Czy instytucje parabankowe są bezpieczne?
Szybkie pożyczki w parabankach oraz kredyty z firm prywatnych świadczących takie usługi finansowe, czy też innych instytucji, niepodlegających kontroli Komisji Nadzoru Finansowego są dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących nagłego zastrzyku gotówki w kryzysowej sytuacji. Działalność usługowa parabanków, w zakresie świadczenia usług finansowych, jest więc dużym ułatwieniem dla osób nieposiadających zdolności kredytowej czy niespełniających którychś z warunków, wymaganych do otrzymania kredytu lub pożyczki, w instytucji bankowej. Czy jest ona jednak bezpieczna?
Pamiętaj! Jest wiele firm pożyczkowych, które nie są parabankami i podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Z małych pożyczek takich firm można bezpiecznie korzystać.
Czym właściwie są parabanki?
Parabanki, czyli instytucje pozabankowe, zajmujące się świadczeniem usług podobnych do tych, które oferowane są przez banki – kredyty i różnego rodzaju pożyczki, są dość popularną alternatywą dla osób potrzebujących pieniędzy, a niespełniających warunków wymaganych, do otrzymania środków pieniężnych w postaci pożyczki lub kredytu – z banku. Pieniądze, które posiadają parabanki i mogą dysponować nimi w zakresie świadczenia usług kredytowo-pożyczkowych, z reguły należą do prywatnych inwestorów oraz osób będących akcjonariuszami tych firm finansowych.
Jak działają parabanki?
Działalność usługowa parabanków w zakresie udzielania pożyczek i kredytów, polega na przekazywaniu środków pieniężnych w postaci przelewu bankowego lub gotówki, osobie wnioskującej o przyznanie takowych środków.
Pożyczki udzielane przez parabanki z jednej strony są zbawieniem dla osób potrzebujących szybkiej gotówki, a z drugiej – potrafią być dużym utrapieniem. Dlaczego pożyczki parabankowe mogą namnożyć nam problemów?
- Pożyczki i kredyty oferowane i udzielane przez instytucje parabankowe, są bardzo wysoko oprocentowane. Wartość stopy oprocentowania w tym przypadku, co najmniej kilkukrotnie przewyższa wysokość stopy procentowej naliczanej przez instytucje bankowe – niejednokrotnie więc bywa tak, że po otrzymaniu pożyczki, musimy spłacić 2- lub 3 krotność wartości,
- Środki pieniężne pożyczone od firmy finansowej, określanej mianem parabanku, zwykle należy zwrócić w bardzo szybkim terminie. Są to z reguły okresy 14 dni, 30 dni czy maksymalnie (rzadko się to zdarza) 60 dni. Są to więc bardzo krótkie terminy – wziąwszy pod uwagę także to, że kwoty do spłaty mogą okazać się dużo większe niż pożyczone,
- Umowy podpisywane z parabankiem często są napisane w sposób nie do końca zrozumiały dla każdego. Może to namnożyć problemów, gdy przyjdzie czas na spłatę pobranych środków pieniężnych lub co gorsza, gdy zaczniemy spóźniać się ze spłatą wierzytelności,
- Kontakty z konsultantami parabanków czasem są utrudnione, a informacje uzyskiwane od nich – niepełne i nie dość jasne, w takiej sytuacji natychmiast należy zrezygnować z usług takiej firmy, bo jest to jasnym dowodem na to, że z ofertą, którą jesteśmy zainteresowani, coś może być nie tak,
O czym jeszcze warto wiedzieć?
- Powracając do umów z firmami parabankowymi – są one konstruowane w taki sposób, aby działać na korzyść firmy finansowej udzielającej kredytu lub pożyczki pozabankowej. Parabanki są nastawione na jasny cel, jakim jest zarabianie pieniędzy, stąd też nie powinien nikogo dziwić taki stan rzeczy,
- Dodatkowe opłaty – instytucje parabankowe charakteryzują się tym, że niemalże za wszystko naliczają sobie dodatkowe opłaty. Oprócz wysokich stóp procentowych, pożyczkobiorcę mogą skutecznie “dobić” dodatkowymi opłatami, które zaczną się mnożyć w zastraszającym tempie, w momencie, gdy nie będzie on w stanie spłacić zadłużenia w terminie. Powszechne jest naliczanie opłat w wysokości kilkudziesięciu złotych za kontakt telefoniczny konsultanta w celu rozmowy o zadłużeniu czy kontakt listowny, informujący o opóźnieniach w spłacie/aktualnym stanie zadłużenia, propozycjach rozwiązania sytuacji w przypadku opóźnień ze spłatą należności etc.,
- Pożyczki i kredyty udzielane przez internet, na dowód, pesel etc. – z jednej strony jest to zaleta zapewniająca wygodę i szybkość, z drugiej jednak zwiększa ryzyko możliwości brania pożyczek na osoby postronne, za użyciem ich danych osobowych, które jakimś sposobem osoba trzecia zdobyła, poznała i bez wahania używa, działając tym na swoją korzyść, co jest oczywiście przestępstwem,
Co zyskujemy dzięki współpracy z parabankiem?
