Ranking kont dla młodych - najlepsze konta młodzieżowe

Pierwsze oszczędności, pierwsze samodzielne zakupy, pierwsza wypłata, a także studia i czas usamodzielniania się to okazje do założenia konta w banku. Takie konto jest nieodzowne, gdy rodzice chcą nauczyć nastolatka zarządzania finansami. Jakie konto dla młodych warto założyć? Co jest potrzebne do otwarcia pierwszego rachunku?

Ranking kont dla młodych


Ostatnia aktualizacja: 19 Czerwca 2024
Konto dla Młodych PKO
0 zł
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0 zł
Konto
0/5 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 2 transakcje kartą lub BLIK-iem w miesiącu.
Karta
» SPRAWDŹ «

Jakie konto dla młodych można założyć? 

Oferta produktów bankowych dedykowanych osobom młodym jest zróżnicowana głównie poprzez wyszczególnienie trzech grup docelowych: 

 • dzieci do 13. roku życia,
 • młodzieży od 13. do 18. roku życia, 
 • osób młodych, które osiągnęły już pełnoletność.

Widać zatem, że obecnie posiadanie konta bankowego jest możliwe w każdym wieku.

Konto młodzieżowe, czyli konto dla młodych niepełnoletnich

W warunkach otwarcia konta dla młodzieży pojawia się ten dotyczący wieku. Granica 13 lat jest kluczowa, ponieważ wedle prawa zdefiniowanego art. 15 Kodeksu Cywilnego małoletni w tym wieku nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.1 Oznacza to, że nie mogą jeszcze samodzielnie rozporządzać swoimi prawami majątkowymi i zaciągać zobowiązania, a umowa z instytucją finansową wymaga zgody ustawowego przedstawiciela.

Dziecko od 13. roku życia jako posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może dysponować pieniędzmi na takim koncie swobodnie, o ile nie sprzeciwi się jego przedstawiciel ustawowy. W praktyce bankowej pojawiają się ograniczenia limitowe na kartach płatniczych czy limit w dziennych transakcjach bezgotówkowych. Kto jest przedstawicielem ustawowym? Może być nim:

 • rodzic, 
 • opiekun prawny,
 • kurator ustanowiony przez sąd.

Umowa z bankiem w przypadku konta dla młodych od 13 lat może zostać zawarta:

 • przez dziecko za zgodą przedstawiciela ustawowego,
 • przez przedstawiciela ustawowego w imieniu dziecka.

Podpis rodzica jest niezbędny, niezależnie od tego, czy konto młodzieżowe otwierane jest przez internet, czy w placówce banku.

Konto dla dzieci do 13 lat 

Rodzice mogą założyć konto dla swojego dziecka, nawet gdy nie osiągnęło ono jeszcze ograniczonej zdolności do czynności prawnych. W ramach takiego konta dziecko ma sporo ograniczeń.

Ofert bankowych kont do 13 lat jest niewiele. Otwarcie konta dla dziecka tak małego nie jest jednak problemem, a za jego prowadzenie na ogół nie trzeba płacić. Dziecko w tym przypadku nie ma dostępu do środków na koncie. Dopóki nie skończy 13 lat, funkcjonalność konta może być ograniczona do wpłat i wypłat, realizacji przelewów. To, co czyni atrakcyjnym tego rodzaju rachunek, to oprocentowanie, które może być przydatne w nauce dziecka dbania o oszczędności. Do korzystania z oferty bankowej banki zachęcają najmłodszych, proponując też kartę przedpłaconą. Może ona wymagać otwarcia i prowadzenia rachunku, ale pojawia się też oferta bez takiego warunku.

Dostęp do konta dla dzieci poniżej 13. roku życia możliwy jest przez bankowość internetową, zwłaszcza gdy rodzic ma konto osobiste w tym samym banku, albo w oddziale. Żeby rodzic mógł założyć pierwsze konto bankowe swojej pociechy, musi przedstawić akt urodzenia dziecka lub inny dokument z jego danymi. Oprócz konta podobnego do zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego banki oferują też typowe konta oszczędnościowe dla dzieci. Te zwykle można założyć dziecku, które już korzysta z podstawowego rachunku.

Konto dla studenta – jakie konto studenckie?

Taka oferta skierowana jest do klientów nieco starszych, w przedziale wiekowym 18-26 lat. Konto dla studenta to w zasadzie pełnoprawny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Posiadacz może korzystać z funkcji depozytowych, a w niektórych przypadkach także kredytowych czy walutowych. Banki zdecydowały się jednak na stworzenie specjalnej oferty dla osób w tym przedziale wiekowym. Wyróżnia się ona preferencyjnymi warunkami opłat. Założeniem jest, że posiadacz rachunku w tzw. wieku studenckim nie ma jeszcze stałej pracy i regularnych dochodów. Gdy ukończy on 26 lat (lub 30, bo i takie ramy wiekowe konta studenckiego istnieją) konto zostaje przekształcone na standardowe z klasycznej oferty dla dorosłych. Oto cechy, którymi konto studenckie różni się od zwykłego:

 • generalnie jest tańsze w utrzymaniu i korzystaniu,
 • nie wymaga zapewnienia przez posiadacza regularnych wpływów,
 • przewiduje lepiej dopasowane warunki zwolnienia z opłat dla osoby studiującej.

