Co składa się na koszt kredytu gotówkowego?

Co składa się na koszt kredytu gotówkowego?

26 kwietnia 2021 0 By Aleksander Czarnecki

Banki to instytucje finansowe, które oferują wiele usług za darmo. Jednak i ich działalność prowadzona jest w celu zarobkowym, a więc za niektóre usługi trzeba w jakiś sposób zapłacić. Niektóre konta bankowe są płatne i co miesiąc znika z nich drobna kwota odprowadzana jako koszt prowadzenia rachunku. Najczęściej jednak banki zarabiają na kredytach. Co składa się na koszt kredytu i ile trzeba dodatkowo oddać w banku spłacając go? Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy.


Rodzaje kosztów w kredycie


Tak naprawdę w kredycie ukryte mogą być różne koszty i dobrze wiedzieć, co zostanie doliczone. Dzięki temu łatwiej będzie nam choćby porównać kilka ofert między sobą. Co składa się na całkowity koszt kredytu? Banki pobierają prowizję za udzielenie kredytu, która może być różna w zależności od samego rodzaju i wysokości zobowiązania, a nawet kosztu ubezpieczenia kredytu. Samo ubezpieczenie też jest dodatkowym kosztem, który warto wziąć pod uwagę. 


Aby zobaczyć, czy kredyt się opłaca, dobrze jest sprawdzić całkowitą kwotę do spłaty. Można łatwo odjąć od niej pożyczaną kwotę i zobaczyć, ile dodatkowo trzeba będzie zapłacić w banku za posiadanie kredytu. Ponieważ spłata kredytu rozłożona jest na raty, trzeba również zwrócić uwagę na ich miesięczną wysokość. Od wysokości pożyczonej kwoty i ilości rat do spłaty, również może zależeć cały koszt kredytu. Jednak najważniejsze jest, aby sprawdzić czy proponowanej wysokości raty, będą dogodne do spłaty i nie obciąża za mocno domowego budżetu.
Jeśli chcemy porównać między sobą kredyty, można do tego celu wykorzystać wskaźnik RRSO. Czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Ten wskaźnik pokazuje zsumowane wszystkie koszty kredytu w ujęciu procentowym w skali roku. Im niższy, tym tańszy jest kredyt. Ponieważ pokazuje wszystkie koszty razem, jest najbardziej rzetelnym, choć niedoskonałym, wskaźnikiem, po którym można sprawdzić kilka ofert i wybrać tę najtańszą.

Gdzie szukać tanich kredytów?


Przede wszystkim wiele zależy od naszych preferencji. Inaczej zostaną policzone koszty w kredycie na 5 tysięcy złotych, który będzie spłacany przez 5 lat, a inaczej kredyt na tysiąc złotych z deklarowaną spłatą 12 miesięcy. Chcąc poszukać ciekawych ofert, warto skorzystać z rankingu. Można go znaleźć tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/. Rankingi umożliwiają znalezienie najnowszych ofert. Każdy bank może mieć nawet kilka promocji. Inne dla stałych klientów, a inne dla nowych. Korzystając z rankingu mamy dostęp do dużej bazy informacji. A przede wszystkim łatwiej jest porównać wiele ofert na raz.
 

5/5 - (1 vote)