Nie można powiedzieć, że wszystkie parabanki są “złe”. Owszem, są to firmy prywatne, nastawione na zysk, ale jest to zwykły, czysty biznes. Osoby korzystające z usług parabanków powinny być tego świadome, jak również konsekwencji, jakie ich spotkają w razie opóźnień w spłacie zadłużeń.
Instytucje parabankowe mają także swoje zalety. Przede wszystkim oferują one pożyczki i kredyty bez sprawdzania BIK i KRS, pożyczki na dowód, pożyczki bez zaświadczeń o zatrudnieniu czy dochodach etc. Jest to więc dobra alternatywa dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej i nie mogą skorzystać z usług banku, nie są zatrudnione, nie mają stałych dochodów, a potrzebują pomocy finansowej, której w żaden inny sposób nie mogą uzyskać.
Kolejną zaletą parabanków jest także szybkość działania i łatwość w zaciąganiu kredytu czy braniu pożyczki. Objawia się to tym, że zwykle pieniądze możemy uzyskać nie wychodząc z domu, w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Brak jest też utrudnień, związanych z kwestią wielu formalności, dostarczania zaświadczeń i innych wymaganych dokumentów – w przypadku parabanku, do uzyskania kredytu lub pożyczki wystarczy dowód osobisty. Interesuję Cię wiedza, jak żyć z długami nie do spłacenia? Sprawdź.
Parabanki nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego – z czym to się wiąże?
Ze względu na fakt niepodlegania parabanków pod nadzór KNF-u, osoby korzystające z usług tego typu firm nie są właściwie w żaden sposób zabezpieczone przed nieuczciwymi praktykami ze strony tych prywatnych firm oferujących usługi finansowe. To dzięki temu możemy zostać obciążeni absurdalnie wysokimi stopami procentowymi i dodatkowymi opłatami, w przypadku współpracy w zakresie usług kredytowych. To także fakt istnienia wysokiego ryzyka utraty środków finansowych, powierzanych tego typu firmom przez ich Klientów, w formie depozytów – lub jako wysokooprocentowane lokaty (z tym, że w przypadku “nadzwyczaj wysoko” oprocentowanych lokat, powinniśmy uważać, bowiem im wyższe są prognozy i obietnice zysków, tym ryzykowniej dana firma obraca środkami). Dochodzi tutaj również kwestia zabezpieczenia depozytów Klientów. Coś takiego nie istnieje w przypadku parabanku, tak więc jeśli inwestujemy swoje pieniądze w tego typu środowiskach finansowych, należy zdawać sobie sprawę z możliwości straty całości powierzonych środków.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy z parabankiem, warto również sprawdzić na Internetowej Komisji Nadzoru Finansowego, czy aby dana firma, której usługami jesteśmy zainteresowani – nie figuruje na liście instytucji “podejrzanych”. W przypadku wykrycia obecności firmy na takiej liście, ze względów bezpieczeństwa środków finansowych, należy zaniechać nawiązywania jakiejkolwiek współpracy z nią.
Czy parabanki są bezpieczne?
To, czy korzystanie z usług firm parabankowych i współpraca z nimi, są bezpieczne, jest właściwie kwestią indywidualną, zależną od konkretnej firmy. Na rynku finansowym są bowiem parabanki, które prowadzą nieuczciwą politykę działania, ale są też takie, z którymi można współpracować, bez obaw.
Aby właściwie oszacować, czy parabank, z którym chcemy nawiązać współpracę – działa uczciwie, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na kilka kwestii zawartych powyżej. Pewne działania są bowiem charakterystyczne dla firm, które po prostu chcą Nas oszukać. Dodatkowo często w mediach wychodzi na jaw afera, związana z nieuczciwą działalnością parabanków…
Nie zrażajmy się jednak do nich całkowicie. Parabanki mają swoje zalety, takie jak szybkie pożyczki i minimum formalności, pamiętajmy tylko, aby korzystać z tych usług z pełną rozwagą i odpowiedzialnością. To zawsze stanowi gwarancję przy tego typu działaniach.