Jak żyć z długami nie do spłacenia?

Jak żyć z długami nie do spłacenia?

11 października 2018 3 By Aleksander Czarnecki

W obecnej dobie konsumpcjonizmu brak pieniędzy nie musi stanowić żadnego problemu. Dostępność chwilówek online i kredytów gotówkowych na dowolny cel jest ogromna. I to nie tylko w chwili kiedy nagle potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki. Dzięki social mediom oraz skutecznemu marketingowi propozycje zaciągnięcia korzystnej pożyczki oferowane są klientom na każdym kroku. Łatwa dostępność kredytów, gdzie weryfikacja zdolności kredytowej jest minimalna bądź nie istnieją żadne wymagania co do ich udzielania sprawia, że coraz chętniej z nich korzystamy. Niestety niejednokrotnie zaciągnięty dług okazuje się trudny do spłacenia. Zbyt wysokie raty kredytowe, nieprzewidywalne sytuacje losowe, kłopoty finansowe, próby spłacenia długów kolejnym kredytem, mogą sprawić, że popadamy w ogromne długi, które z czasem stają się nie do spłacenia.

Nie unikaj problemu

W sytuacji kiedy dochodzimy do momentu kiedy dług w naszych oczach staje się nie do spłacenia nie należy unikać problemu. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest poddanie się i zaprzestanie spłacania zaległości. Unikanie telefonów z instytucji windykacyjnych oraz wezwań do zapłaty może być skuteczne tylko przez chwilę. W ten sposób nie unikniemy konsekwencji. Sprawa w niedługim czasie trafi bowiem do sądu oraz do komornika. To natomiast wiąże się z opłatami sądowymi oraz komorniczymi, które dodatkowo nas obciąża. W ten sposób nasz dług zacznie bardzo szybko wzrastać, co tylko pogorszy naszą sytuację finansową.

Szukaj rozwiązań

W sytuacji kiedy sprawę naszego zadłużenia przejmuje firma windykacyjna warto podjąć próbę dialogu. Instytucje zajmujące się ściąganiem długów posiadają szczegółowe informacje na temat tytułu zadłużenia oraz jego wysokości. Warto więc po prostu porozmawiać z przedstawicielem co może skutkować znalezieniem sposobu na rozwiązanie trudnej sytuacji. Firma windykacyjna może być pomocą dla zadłużonych w spłacie zaległości między innymi poprzez rozłożenie długu na mniejsze raty wydłużając nieco czas jego spłaty bądź umorzyć odsetki z tytułu nieterminowego spłacania rat. Mogą zdarzyć się tez sytuacje kiedy firma zrezygnuje ze ściągnięcia części długu, dlatego warto podjąć próbę dialogu oraz negocjacji.

Również w sytuacji, kiedy sprawa zadłużenia trafia do sądu i komornika warto szukać rozwiązania trudnej sytuacji finansowej. Istnieje bowiem możliwość złożenia w sądzie wniosku o przydzielenie mediatora. Mediator może pomóc stronom konfliktu, a więc dłużnikowi oraz wierzycielowi, w znalezieniu skutecznego rozwiązania spłaty długu. Natomiast w sytuacji kiedy sprawę zadłużenia przejmuje komornik należy niezwłocznie skontaktować się z instytucją windykacyjną. Windykator jako wierzyciel ma bowiem możliwość złożenia wniosku o wstrzymanie egzekucji komorniczej. Warunkiem tego jest złożenie oświadczenia o należytej spłacie zadłużenia.

Nie spłacaj długów nowymi

Częstym rozwiązaniem w przypadku długów staje się zaciągnięcie nowej pożyczki celem spłacenia poprzedniej. Łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju kredytów powoduje, że dłużnicy posiadają na swoim koncie nawet kilkanaście kredytów z różnych tytułów. Jest to rozwiązanie, które daje złudne wrażenie wyjścia z trudnej sytuacji. Niestety w ten sposób nasze zadłużenie wzrasta.  Powstaje tak zwana spirala długu, która jest bardzo trudna do przerwania. W związku z tym w żadnym wypadku nie należy jej kontynuować. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny. Interesuję Cię tematyka, czy komornik może zająć konto żony za długi męża? Sprawdź.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wszystkich zaciągniętych zobowiązań w jedno. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego przejmują wszystkie nasze dotychczasowe kredyty, sumują ich wspólną wartość, a następnie proponują oprocentowanie oraz raty, które są dostosowane do naszej sytuacji finansowej. Ocenie podlega także nasza zdolność kredytowa. Rozwiązanie  to jest korzystne dla osób z dużym zadłużeniem, które wpadły w spiralę zadłużenia. Mimo wysokiego stopnia zadłużenia istnieje duża szansa, że bank wniosek o konsolidację kredytów rozpatrzy pozytywnie. Wówczas zostanie naliczone wspólne, niższe oprocentowanie kredytów. Jego wysokość będzie zależałą jednak od rodzaju długów oraz od okresu spłaty. Zazwyczaj banku proponują tutaj znaczne dłuższy czas uregulowania zadłużenia. W ten sposób możliwe jest powolne, ale w miarę skuteczne wychodzenie z zadłużenie. Należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest wbrew pozorom tańszym kredytem, gdyż mimo niższej kwoty rat, czas jego spłaty ulega wydłużeniu.

Stałe źródło dochodu

Będąc w trudnej sytuacji finansowej, brak stałego źródła dochodu tylko pogorszy sytuację. Powyższe sposoby na wyjście z ogromu długów staną się skuteczne tylko w sytuacji kiedy zapewnimy sobie dopływ środków finansowych. Warto rozejrzeć się za dobrze płatną pracą. Należy wziąć także pod uwagę pracę dodatkową poza stałą pracą na etacie. W sytuacji, gdy mamy taką możliwość warto wyjechać na jakiś czas za granicę, dzięki czemu uzyskamy wyższy dochód. Stałe źródło dochodu pozwoli nie tylko na ustabilizowanie comiesięcznego budżetu, ale także na regularną spłatę zobowiązań.

5/5 - (1 vote)