Czy komornik może zająć najniższą krajową?

Czy komornik może zająć najniższą krajową?

11 października 2018 0 By Aleksander Czarnecki

Czy komornik moze zajac najnizsza krajowaKomornik po rozpoczęciu egzekucji komorniczej od razu spogląda na wynagrodzenie uzyskiwane przez dłużnika. Gdy zarabiasz, a masz niespłacone długi, możesz spodziewać się, że Twoja wypłata zostanie w pewnym momencie zajęta. Jeżeli zarabiasz najniższą krajową, sprawdź, jak takie zajęcie będzie wyglądać.

Najniższa krajowa – ile wynosi?

Wśród zadłużonych, a pracujących osób, najwięcej jest takich, które zarabiają najniższą krajową. Kwota ta zmienia się co roku. W 2018 roku wynosi 2100 złotych brutto, natomiast w 2019 roku zmieni się na 2250 zł brutto, o czym niedawno zadecydował rząd. Obecnie, po odliczeniu niezbędnych składek i podatków pracownik dostaje „do ręki” 1530 złotych netto. Jest to wynagrodzenie, które zostało ustalone jako 47% przeciętnego wynagrodzenia na skalę gospodarki krajowej. Wraz z płacą minimalną na umowie o pracę podwyższana jest także kwota, jaką można zarabiać w ramach umów cywilnoprawnych. W bieżącym roku wynosi ona 13 zł.

Płaca minimalna jest obowiązkowa przy zatrudnieniu na umowę o pracę. Przyznawana niezależnie od kwalifikacji, zaszeregowania, warunków pracy, rozkładu czasu pracy i za przepracowany miesiąc. W przypadku zaoferowania przez pracodawcę niższej stawki warto wiedzieć, że jest to naruszenie praw pracowniczych i może być podstawą do wniesienia sprawy do sądu.

Stosunek komornika do najniższej krajowej

Wiedząc już jaka jest najniższa krajowa brutto i netto czas przejść do stosunku komornika do niej. Ile z najniższej krajowej może zająć komornik w czasie egzekucji komorniczej i czy w ogóle ma prawo naruszyć wynagrodzenie o takiej wysokości? Nie jest to bez znaczenia, gdyż dłużnik zarabiający tak niewielką kwotę, a zadłużony może stanąć przed wizją zaciągania coraz większych długów lub braku środków do życia. Nie jest w stanie spłacić od razu całego długu, mając taką pensję.

Zgodnie z aktualnie działającymi przepisami komornik nie prawa zabrać całej wypłaty ani nawet części wypłaty, jeżeli wynosi ona najniższą krajową i jest otrzymywana w ramach umowy o pracę. Jest to związane z tzw. kwotą wolną od zajęć komorniczych. Chroni ona dłużnika, który jest zadłużony z uwagi na brak spłaty kredytów, czy pożyczek pozabankowych. Sytuacja wygląda odmiennie tylko, jeśli istniejące zadłużenie jest związane z brakiem opłacania alimentów.

Czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to kwota, której komornik – zgodnie z prawem – nie może zająć na poczet zadłużenia. Na wysokość kwoty wolnej od zajęcia nie ma wpływu wysokość zadłużenia ani ilość otwartych egzekucji komorniczych. Po rozpoczęciu egzekucji konieczne jest, aby wziął pod uwagę dwie rzeczy, mianowicie: konieczność pozostawienia dłużnikowi minimalnego wynagrodzenia, górnego limitu zajęcia komorniczego, który wynosi 50% z wypłaty (60% w przypadku dłużników alimentacyjnych). Przepisy odnoszą się jednak jedynie do sytuacji wynagrodzenia otrzymywanego przy umowie o pracę.

Ile zajmie komornik?

Gdy dłużnik pracuje na umowę o pracę wtedy komornik sądowy prowadzący nadzór ma obowiązek ściągnięcia 50% wynagrodzenia. Jest to kwota podlegająca egzekucji. Jeśli jednak dłużnik zarabia wspomnianą już najniższą krajową jest nieco inaczej. Wynika to z faktu, że aby zabrać 50% wynagrodzenia, dłużnik musiałby zarabiać 3060 zł netto. Wtedy część kwoty mogłaby powędrować do wierzyciela w ramach spłaty. Nie jest to suma łatwa do zarobienia, lecz jeśli dłużnik ma taką wypłatę komornik zajmie połowę, pozostawiając do dyspozycji kwotę równą kwocie minimalnego wynagrodzenia netto.

Kwoty minimalnej komornik nie może naruszyć, nie może wziąć z niej nawet 1 grosza. Jeśli jednak minimalne wynagrodzenie jest wyższe o chociażby 10-20 złotych, wówczas komornik może zająć tę nadwyżkę.

Takie przepisy mają za zadanie zapewnić dłużnikowi byt i ochronić go przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Komornik, zajęcie komornicze i dług alimentacyjny

Jeśli zadłużenie i konieczność egzekucji pojawia się w przypadku dłużnika alimentacyjnego, sprawa wygląda nieco inaczej. Dłużnik nie jest przesadnie chroniony, gdyż ustawodawca stawia na pierwszym miejscu dobro dzieci i zabezpieczenie ich bytu. Kwota wolna od potrąceń u dłużnika alimentacyjnego jest niższa i wynosi 40% wynagrodzenia. Nie jest więc ono ochraniane przez zabezpieczenie minimalnego wynagrodzenia. Kiedy komornik zaczyna egzekucję z jego zarobków może zająć nawet 60% uzyskiwanych pieniędzy. Uzyskiwanych z najniższej krajowej również.

Oznacza to, że jeśli dłużnik zarabia najniższą krajową, komornik sądowy może mu zająć nawet 840 zł brutto, czyli 612 zł netto. Nie może jednak zająć więcej, nawet w przypadku nieopłacania alimentów. Jesteś zainteresowany większą liczbą informacji? Sprawdź, jakiego konta nie zablokuje komornik.