Studenckie konto dla młodych nie wymaga nadzoru rodzica. Młody dorosły może je założyć samodzielnie, a warunkiem jest potwierdzony status studenta. 

Jakie są zalety kont dla młodych?

Nadal niewielu nastolatków i studentów posiada konto w banku. Z danych zebranych od topowych instytucji finansowych działających w Polsce wynika, że liczba rachunków dla klientów w wieku 18-26 lat to niespełna 1,5 mln, a tych dla dzieci w wieku 13-17 lat nieco ponad 168 tys.2 Tymczasem zalec posiadania konta przez młodego człowieka jest sporo. Można wskazać na te podstawowe:

 • edukacja w zakresie zarządzania finansami, oszczędzania od najmłodszych lat,
 • pełna swoboda dla rodziców w kontroli nad budżetem pociechy – rodzice młodszych dzieci powinni zadbać o limity w ramach konta, dzięki którym młody człowiek nie wyda za dużo,
 • bezpieczeństwo zgromadzonych środków,
 • atrakcyjne warunki posiadania konta – banki stosują nieco odmienne niż te znane z klasycznego ROR dla dorosłych, zapewniając niższe opłaty, a nawet oprocentowanie, by móc pomnażać zgromadzone na koncie środki.

Trzeba zauważyć, że pierwsze konto bankowe jest przydatne nie tylko dla celów jego edukacji ekonomicznej. Nastolatek posiadający kartę płatniczą bez trudu zrobi zakupy w sklepie, zapłaci za bilet autobusowy. Dokona transakcji bezgotówkowej dokona zakupów przez internet. Konto bankowe będzie przydatne podczas wyjazdu na wycieczkę szkolną, obóz czy kolonię, ponieważ rodzic może w każdej chwili zasilić rachunek dziecka. To wygodne rozwiązanie dla całej rodziny. Pieniądze podarowane dziecku w ramach kieszonkowego, na urodziny, komunię czy inną okazję mogą trafić na konto. Będą w jednym miejscu i nie ma obawy, że dzieciak je zgubi. To zabezpiecza je również przed kradzieżą.

Co istotne, małoletni nie mają możliwości zrobienia debetu. Saldo nie może osiągnąć ujemnej wartości. Dziecko za sprawą własnego konta bankowego poznaje wartość pieniądza. Rodzice mogą zarządzić, że syn czy córka samodzielnie dokona opłaty za dodatkowe lekcje, czy opłaci dostęp do gier. W ten sposób nastolatkowie uświadomią sobie, jakie wydatki wiążą się z codziennym życiem. 

Które konto najlepsze? Sprawdź ranking kont dla młodych 

Przeglądając oferty, warto sprawdzić, które konto dla młodych oferuje najwięcej korzyści dla jego posiadacza. Najpierw oczywiście trzeba sprawdzić odpowiednie produkty bankowe pod względem wieku młodego człowieka. Żeby wybrać najlepsze konto bankowe dla młodych,trzeba ustalić:

 • jakie są potrzeby przyszłego posiadacza konta, aby dopasować je pod względem funkcjonalności,
 • który rachunek będzie najmniej obciążony opłatami, prowizjami,
 • czy warunkiem jest posiadanie już konta w danym banku przez rodzica – dotyczy to ofert dla nastolatków,
 • jakie funkcjonalności są dostępne w ramach rachunku, np. dostęp do bankowości elektronicznej, aplikacje internetowe,
 • w jaki sposób można założyć konto dla młodych i jakie dokumenty będą niezbędne do tego celu,
 • ile kosztuje prowadzenie konta, a ile przelewy internetowe,
 • czy jest możliwość posiadania karty płatniczej i ile trzeba za nią płacić miesięcznie.

To tylko te podstawowe kryteria, którymi warto kierować się przy poszukiwaniu rachunku dla dziecka lub studenta. Poprzez aktualny ranking kont dla młodych wyłonienie idealnej oferty zajmuje kilka chwil. Najlepsze konto dla młodego człowieka to takie, które:

 • nie generuje nadmiernych opłat, łatwo ich uniknąć,
 • posiada ciekawe, przydatne dla osoby w młodym wieku funkcjonalności,
 • pozwala nieco oszczędzić,
 • proponuje programy lub promocje, pozwalające na zdobycie nagród.

1 Art. 15 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf (dostęp: 7.05.2020).

2 Dane nie uwzględniają rachunków PKO, pochodzą z raportu PRNews: https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-kont-dla-nastolatkow-i-studentow-ii-kw-2019-r-446119 (dostęp: 7.05.2020). 

4.8/5 - (13 votes)