Inwestowanie najczęściej wiąże się z ryzykiem, ale takiego ryzyka nie trzeba podejmować, otwierając konta maklerskie. Taki rachunek stwarza szerokie możliwości inwestowania, ale dom maklerski, który je oferuje zarabia. Żeby koszty nie pożerały zysków, trzeba postarać się o możliwie najniższe opłaty na koncie maklerskim.
Każdy inwestor ma indywidualne preferencje dotyczące instrumentów inwestycyjnych, a inwestowanie powinno być przyjemnością, więc funkcjonalność rachunku jest równie istotna. Odpowiednie filtrowanie ofert i porównanie kont maklerskich jest konieczne, aby wyłonić lidera. Ranking najlepszych rachunków brokerskich to punkt wyjścia również dla początkującego inwestora, który chce podjąć próbę samodzielnego inwestowania na giełdzie.
XTB konto Standard
» SPRAWDŹ «
eToro – Konto Inwestycyjne
» SPRAWDŹ «
Konto maklerskie w XM
» SPRAWDŹ «
Santander rachunek maklerski
» SPRAWDŹ «
ING – Konto Maklerskie Elastyczne
» SPRAWDŹ «
Alior Bank – Rachunek Brokerski
» SPRAWDŹ «
mBank -eMakler
» SPRAWDŹ «
BNP Paribas – Rachunek Maklerski
» SPRAWDŹ «
Pekao – Biuro Maklerskie
» SPRAWDŹ «
Revolut
» SPRAWDŹ «
Dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów inwestycyjnych można uzyskać poprzez konta maklerskie. Te specjalistyczne rachunki prowadzone przez instytucje finansowe (biura maklerskie), będące pośrednikami pomiędzy klientem (inwestorem), a rynkiem, np. giełdą. Dzięki nim inwestorzy mogą przechowywać instrumenty inwestycyjne w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim aktywnie nimi obracać. Obracanie:
jest możliwe właśnie przez rachunek brokerski. Taką usługę udostępniają biura maklerskie należące do banków, a także domy maklerskie prowadzone przez firmy inwestycyjne. Te licencjonowane, z listy Komisji Nadzoru Finansowego1 zapewniają największe bezpieczeństwo środków. Depozyty na rachunkach maklerskich podmiotu regulowanego przez KNF są bezpieczne, ponieważ są objęte systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). W przypadku niewypłacalności, co na szczęście jest mało prawdopodobne, 90% środków do kwoty 22,500 euro jest zwracanych, a 100% do kwoty 3000 euro. W rankingu znalazły się oferty bankowe, np. elastyczne konto maklerskie w ING i pozabankowe, co zapewni szeroki wybór.
Dziś, przeglądając oferty różnych domów maklerskich, nie trzeba się zastanawiać, które znajduje się najbliżej. Na popularności zyskało konto maklerskie online, dzięki któremu można łatwiej zarządzać instrumentami finansowymi. Największe znaczenie w wyborze biura maklerskiego i jego oferty mogą mieć:
Profesjonalny trader doceni giełdy zagraniczne, ETF-y, obligacje, zaś konto maklerskie dla początkujących z dostępem do materiałów informacyjnych wydaje się niezbędne. Początkujący inwestor powinien nade wszystko zwrócić uwagę na koszty konta maklerskiego, zwłaszcza gdy zaczyna z małym portfelem.
Przez konto maklerskie demo należy rozumieć konto z dostępem do podstawowych funkcjonalności, aby można się było przekonać, czy wybór tego konkretnego, oferowanego przez dane biuro, będzie odpowiedni. Co ciekawe, z takiego konta mogą korzystać nawet te osoby, które chcą zwiększyć swoją świadomość o finansach, np. dzieci. W praktyce korzystają z niego głównie doświadczeni traderzy, aby testować bez ryzyka straty kapitału nowe strategie inwestycyjne.
Podobnie, jak w przypadku kont osobistych, konta maklerskie wiążą się z koniecznością poniesienia kosztów. Tabele opłat i prowizji tego rodzaju rachunku mogą jednak wydawać się bardziej skomplikowane. Można w nich znaleźć:
Zaawansowany inwestor, dokonujący wielu obrotów dziennie, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość prowizji.
Zamknięcie konta nie jest możliwe, jeśli inwestor nie wypłacił z niego wszystkich środków czy pozostawił na nim papiery wartościowe. Warto sprawdzić, jak zamknąć konto maklerskie w danym domu maklerskim, gdyż czasem wymaga to wizyty w placówce, a czasem wystarczy pisemne wypowiedzenie umowy przesłane drogą korespondencyjną. Jeśli inwestor decyduje się na otwarcie konta w innym biurze, może przenieść posiadane instrumenty finansowe do tego nowo wybranego. Nie warto zostawiać “zerowego” konta, za które dom maklerski pobiera opłaty.
Niedoświadczony inwestor nad wyborem konta maklerskiego na pewno spędzi więcej czau niż ten zaawansowany. Warto podstępować według instrukcji:
Krok 1. Ustalenie zamiarów inwestycyjnych, oczekiwań co do funkcjonalności konta. Najlepiej odpowiedzieć na pytanie, czy działalność inwestycyjna będzie częsta, czy inwestor myśli jedynie o pojedynczych np. długoterminowych inwestycjach. Opcja krótkiej sprzedaży przyda się tym, którzy codziennie chcą realizować transakcje giełdowe.
Krok 2. Poznanie kosztów rachunku i jego funkcjonalności. Niskie opłaty na koncie maklerskim będą atrakcyjne, zaś wysokie mogą zniechęcić. W aspekcie kosztów trzeba zauważyć, że najlepsze konta maklerskie to te:
Krok 3. Założenie konta, co online jest naprawdę łatwe i szybkie. Wystarczy mieć ukończone 18 lat, posiadać dowód osobisty, numer konta do przelewania zysków, a w większości domów maklerskich nie jest nawet wymagany wkład własny. Podpisanie umowy poprzedza określenie profilu inwestycyjnego, co może ustrzec początkującą osobę przed nieodpowiednim instrumentem.
1 Lista domów maklerskich KNF dostępna jest na: https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_rynku_kapitalowego/domy_maklerskie.