Czy warto pożyczać, żeby zainwestować?

Czy warto pożyczać, żeby zainwestować?

29 listopada 2018 1 By Aleksander Czarnecki

Co należy zrobić w przypadku, kiedy mamy świetny pomysł na nowy biznes, jednak brakuje nam środków na jego realizację? Takie pytanie niejednokrotnie zadało sobie wiele osób, których marzeniem było osiągnięcie sukcesu i zarobienie dużych sum pieniędzy. Niestety inwestycja wiążę się z koniecznością poniesienia kosztów, których często nie mamy. W takim przypadku pada decyzja o wzięciu pożyczki. Czy jest to dobry pomysł? Czy warto pożyczać, żeby zainwestować?

Gdzie warto zgłosić się po pożyczkę na inwestycję?

Oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu kupieckiego. Niestety młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają na rynek biznesu, mogą mieć problemy z jego osiągnięciem. Takie osoby są często niewiarygodne w oczach banku. Znacznie szybciej taki rodzaj kredytu można dostać z tak zwanego parabanku. W takim miejscu nie trzeba długo czekać na decyzję kredytową, formalności są znacznie mniejsze, a wnioski dużo częściej rozpatrywane są pozytywnie, niż w tradycyjnym banku. Elastyczne raty oferowane w parabankach pozwalają na prężne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i nie obciążą nadmiernie kieszeni przedsiębiorcy. Niektóre z nich oferują nawet darmowe chwilówki dla nowych klientów. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać sprawdzone parabanki, które oferują ciekawe oferty dla nowych klientów. Dzięki temu unikniemy rozczarowania spowodowanego nierzetelnością danej firmy.

W jakich przypadkach warto inwestować pożyczone pieniądze?

Tak naprawdę brak własnej gotówki nie musi stanowić utrudnienia w przypadku chęci otworzenia przedsiębiorstwa, które potencjalnie może cieszyć się popularnością i przynosić duże zyski. W momencie, kiedy pomysł ten okaże się przeterminowany i stosunkowo nieaktualny, warto zastanowić się, czy warto w niego inwestować i decydować się na wzięcie pożyczki. Liczą się przede wszystkim świeże pomysły lub takie, które zawsze będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oczywiście konieczne jest również rozważenie swoich możliwości. Otwarcie kawiarni wiążę się z zatrudnieniem baristy i osoby, która zajmie się wypiekami, otwarcie hotelu wiążę się z zatrudnieniem wykwalifikowanego personelu, osób sprzątających oraz recepcjonistek, natomiast otwarcie restauracji będzie wiązało się z konieczności zatrudnienia kelnerów, kucharzy oraz oczywiście z koniecznością posiadania podstawowej wiedzy z zakresu gastronomii. Podsumowując, pożyczone pieniądze warto inwestować w przypadku:

  • Świeżego pomysłu na biznes,
  • braku niewielkich środków do otwarcia wymarzonego obiektu,
  • chęci otworzenia biznesu w sektorach, na których się na znamy.

Na jakie inwestycje warto pożyczać pieniądze?

Oczywiście warto pożyczać pieniądze na pomysły, które przyniosą nam spory zysk. Może być to zakup potrzebnego towaru, sprzętu czy na remont danego lokalu, w którym będzie mieściła się inwestycja. Takie inwestycje przynoszą przedsiębiorstwu zyski przez cały czas. Często same je generują. Warto więc pobierać pożyczki na coś, co w przyszłości może potencjalnie zapewnić nam spore przychody. W przypadku problemów w przedsiębiorstwie spowodowanego brakiem płynności finansowej lepiej jest wziąć pożyczkę, niż płacić kary za ewentualną zwłokę w Urzędzie Skarbowym. Takie posunięcie jest korzystne dlatego, że wydłuża nasz czas, który potrzebujemy do ściągnięcia długów od wierzycieli. Eksperci mówię również, że zaciąganie niewielkich kredytów to dobry start dla nowych firm, które wprowadzają na polski rynek nieco świeżości.

Pożyczka na rozwój a pożyczka na start

Pożyczki pobierane są nie tylko w przypadku konieczności ratowania danego przedsiębiorstwa, ale również w przypadku jego otwierania. Na początku drogi biznesowej mało kto dysponuje stosownym zasobem gotówki, który pozwoliłby na stworzenie inwestycji samodzielnie. Zanim jednak zaciągniemy pożyczkę na firmę, musimy zastanowić się, czy nasz pomysł jest świeży oraz oszacować możliwe przychody, jakie da nam jego otwarcie. Warto przeliczyć, ile miesięcznie środków konieczne będzie na pokrycie zaciągniętych zobowiązań. To bardzo ważne, aby nie popaść w spiralę długów. To konieczny krok, aby osiągnąć sukces.

3/5 - (1 vote)