Czym jest pożyczka pozabankowa i na co można ją przeznaczyć?
Pożyczki gotówkowe lub kredyty długoterminowe oferowane przez instytucje bankowe bardzo różnią się od pożyczek pozabankowych, o które możemy ubiegać się w prywatnych firmach pożyczkowych. Różnice te polegają nie tylko na kosztach produktów, ale też na sposobach w jakie wnioskodawcy są weryfikowani, pozyskaniem finansowania czy terminami spłat. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył trudności finansowych, nic więc dziwnego, bo w końcu wypadki się zdarzają, a nieoczekiwane wydatki zdarzają się każdemu. Nie każdy jest w stanie zwrócić się w tej sytuacji o pomoc do rodziny lub bliskich. Problemem też często jest otrzymanie pożyczki gotówkowej w banku, gdy niestety zdolność kredytowa jest niewielka lub żadna. Na szczęście dla takich osób istnieją opcje, dzięki którym możemy uzyskać dodatkowe zastrzyki gotówki na sfinansowanie pilnych potrzeb lub długo odkładanych programów, niekoniecznie ubiegając się o nie w typowych bankach.
Co to znaczy, że pożyczka jest pozabankowa?
Pożyczki pozabankowe, mogą występować jako krótkoterminowe chwilówki lub jako pożyczki ratalne na dłuższy okres, są to rodzaje pożyczek oferowanych przez wszelkiego rodzaju instytucje, które działają poza sektorem bankowym. Najczęściej są to instytucje pożyczkowe, parabanki lub po prostu osoby prywatne. Mówiąc instytucje pożyczkowe mamy tu na myśli wszystkie firmy, które swoją działalność opierają na pożyczaniu pieniędzy stacjonarnie jak i poprzez internet czy telefon. Do pożyczek pozabankowych zaliczają się zarówno pożyczki długoterminowe jak i te krótkie. Należy pamiętać, że każdą z tym grup obowiązują inne przepisy oraz inne prawo, więc pożyczki między sobą mogą się nieznacznie różnić. Warto jednak wiedzieć, że przez to nie należą one wcale do najtańszych, choć w niektórych wypadkach są one jedyną możliwością na wspomaganie finansowe.
Czy firma pożyczkowa pyta o przeznaczenie pożyczki?
Pożyczki pozabankowe są łatwo dostępne praktycznie dla każdego. Czy w takim razie firma pożyczkowa może zapytać nas o przeznaczenie pożyczki? Może, ale tak naprawdę nie musi. Niezależnie od tego jaka będzie nasza odpowiedź pożyczkodawca może zadać we wniosku pytanie o to, co planujemy osiągnąć z otrzymanymi pieniędzmi. To pytanie ma na celu charakter czysto statystyczny. Instytucje pozabankowe sprawdzają, dlaczego klienci zaciągnęli zobowiązania, a wyniki kontroli mogą zostać uwzględnione w ich karcie wyników.
Czy cel pożyczki wpływa na przyznawalność?
Najczęściej bywa tak, że jeśli firma lub osoba prywatna pożyczająca nam znaczną sumę pieniędzy pyta o cel pożyczki bywa tak, że coś to dla niej znaczy. Choć w większości przypadków jest to tylko uzupełnieniem statystyk, to w niektórych przypadkach pytanie to może być dość kluczowe.
Jeśli potencjalny pożyczkobiorca wskaże, że potrzebuję pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań lub na bieżącą konsumpcję, to istnieje możliwość, że decyzja w tym wypadku będzie odmowna. To samo tyczy się przypadku gdy klient ma w planach pożyczką spłacić inne zadłużenie z kredytu lub dokonać konsolidacji, to jest to sygnał dla pożyczkodawcy, że taka osoba prawdopodobnie płynność finansową straciła. W tym wypadku decyzja o udzieleniu takiego kredytu też może być odmowna. Choć istnieją oczywiście również pożyczki dla zadłużonych, które uwzględniają możliwość wykorzystania ich do spłaty innych zobowiązań.
Na jakich warunkach można wziąć pożyczkę pozabankową?
Choć cel pożyczki pozabankowej może mieć wpływ na jej przyznawalność to warunki jej przyznawania nie są wcale takie wygórowane. Pożyczki pozabankowe najczęściej dostępne są bez zbędnych formalności, wymagają złożenia odpowiednich wniosków, czy to osobiście czy internetowo, w odpowiedniej instytucji pozabankowej.
Minimum formalności jakie muszą być spełnione aktualnie, aby uzyskać kredyt pozabankowy to najczęściej:
- pożyczkobiorca musi mieć ukończone 18 lat (chociaż niektóre firmy robią w tym wypadku wyjątki i trzeba mieć ukończone minimum 21 lat),
- pożyczkobiorca nie może mieć więcej niż 70 lat,
- wymagany jest ważny dowód osobisty,
- stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski,
- aktualne konto bankowe,
- we wniosku wymagane jest także podanie numeru telefonu oraz adresu mailowego,
- wymagane jest pisemne oświadczenie o dochodach (ma to zastąpić zazwyczaj potrzebne zaświadczenie o dochodach od pracodawcy) lub w niektórych przypadkach przedstawienie historii rachunku bankowego.
Warto również pamiętać, że formularz pożyczkowy musi być wypełniony zgodnie z aktualnym stanem rzeczywistym. Wprowadzenie w błąd pożyczkodawcy wiąże się z wysoką odpowiedzialnością karną.
Przed złożeniem wniosku o pożyczkę pozabankową do odpowiednich instytucji lub osób prywatnych warto jest sprawdzić wszystkie jego opcje, umowy oraz wysokość oprocentowania, a co za tym idzie kwoty jaką będziemy musieli spłacić. Koszty takiej pożyczki to nie tylko kwota, o którą chcemy wnioskować. Najczęściej w takich przypadkach dolicza się także koszty za przygotowanie umowy, prowizję, ubezpieczenie oraz odsetki. Choć limit odsetek w pożyczkach pozabankowych określa kodeks cywilny, najczęściej jest to dwukrotna kwota odsetek ustawowych. Pożyczki pozabankowe charakteryzują się najczęściej okresami spłaty od 15 do 60 dni, aczkolwiek dostępne są również pożyczki z okresem spłaty do czterech miesięcy.