalono w ofertach na kredyt na samochód używany.
W ofertach pojawiają się pewne warunki odnośnie wieku pojazdu. Bywa, że proponuje oddzielne oferty kredytów na motocykl. Na ogół kredyt samochodowy po uregulowaniu skutkuje spłaceniem wartości pojazdu, wobec czego kredytobiorca staje się jego pełnoprawnym właścicielem. Jeśli zaś auto nie zostało wpisane do umowy jako zabezpieczenie kredytu, może zostać sprzedane jeszcze przed spłatą długu. Do uzyskania kredytu niezbędne jest posiadanie dobrej zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Można uzyskać np. 125% wartości pojazdu, co pozwala na sfinansowanie zakupu akcesoriów samochodowych czy napraw w przypadku auta używanego.
Alternatywą dla kredytu jest leasing. Można powiedzieć, że łączy on kilka cech kredytu oraz kilka wynajmu samochodu. W zależności od rodzaju charakteryzuje się różnymi zasadami.
Nie zawsze leasing może posłużyć na sfinansowanie zakupu samochodu używanego. Mogą pojawić się ograniczenia. Zwykle w ten sposób finansowane są zakupy droższych pojazdów. Gdy umowa leasingowa nie przewiduje klauzuli wykupu, po jej wygaśnięciu przedsiębiorca czy konsument nie mają praw do nabycia tego pojazdu na własność. Poprzez umowę leasingu leasingobiorca dokonuje tak naprawdę najmu samochodu na dłuższy okres. W trakcie jej obowiązywania przedmiot leasingu jest oficjalnie własnością leasingodawcy, a leasingobiorca płaci raty.
W przypadku kredytu samochodowego pojazd należy zwykle do kredytobiorcy. Po upływie okresu obowiązywania umowy leasingowej pojazd albo może zostać wykupiony, albo nie. Oferty leasingu pochodzą od firm zajmujących się taką działalnością. Osoby decydujące się skorzystać z nich jako konsumenci muszą liczyć się z koniecznością ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Jak widać, zarówno kredyt na samochód, jak i leasing mają pewne plusy i minusy. Która jest lepsza? Oto kilka faktów:
Każdy samodzielnie powinien podjąć decyzję, czy kredyt na auto jest dla niego odpowiedni, czy może lepiej wybrać leasing.
Zakup samochodu można sfinansować nie tylko klasycznym kredytem samochodowym. Oprócz niego w ofercie banków pojawiają się kredyty gotówkowe. Zapewniają one większą elastyczność dla kredytobiorcy. Nie musi on ograniczać się co do celu wydatkowania środków. Ponadto lista dokumentów, jakie wymagane są przez bank, nie jest tak długa, jak w przypadku specjalnego kredytu na pojazd.
Klasyczny kredyt na samochód jest ciekawą formą finansowania, która charakteryzuje się różnym sposobem spłaty. Wyróżniamy:
Termin ten odnosi się do zabezpieczenia kredytu samochodowego. Gdy warunkiem udzielenia takiego kredytu jest przewłaszczenie na zabezpieczenie, to oznacza, że w momencie podpisania umowy mamy do czynienia z przeniesieniem własności pojazdu na bank. W ofertach banków pojawia się:
Przeglądając oferty kredytów samochodowych w rankingu, można natrafić na inną formę ich zabezpieczenia.
Do tego, aby wziąć samochód na raty w banku, niezbędne będzie okazanie dokumentów potwierdzających tożsamość. Najpewniej bank zażąda również potwierdzenia osiąganych dochodów, zwłaszcza gdy ubiegający się o kredyt nie jest jego klientem. Charakterystyczną cechą kredytu samochodowego jest konieczność przygotowania dokumentów dotyczących pojazdu przy jego załatwianiu. Są one uzależnione od tego, czy przedmiotem finansowania ma być pojazd nowy, czy używany, czy został sprowadzony zza granicy i kto jest jego sprzedawcą. Zwykle trzeba dołączyć:
To od zdolności kredytowej zależy szansa na uzyskanie od banku kredytu. Nie tylko przedmiot finansowania będzie zabezpieczeniem. Dobra sytuacja finansowa kredytobiorcy również ogranicza ryzyko banku. Podczas ubiegania się o kredyt na samochód bank sprawdzi:
Każdy może wstępnie zapoznać się z szansą na kredyt, pobierając raport BIK. Informacje w nim zawarte mogą być pomocne przy decyzji o wyborze kredytu.
1 https://ms-gov.pl/wykaz-sadow-prowadzacych-rejestr-zastawow/