Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

11 października 2018 0 By Aleksander Czarnecki

jak odstapic od umowy pozyczki Często zdarza się, że zaciągnięte pożyczki, brane są z powodu nagłego zapotrzebowania pieniędzy. Mało kto ma wówczas czas na dokładne przejrzenie dokumentów i umowy. Dopiero po czasie dociera do osoby podpisującej umowę, że nie należy ona do korzystnych, a jej warunki są dalece niewygodne. Co wówczas zrobić? Czy można odstąpić od umowy zgodnie z prawem?

Co mówią przepisy o odstąpieniu od umowy?

Przede wszystkim należy nadmienić, że kwestie dotyczące umów pożyczek, rozwiązuje Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z 5 paragrafem, konsument ma prawo odstąpienie od umowy pożyczki lub kredytu w 14 dni od jej zawarcie. Prawo reguluje możliwość odstąpienia od umowy z różnych przyczyn. Jednak konsument ma prawo nie podawać powodu, dla którego chce zrezygnować z podpisanej wcześniej umowy.

Najważniejsze jest jednak by dotrzymać podanego terminu dwóch tygodni. By mieć tą pewność, najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczyć osobiście do siedziby kopie umowy odstąpienia. Należy wówczas poprosić o kopię odebrania z wyraźnie zaznaczoną datą. Dzięki temu działaniu zapobiegniemy późniejszym spekulacjom dotyczącym rzekomemu spóźnieniu się i niedotrzymaniu obowiązującego terminu. Jeśli jednak nie mamy jak dostarczyć osobiście danego pisma, należy upewnić się, że wysłane pocztą dotrze na czas oraz, że stempel pocztowy wyraźnie oznaczył datę.

Od jakiej umowy można odstąpić?

Przepisy w tej sytuacji wyrażają się jasno: od każdej umowy można odstąpić. Niezależnie od tego, czy jest to umowa zawarta z naszym bankiem, z parabankiem, czy z jakąkolwiek inna instytucją finansową. Rozwiązanie to jest dane, w odpowiedzi na rosnące oszustwa finansowe dotyczące nietłumaczenia warunków umowy i formy spłacania, jak i dodatkowych kosztów. Dzięki okresowi dwóch tygodni można na spokojnie sprawdzić, co podpisaliśmy i na co wyraziliśmy zgodę. Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby zapoznaniem się z treścią umowy przed jej podpisaniem, jednak różne sytuacje życiowe, sprawiają, że nie zawsze jest na to czas i sprzyjające warunki. Dlatego prawo otworzyło tu furtkę, dla wszystkich, którzy mają problemy z taką sytuacją. Jak jednak to zrobić, jaki dokument dostarczyć firmie pożyczkowej, by móc odstąpić od wcześniej podpisanej umowy?

Do każdej umowy kredytu konsumenckiego, kredytodawca jest zobowiązany dołączyć również wzór dokumentu odstąpienia od umowy oraz poinformowanie konsumenta, o takiej możliwości. Nie leży to w kwestii dobrej woli, a jest uwarunkowane prawnie. Pierwszym znakiem ostrzegawczym przed rzetelnością takiej firmy, jest fakt nie wspomnienia przez opiekuna klienta o takim prawie. Warto zapytać wówczas o taki wzór, gdyż leży to w obowiązkach pożyczkodawcy. Warto zwracać na to szczególna uwagę przy podopisywaniu umowy z firmami pozabankowymi. To właśnie w nich często dochodzi do manipulacji prawami i tak podstawowa kwestia jak możliwość odstąpienia od umowy jest pomijana.

Jakie koszty wiążą się z odstąpieniem od umowy?

Zgodnie z prawem, firma pożyczkowa lub bank, nie mają prawa żądać żadnych dodatkowych opłat ani prowizji za odstąpienie od umowy pożyczki lub kredytu. Jest to prawo, a nie usługa. Choć oczywiście niechętnie podchodzi się do utraty klienta, to nie można pobierać od niego żadnych opłat, gdyż jest to łamanie prawa.

Konsument odstępujący od umowy musi w terminie 30 dni zwrócić całą kwotę pożyczki oraz odsetki za kilkudniową obsługę tej kwoty. Nic więcej. Nie może być żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowo kredytodawca jest zobowiązany do oddania wszelkich kosztów związanych z obsługą oraz prowizją, jakie zostały pobrane wcześniej.

Czy można odstąpić od umowy ratalnej?

W tym wypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najważniejsze jest bowiem, by zawarta umowa była kredytem/ pożyczką konsumencką. Jeśli umowa ratalna nie ma takiego charakteru, nie podlega prawu zawartemu w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Popularne raty 0% nie kwalifikują się do tej kategorii dlatego, nie można tu mówić o prawie odstąpienia od umowy. Oczywiście jeśli sprzedawca wyrazi taką zgodę, to jest możliwość odstąpienia od umowy. Jednak musi być to zawarte w podpisywanej umowie. Co więcej często wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Należy również pamiętać, że zwrócony towar musi być w idealnym stanie, a za dni użytkowania, sprzedawca obciąża nas kosztami.

Jaka jest różnica między wypowiedzeniem, rozwiązaniem, a odstąpieniem od umowy?

Choć w potocznym języku tych pojęć używa się zamiennie, to jednak oznaczają zupełnie co innego oraz ciągną za sobą zgoła inne konsekwencje. Rozwiązanie umowy następuje za porozumieniem stron, dzięki czemu obie strony nie ponoszą żadnych kosztów i strat. Nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami ani skomplikowaną formalnością. Wypowiedzenie umowy, natomiast jest zupełnie czymś innym. Robi to najczęściej jedna strona z jakiegoś konkretnego powodu. Dodatkowo wiąże się to zazwyczaj z karami umownymi i dodatkowymi opłatami.  Wyżej wspomniane odstąpienie od umowy jest prawem, gwarantowanym nam przez państwo. Nie musimy podawać powodu, nie wiążą się z tym żadne dodatkowe koszty. Niestety wiele Polaków myli te kwestie i nieświadomi swoich praw, popełniają błąd zaniechania i nawet nie próbują ratować się z niewygodnej i trudnej umowy.