Jak dostać pożyczkę na dowód?
Rynek chwilówek, czyli niezwykle popularnych pożyczek pozabankowych, z roku na rok cieszy się wśród polskich konsumentów coraz większą popularnością. Jest to często jedyna alternatywa dla klasycznych banków, które mają bardzo duże wymagania wobec swoich klientów. Pożyczki na dowód krótkoterminowe wyróżniają się prostymi formalnościami – wprowadzają je kolejne firmy pozabankowe, ponieważ jest to usługa bardzo pożądana wśród polskich pożyczkobiorców. W niniejszym artykule tłumaczymy w sposób niezwykle dokładny, czym są pożyczki na dowód oraz jakie warunki należy spełnić, aby je uzyskać. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Pożyczki na dowód – jak to działa?
Pożyczki krótkoterminowe, czyli tak zwane chwilówki oferowane za pośrednictwem internetu, udziela się na bardzo prostych zasadach. Podczas składania wniosku o uzyskanie kredytu w banku, musimy przygotować się na bardzo dużą weryfikację – dotyczy ona na przykład zdolności kredytowej w BIK, źródła oraz wysokości uzyskiwanych dochodów oraz wydatków ponoszonych przez danego wnioskującego. Firmy pożyczkowe w odróżnieniu od banków stosują znacznie prostsze procedury. Nie prześwietlają tak mocno swoich potencjalnych klientów, dzięki czemu z ich oferty korzysta mnóstwo osób – z roku na rok coraz więcej.
Dowód osobisty to jak wiadomo najważniejszy i podstawowy sposób na ustalenie tożsamości danego klienta. W teorii może on nam pozwolić na uzyskanie większości istotnych informacji odnośnie danego pożyczkobiorcy. Aby zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa, instytucje pozabankowe sprawdzają również kilka innych informacji. Mowa tutaj o informacjach takich jak:
- potwierdzenie tożsamości osoby składającej wniosek o pożyczkę – w tym celu instytucje pożyczkowe proszą konsumentów o zweryfikowanie swojej tożsamości przy użyciu różnych dostępnych metod. Dla przykładu: LendOn prosi swoich klientów o przelanie 1 grosza ze swojego rachunku bankowego, zaś ExtraPortfel oferuje potwierdzenie swojej tożsamości przy użyciu systemu o nazwie Instantor,
- granica wiekowa – wiek można zweryfikować oczywiście za pomocą sprawdzenia daty urodzenia znajdującej się na dowodzie osobistym. Wybrane instytucje pozabankowe mają jednak bardziej rygorystyczne warunki niż pełnoletność – niektóre określają także wyższą granicę, na przykład 21 lat. Taką firmą pożyczkową jest na przykład Pożyczka Plus;
- zweryfikowanie, czy dany klient nie jest zapisany w rejestrze dłużników – instytucje pożyczkowe sprawdzają, czy dany klient w odpowiednim terminie spłacał wszystkie swoje poprzednie zobowiązania. Dla przykładu: Ferratum Money weryfikuje KRD, ale nie sprawdza BIK. Z kolei Wonga oraz Vivus weryfikują zarówno BiK, KRD jak i BIG.
Pożyczka na dowód bez zaświadczeń o zarobkach – jak to działa?
Banki bardzo dokładnie sprawdzają, czy osoby wnioskujące o uzyskanie finansowania posiadają odpowiednio udokumentowane źródła dochodów. W przypadku pożyczkodawców często jest zupełnie inaczej. Wiele firm tego typu nie zmusza klientów do dokładnego uwiarygadniania źródeł swoich dochodów.